Dřevo a využívání tepla z jeho žáru je pradávný zvyk už z pravěkých dob. Každý z nás se zahledí do ohně, když je poblíž. Pro mnoho rodin je proto přikládání dřevem jasná volba, jednoduše proto, že dřevo vždycky bylo a bude.
Navzdory všem trendům, trhům a jiným palivům, u kterých jste závislí na dodavatelích. Hlavní obava při zvažování kotle na dřevo je představa neustálého přikládání po celou zimu. To se ale nemusí naplnit.
Rozděláme dnes večer oheň?
Pokud vás láká praskající dřevo v ohni a jeho vůně při zpracovávání, máte několik možností, jak ho ve svém domu využívat.
Ohniště na zahradě
První varianta je mít na zahradě ohniště. Některé rodiny si pořizují ocelovou mísu, která může být schovaná a vytahuje se jen při speciálních příležitostech, posezení s přáteli a opékání špekáčků.
Krb nebo kotel na dřevo a druhý zdroj vytápění
Druhá možnost je vytápění dřevem kombinovat s jiným zdrojem vytápění, například s plynovým kotlem, elektrokotlem nebo kotlem na pelety. Záleží, jak si to budete chtít nastavit svátečně můžete topit dřevem, když je, výjimečně používat jiný zdroj vytápění, když například odjíždíte na pár dní pryč.
Kotel na dřevo
Ti, kteří chtějí topit výhradně dřevem si často koupí kotel na dřevo. Moderní kotle jsou totiž velmi účinné a hoří déle na jedno naložení. Navíc kotel promění téměř veškerý žár na teplo do vašeho domu (účinnost kotle je kolem 90 %).
Když připojíte ke kotli na dřevo akumulační nádrž, dosáhnete další výhody. Nebudete muset tak často přikládat. Nádrž ukládá teplo z kotle a když oheň vyhasne, přijde na řadu. Nemusíte tedy stále topit (přikládat), ale teplo máte.
A co za to?
Kusové dřevo je nyní levnější než topení peletami, ale dražší než přikládání uhlím. Podle údajů se za rok v rodinném domě při výhradním topením dřevem spotřebuje kolem 15 metrů krychlových dřeva na vytápění při výkonu kotle 20 kW. Cena dřeva je pak průměrně zhruba 22 000 Kč. Ti, kteří mají za domem svůj les, stojí dřevo jen jejich práci.
Jakým dřevem budeme topit?
U dřeva je základní, aby nebylo vlhké, protože mokré dřevo má menší výhřevnost, snižuje výkon kotel a odpar vody z něho ničí kotel na dřevo zevnitř. Mělo by prosychat ideálně 2 roky, protože naskládané dřevo pod střechou přijde za rok zhruba o 20 % své vlhkosti.
Ovšem zajímavé je, že… Smrkové dřevo má větší výhřevnost než dubové dřevo, ale má menší hustotu. Takže když naložíte kotel smrkovým dřevem, dostanete méně tepla, než když ho naložíte dubovým.
Z jednotlivých druhů dřeva doporučuje zatápět měkkým smrkovým dřevem naštípaným na tenké třísky a po rozhoření přikládat například dubem nebo bukem.
Topení dřevem zapsané již v genetickém kódu. Jeho teplo je příjemné a někomu přijde i výhřevnější než jiné teplo. Jeho vůně je omamná a práce se dřevem spojená nás vrací k předkům.
Sdílet / hodnotit tento článek