Stejně jako v uplynulých ročnících se i tentokrát mohou soutěže zúčastnit studenti 3. ročníků v kategorii projekt rodinného domu a studenti 4. ročníků v kategorii projekt občanské stavby (do této kategorie spadají i projekty bytových domů). Studenti, kteří se do soutěže chtějí zapojit, musí odevzdat přihlášku a svou soutěžní práci nejpozději do 17. 4. 2015 v kategorii projekt občanské stavby a nejpozději do 22. 5. 2015 v kategorii projekt rodinného domu.
Systém hodnocení
Soutěž o nejlepší projekt je vyhlašována jako dvoukolová. V prvním (školním) kole hodnotí přihlášené soutěžní práce zástupci vyhlašovatele a dané školy, kteří společně vyberou tři nejlepší práce z dané školy v obou kategoriích. Vybrané práce automaticky postupují do kola druhého (celostátního). Výběrem vítězných prací 2. kola se zabývá odborná porota, ve které zasedají zástupci společnosti Wienerberger, zástupci mediálních partnerů soutěže a odborníci v oboru.
Ing. Ivo Petrášek, zástupce společnosti Wienerberger, k hodnocení soutěžních projektů řekl: „Každoročně mezi přihlášenými projekty objevíme velmi zajímavě řešené a do detailů dotažené práce, které si zaslouží naši pozornost a ocenění.“ Ke konceptu soutěže Ing. Ivo Petrášek dále uvedl: „Smyslem soutěže je umožnit studentům středních průmyslových škol stavebních rozvíjet dovednosti a schopnosti spojené s projektováním staveb a podpořit je v jejich kreativitě a originálních nápadech.“
Formát a rozsah soutěžní práce
Požadavky, které musí soutěžní práce splňovat z hlediska rozsahu a formátu, byly stanoveny na základě praktických zkušeností odborníků, a umožňují tak studentům připravit se na praxi v oboru. Každá soutěžní práce musí obsahovat minimálně půdorysy jednotlivých podlaží (přízemí, podkroví), kladecí výkres stropu (pokud to konstrukce stavby umožňuje), řez budovou, pohledy a detaily. Studenti 4. ročníků mají jako povinnou součást práce stanovenu také vizualizaci navrženého objektu. Pro studenty 3. ročníků je vizualizace dle pravidel nepovinná, ale vzhledem k lepšímu dokreslení projektu doporučená.
Studenti mohou své projekty zpracovat jak ručně, tak na počítači, a to v měřítku 1 : 50 (detaily v měřítku dle složitosti a pro jasnou prezentaci práce), výkresy mohou odevzdat na libovolném materiálu, ale vždy poskládané do desek formátu A4. Při hodnocení soutěžních prací se hodnotitelé v obou soutěžních kolech zaměřují na technickou a grafickou úroveň zpracování dokumentace, celkové prostorové a funkční řešení stavby, originalitu stavebně-technického řešení a rozsah využití výrobků firmy Wienerberger při konstrukčním řešení projektu (včetně typových detailů a konstrukčních řešení.).
Odměny
Oceněné práce přinesou jejich autorům odměnu finančního charakteru - v 1. kole získají studenti umístění v dané škole na 1. místě 1.500 Kč, na 2. místě 1.000 Kč a na 3. místě 500 Kč, a to v obou kategoriích (třeťáci i čtvrťáci). Kromě studentů jsou v rámci 1. kola odměňovány také školy, které ocenění studenti navštěvují, a dále odborní pedagogové, kteří oceněné studenty vedli. V 2. kole získávají studenti za 1. místo 10 000 Kč, za 2. místo 5 000 Kč a za 3. místo 3 000 Kč. Odměny získají také školy oceněných studentů – každá škola obdrží finanční odměnu a dále pak 30 vstupenek na mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2015 nebo na jiný veletrh s podobným zaměřením.
Doporučení
Vzhledem k omezenému počtu studentů a škol, které je možné do soutěže zaregistrovat, je doporučeno podat přihlášku/y co nejdříve, a to na adresu sekretariátu soutěže soutez_skoly@porotherm.cz. Více informací včetně přihlášky a pravidel naleznete na: porotherm.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek