REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čína už nestojí o další kopie zahraničních unikátů. Proč?

Něco starého končí a něco nového začíná. V případě Číny není úplně jisté, co to „nové“ bude přesně obnášet, ale jedno je jisté. V posledních dekádách tak populární výstavba vcelku věrných kopií architektonických klenotů z Evropy nyní končí. Velká země objevuje znovu svou identitu, a nemá už potřebu opájet se napodobeninami slavných staveb ze zahraničí.
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest

Gesto, které vzešlo loni z nejvyšší státní rady v Číně a bylo letos předneseno ministrem pro bydlení a místní rozvoj, je těžké přesně interpretovat. Změna v mezinárodní politice? Proměna priorit k patriotismu? Možné a pravděpodobné je klidně i to, že se sláva tzv. copycat architecture (zkopírovaných staveb) už prostě jen přežila. Je totiž pravdou, že čínská města 3. a 4. úrovně byly touto epidemií napodobenin zasaženy až zhoubně, na úkor své vlastní osobité architektury.

Přeci jen, půl hodiny od Šanghaje nečekáte „město na březích Temže“, v Chang-čou asi nehledáte Eiffelovu věž a v provincii Jiangsu také o repliku Bílého domu nestojíte. Ve Wu-hanu (ano, přesně tom Wu-hanu) nevyhledáváte pohled na pařížský vítězný oblouk, v Su-čou byste možná snesli jiný most přes řeku, než ten upomínající na londýnský Tower Bridge, a raději možná navštívíte originální Soho, než to v Čchung-čchingu.

Zdroj: Pexels.com - Agoston FungZdroj: Pexels.com - Agoston Fung

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho, protože mánii nápodob podlehla svého času celá Čína. S tím už je ale oficiálně konec. Zkopírované stavební klenoty sice nemusí nutně zmizet, ale už stěží mohou počítat s nějakou ochranou nebo podporou, a když bude zapotřebí, budou muset ustoupit regionálně podstatnějším projektům. Což je nakonec dobře. Moderní čínská architektura má jistě sama co nabídnout, a originály jsou vždycky lepší, než napodobeniny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.