Každé město na světě hostí poměrně jedinečné mikrobiální organismy. Jsou jich desítky tisíc druhů, s tím, že se mezi jednotlivými lokalitami liší nejen jejich diverzita, ale i poměrné zastoupení. Takže vlastně každé místo, kde se vyskytnete, má svou vlastní směsnou DNA a osobité otisky prstů. Které se, alespoň teoreticky, dají využít k identifikaci. Na nečekaná řešení sci-fi detektivek se ale prozatím netěšte, výzkum typické mikrobiální fauny a flóry je teprve v počátcích. A už teď zahlcuje databáze mikrobiologů.
Města nikdy čistá nebyla, ani nebudou
Pokud trpíte obsedantně kompulzivní poruchou zaměřenou na přehnanou čistotnost, dál raději nečtěte. Protože z metody, jakou se výzkumníci z katedry medicíny Weill-Cornell univerzity dobrali, by vám asi dobře nebylo. Pustili se totiž do stěrů na místech ve městě, kterých se lidé frekventovaně dotýkají. Tlačítka v metru, okraje madel a zábradlí na veřejných schodištích, opěrátka laviček.
Svůj výzkum zacílili prozatím jen na 60 měst napříč celým světem – 32 států, 6 kontinentů - (a pohybovali se, kvůli stabilnímu klimatu, preferenčně v systémech podzemek), aby se dobrali pozoruhodného vzorku mikrobiální zoo.
Poznáme, odkud přicházíte
Když to zkrátíme, měli k dispozici balík 4700 vzorků, z nichž se podařilo v rámci metagenomického sekvenování odhalit na 1300 bakterií, 11 000 virům 2 archebakterie a 838 532 fragmentů virální DNA. Z nichž ne zrovna málo patřilo k nepopsaným, dosud neznámým druhům. Které si v rámci systematiky dokážeme zařadit jen rámcově. Co z toho ale plyne? Že každé město má svou výrazně specifickou skladbu mikrobů. A že v každém metru je mikroorganismů víc než dost. Což na klidu jistě nepřidá.
Mikrobiální atlas je prozatím příliš skromný na to, abychom s jeho pomocí mohli přesně popsat jednotlivá města, ale v budoucnosti by to už takový problém být nemusel. U sledované šedesátky se dal rozdíl ve skladbě a přesné určení provést s pravděpodobností 90 %. Když tedy pociťujete, že každé místo/město má svou specifickou atmosféru, máte úplnou pravdu. Dílem je to i kvůli unikátní skladbě mikrobů.
Sdílet / hodnotit tento článek