REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Mýty a pravda o kobotech

Rostoucí náklady na pracovní sílu a její nedostatek na mnoha trzích, včetně Česka, motivují podniky k instalaci robotů na mnoho nových pozic. Ukázalo se, že zavedení robotů nesnižuje zaměstnanost, ale umožňuje zaměstnancům ulehčit od opakujících se činností a zvýšit jejich efektivitu. Kolaborativní robotika je na vzestupu, přesto se objeví občas mýty o cobotech.
Zdroj: Universal Robots A/S, Czech Branch
Zdroj: Universal Robots A/S, Czech Branch

Koboti nejsou průmysloví roboti

V posledních několika letech se významně vyvinul design a provoz spolupracujících robotů, díky nimž se téměř mýtická představa o spolupráci robotů a lidí pomalu stává realitou. S rozvojem technologie se jejich použití v mnoha továrnách brzy stane standardem pro různé aplikace.

Koboti byli navrženi tak, aby byli především velmi lehcí a snadno použitelní, ale dnešní coboti jsou také výkonné průmyslové nástroje. Ty lze integrovat do stávajících strojů a jiných robotů s pomocí sofistikovaného programovacího softwaru. Kolaborativní robotika je na vzestupu a neustále se vyvíjí.

Koboti jsou jediní spolupracující roboti

O téměř každém robotovi může jeho výrobce prohlašovat, že spolupracuje s příslušnými zavedenými bezpečnostními mechanismy. Ale ckoboti jsou jediní roboti, kteří byli navrženi speciálně pro práci s lidmi a kteří také poskytují všestrannost, uživatelskou přívětivost, malou uhlíkovou stopu a cenovou dostupnost, které pomáhají definovat kolaborativní robotiku.

Koboty lze použít vedle lidí bezpečně

Každá automatizovaná aplikace, kde jsou přítomni lidé, vyžaduje posouzení rizik a to zahrnuje i kolaborativní robotika a koboti. Na základě posouzení může daná aplikace stále vyžadovat bezpečnostní mechanismy jako jsou světelné závěsy nebo bezpečnostní rohože, bezpečnostní klece. Koboti jsou navrženi pro použití v pracovním prostoru pro spolupráci a mají integrované bezpečnostní mechanismy. Drtivá většina robotů Universal Robots se používá bez bezpečnostních klecí.

V moderních závodech také roste poptávka po automatizovaných řešeních s větší mírou flexibility, protože zákazníci hledají stále více přizpůsobených produktů. Kolaborativní roboty lze flexibilně zavádět na stávající výrobní linky a tím zvýšit výrobu, aniž by byla ohrožena bezpečnost zaměstnanců.

Koboti nejsou ideální pro přesnou manipulaci

Naopak. Moderní kolaborativní robotika umožní využít koboty i na nejdrobnější práce. Vyzkoušejte například koboty od Universal Robots, dánského výrobce, který již v roce 2008 dodal na trh první roboty. Tito roboti zvládnou manipulaci s těžkým materiálem, obsluhu strojů a mnoho dalšího. Produkty se skládají z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e. Toto odvětví se velice rychle mění a nové robotické možnosti posunují hranice mezi kolobarativními a průmyslovými roboty.

To, co funguje pro jednu společnost, nemusí fungovat pro druhou a každé řešení je jedinečné. Pokud chce společnost zlepšit automatizaci, měla by také vyhledat odborníka s rozsáhlými zkušenostmi v mnoha průmyslových oborech a využít jeho znalosti. Počet zvažovaných možností by měl být vždy výsledkem strukturovaného a empirického přístupu, který nenechává žádný prostor pro dohady. Vždy to začíná sběrem dat, jejich analýzou - a nakonec předložením možných řešení založených na těchto datech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Zdroj:Fotolia.com - francois-roux

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA