REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čína už nestojí o další kopie zahraničních unikátů. Proč?

Něco starého končí a něco nového začíná. V případě Číny není úplně jisté, co to „nové“ bude přesně obnášet, ale jedno je jisté. V posledních dekádách tak populární výstavba vcelku věrných kopií architektonických klenotů z Evropy nyní končí. Velká země objevuje znovu svou identitu, a nemá už potřebu opájet se napodobeninami slavných staveb ze zahraničí.
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest

Gesto, které vzešlo loni z nejvyšší státní rady v Číně a bylo letos předneseno ministrem pro bydlení a místní rozvoj, je těžké přesně interpretovat. Změna v mezinárodní politice? Proměna priorit k patriotismu? Možné a pravděpodobné je klidně i to, že se sláva tzv. copycat architecture (zkopírovaných staveb) už prostě jen přežila. Je totiž pravdou, že čínská města 3. a 4. úrovně byly touto epidemií napodobenin zasaženy až zhoubně, na úkor své vlastní osobité architektury.

Přeci jen, půl hodiny od Šanghaje nečekáte „město na březích Temže“, v Chang-čou asi nehledáte Eiffelovu věž a v provincii Jiangsu také o repliku Bílého domu nestojíte. Ve Wu-hanu (ano, přesně tom Wu-hanu) nevyhledáváte pohled na pařížský vítězný oblouk, v Su-čou byste možná snesli jiný most přes řeku, než ten upomínající na londýnský Tower Bridge, a raději možná navštívíte originální Soho, než to v Čchung-čchingu.

Zdroj: Pexels.com - Agoston FungZdroj: Pexels.com - Agoston Fung

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho, protože mánii nápodob podlehla svého času celá Čína. S tím už je ale oficiálně konec. Zkopírované stavební klenoty sice nemusí nutně zmizet, ale už stěží mohou počítat s nějakou ochranou nebo podporou, a když bude zapotřebí, budou muset ustoupit regionálně podstatnějším projektům. Což je nakonec dobře. Moderní čínská architektura má jistě sama co nabídnout, a originály jsou vždycky lepší, než napodobeniny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Federico Diaz – socha Bořislavka. Zdroj: BoysPlayNice

Možnosti 3D tisku z betonu na výstavě s názvem Vrstvy. Exhibice potrvá do 2. srpna

Kloknerův ústav ČVUT v Praze a jeho Laboratoř inovací průběžně představují výsledky výzkumů v oblasti 3D tisku betonu. Aktuálně je to výstava nazvaná Vrstvy: možnosti 3D tisku, která ukazuje kromě jiného například první tištěný most v České republice. Výstavu připravila Galerie Národní technické…

Foto: Studio Flusser

Jak vytvořit byt 11+kk na 82 metrech čtverečních

Autoři vzali průměrný byt a zaměřili se na maximalizaci jeho obytného potenciálu. A vzniklo toho víc, než se zdá na první pohled. Po rekonstrukci se stavební program blíží spíše rodinnému domu. Dvaaosmdesát metrů čtverečních užitné plochy nabízí s trochou nadsázky až 11+kk.

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…