Po zřícení těchto budov při teroristických útocích 11. září 2001 se ESB znovu stala nejvyšší budovou New Yorku -, až do roku 2013, kdy byla dostavěna náhrada za dvojčata, nové One World Trade Center. V roce 1986 se budova ESB zařadila na seznam amerických kulturních památek.
Tento mrakodrap se tyčí se nad rohem 34. ulice a páté avenue a svůj architektonický půvab zdůrazňuje mimo jiné i kombinacemi nočního barevného nasvícení, kterým připomíná významné i méně důležité události. Zeleným a modrým osvětlením slaví Den Země, barvami ze státních vlajek třeba nezávislost Indie a na počest narozenin animované postavičky Pepka Námořníka a jeho oblíbeného špenátu se může rozzářit zeleně. Z vyhlídky v 86. patře ve výšce 320 metrů se pak mohlo kochat už více než 110 milionů lidí.
Ani Velký krach nezastavil rozhodnutí o stavbě
Projekt byl architektům zadán téměř na den současně s krachem newyorské burzy v říjnu 1929. John Jakob Raskob, bývalý prezident firmy General Motors, chtěl investovat do výstavby nemovitostí a přitom nemohl připustit, aby ho předběhl jeho největší konkurent Walter Chrysler. Raskob se spojil s bývalým guvernérem státu New York Alfredem Smithem a založili společnost na financování projektu. Oslovili architekty ze společnosti Sherve, Lamb & Harmon, kteří věžák ve tvaru tlusté dlouhé tužky navrhli. Původně měla mít ESB 80 poschodí, ale když se ukázalo, že by byl Chryslerův mrakodrap vyšší, přidali dalších pět. Náskok pár metrů ale vyvolával v Raskobovi obavy, že ho Chrysler napálí a těsně před koncem stavby přistaví ještě kousek. A tak nakonec ESB dostala do vínku celá 103 patra.
Raskob koupil pozemek na Mannhatanu, na kterém stál starý hotel Waldorf-Astoria, a 13. března 1930 se začalo stavět. Protože nájemní smlouvy většiny kanceláří v New Yorku vypršely k 1. květnu, musela být stavba do toho data připravena k pronájmu. Stavební materiál byl kompletován už v továrnách, aby na místě stavby samotné zabral co nejméně času i místa. Jednotlivé fáze prací se překrývaly - zatímco se boural hotel Waldorf-Astoria, začaly výkopové práce. ESB se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase 13 měsíců, každý týden vyrostla průměrně o čtyři a půl podlaží. Jméno dostala podle přezdívky domácího státu - Empire State (Císařský stát). Na prvního máje 1931 prezident Spojených států Herbert Hoover ve své pracovně v Bílém domě ve Washingtonu stiskl tlačítko a ve 430 kilometrů vzdáleném New Yorku se rozsvítila světla na dlouhou dobu nejvyššího mrakodrapu na světě.
I do Empire State Building narazilo letadlo
Také ESB zažila náraz letadla. V červenci 1945 pilot středního bombardéru B-25 Mitchell, mířícího na cvičném letu z Bedfordu ve státě Massachusetts na letiště Newark v New Jersey, zabloudil v husté mlze a v plné rychlosti narazil do 78. a 79. poschodí mrakodrapu. Bombardér - naštěstí bez nákladu v pumovnici - se v mrakodrapu zaklínil, část jednoho z jeho dvou motorů spolu s půltunovým podvozkem prorazila sedm zdí, vypadla jižní stěnou budovy a prorazila střechu sousedního domu. Mrakodrap ale díky své konstrukci vydržel a nezřítil se. Výsledkem nehody byla smrt nejen tříčlenné posádky, ale i dalších 11 lidí v budově.
Budova ESB, která nedávno prošla rozsáhlou renovací, je také dějištěm tradičního běhu do schodů, který je nejslavnější akcí svého druhu na světě a koná se už od roku 1978. Její účastníci musejí zdolat 1576 schodů a 320 výškových metrů. Cílem je dosáhnout vyhlídkové plošiny v 86. poschodí.
Sdílet / hodnotit tento článek