REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Čína už nestojí o další kopie zahraničních unikátů. Proč?

Něco starého končí a něco nového začíná. V případě Číny není úplně jisté, co to „nové“ bude přesně obnášet, ale jedno je jisté. V posledních dekádách tak populární výstavba vcelku věrných kopií architektonických klenotů z Evropy nyní končí. Velká země objevuje znovu svou identitu, a nemá už potřebu opájet se napodobeninami slavných staveb ze zahraničí.
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest

Gesto, které vzešlo loni z nejvyšší státní rady v Číně a bylo letos předneseno ministrem pro bydlení a místní rozvoj, je těžké přesně interpretovat. Změna v mezinárodní politice? Proměna priorit k patriotismu? Možné a pravděpodobné je klidně i to, že se sláva tzv. copycat architecture (zkopírovaných staveb) už prostě jen přežila. Je totiž pravdou, že čínská města 3. a 4. úrovně byly touto epidemií napodobenin zasaženy až zhoubně, na úkor své vlastní osobité architektury.

Přeci jen, půl hodiny od Šanghaje nečekáte „město na březích Temže“, v Chang-čou asi nehledáte Eiffelovu věž a v provincii Jiangsu také o repliku Bílého domu nestojíte. Ve Wu-hanu (ano, přesně tom Wu-hanu) nevyhledáváte pohled na pařížský vítězný oblouk, v Su-čou byste možná snesli jiný most přes řeku, než ten upomínající na londýnský Tower Bridge, a raději možná navštívíte originální Soho, než to v Čchung-čchingu.

Zdroj: Pexels.com - Agoston FungZdroj: Pexels.com - Agoston Fung

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho, protože mánii nápodob podlehla svého času celá Čína. S tím už je ale oficiálně konec. Zkopírované stavební klenoty sice nemusí nutně zmizet, ale už stěží mohou počítat s nějakou ochranou nebo podporou, a když bude zapotřebí, budou muset ustoupit regionálně podstatnějším projektům. Což je nakonec dobře. Moderní čínská architektura má jistě sama co nabídnout, a originály jsou vždycky lepší, než napodobeniny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Foto: Obec architektů (OA)

Národní cena za architekturu 2021 zná své finalisty

Soutěž Grand Prix Architektů (GPA) – Národní cena za architekturu se blíží ke svému závěru. Porota letošního 28. ročníku vybrala 55 projektů postupujících do finále. Vyhlášení cen se plánuje na 9. listopad.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA