REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.
Zdroj: Metropolis Arkitekter

Přebohatá souostroví s nesčetnými ostrůvky nemusíte hledat jen na korálových atolech u rovníku. Nečekaně jsou k nalezení i na severu Baltu, přičemž zrovna to u Stockholmu se může pyšnit 24 000 střípky z vody vystupující souše. Stockholmské souostroví je díky tomu druhé nejrozlehlejší v Baltu, a čestný primát získává v turistické popularitě. Je to malebné, romantické, krásné. Což je ale současně i jejich zhoubou. Zóna ostrovů a ostrůvku při severském pobřeží je totiž právě pro svou mimořádnost intenzivně vyhledávanou lokalitou k nejrůznější rekreační zástavbě. Čímž ztrácí punc autentičnosti.

Víc chatiček než ostrovů

V průběhu 18. a 19. století tu počet stálých obyvatel nepřesahoval 3-4 000 osob, vesměs se jednalo o rybáře a jejich rodiny. Zajímavostí je, že stálých obyvatel tu dodnes výrazně nepřibylo, ale zato je tu o 50 000 chat a sezónních bungalovů navíc. Vzhledem k tomu, že souostroví je od roku 1989 součástí tzv. Ramsarských území (chráněným mokřadním biotopem), jde záměr konzervace přírodních hodnot rozsáhlého příbřežního území proti divoké zástavbě. A tento stav bylo nutno patřičně regulovat. Nepřímým důsledkem je pak i projekt od studia Metropolis Arkitekter, který se nachází na samém výběžku Smådalarö.

Smådalarö, součást obecní komunity Haninge, z těsného sousedství zátočin a ostrůvků, dlouhodobě těží. V roce 2012 tu ale podstoupili radní nelehké řešení, jestli se cítí být více obcí, nebo spíše rekreační oblastí. Zvolili si to první (nachází se tu 102 obytných rodinných domů a 52 rekreačních chat), a proto tu přistoupili k přísnější regulaci všemožné dovolenkové zástavby. V praxi to znamená, že pokud tu máte chatu, srub nebo bungalov, jste ve stavebním plánu vyhláškou omezeni počtem dalších objektů, které si postavíte na pobřeží. Proč?

Stavby na břehu je třeba omezit

Laicky řečeno, nebylo totiž nic až tak neobvyklého, když si nějaký lufťák z města postavil ke své chatě garáž, ateliér, dílnu, dřevník, zastřešenou vyhlídkovou terasu, saunu a k tomu ještě soukromou loděnici s molem.  Aby tento nesourodý shluk staveb, dost výrazně narušujících přírodní linii pobřeží, na deset měsíců z dvanácti do roku opustil. Nevypadalo to hezky. Projekt od Metropolis Arkitekter a jeho tvůrce, Caspara von Vegesacka, tedy v zásadě řeší situaci, kdy si na pobřeží u své víkendové/prázdninové chaty můžete postavit maximálně jednu takovou stavbu, abyste přebujelou zástavbou zbytečně nedráždili starousedlíky a stavební inspektory.

Co to tedy na pobřeží Smådalarö vyrostlo? Originální dřevostavba, která v sobě kombinuje několik funkčních programů. Je to objekt, sloužící k relaxaci a odpočinku. A to jak aktivnímu, protože majitel se rád realizuje kutilskou prací se dřevem, tak i hýčkavě uvolňujícímu. Uvnitř se totiž nachází i pro Švédy naprosto nezbytná sauna. Která, vzhledem k pozici na samém pobřeží, těží z výhledů na hladinu a ostrovy vpovzdálí. Těsný kontakt s hladinou tu ale ospravedlňuje jiný „motiv“. Stavba je současně úložištěm, chcete-li, garáží pro lodě a skladem materiálu.

Foto: Metropolis Arkitekter

Rybáři věděli, jak na to

Je to tedy funkční mix několika objektů, vtěsnaných pod jednu střechu. Stavba vzniklá z kompromisů a ústupků, nabízející rozumnou alternativu proti nahloučené a nehezké zástavbě. Svým tvarem přitom nenarušuje okolí. Její koncept i tvarové dimenze vychází z proporcí tradiční zimní loděnice, do nichž schovávali na zimu před ledem staří švédští rybáři. A právě jejich přenesené zkušenosti se do stavby čitelně propsaly.

Dřevostavba je usazena do mírně svažitého břehu, a vyvýšena nad něj. Vyvyšující sloupy jsou usazeny v betonových patkách. Za letního večera se to může zdát poněkud zbytečné, ale když se moře rozbouří, ukazuje se těch pár decimetrů výšky jako velmi praktické opatření. Vlny pak totiž dosahují až k „boudě“, která pak více připomíná hausbót. Podobně se pak tohle vyvýšení zúročí, když se na břehu začne hromadit proudy zanášený nalámaný led.

Sauna, která se nebojí větru na pobřeží

Profil konzole střechy, mírně vystrčený a předsazený kupředu, před čelo stavby, pak poskytuje komfortní zástin za slunných dní, zatímco prodloužená zastřešená terasa kryje majitele během o poznání častějších dní deštivých. Otevřený prostor přímo pod střechou se může zdát být nerozumem, zvlášť když vezmeme v potaz občasnou sílu zdejších větrů. Ale toto místo má svůj účel. Právě sem jsou zasouvány malé kánoe, a jsou přes zimu pod „deklem“ vsazeného štítu.  Na silný vítr nicméně stavba musí být připravena, a řešit jej spojitými šroubovými spoji podél celé konstrukce.

Foto: Metropolis Arkitekter

V našich projektech je důležitý zejména detail a obvykle se snažíme využít stavebnictví jako architektonický prvek téměř dětinským pedagogickým způsobem,“ popisuje postup van Vegesack.V této budově jsme se rozhodli vystavit konstrukci a jasně ukázat, jak je box úložného prostoru zavěšen pod velkou střechou.“ Prvky, které jsou nápadné a působí zranitelně, jsou provedeny s rozmyslem. Okna v izolačním skle jsou na fasádu nalepena sice bez rámu, ale zajištěna mosazným kováním.

Majitel si tedy může dopřát osvěžení ve vlnách, proplout svou trasou mezi malebnými ostrovy anebo trávit čas úpravou lodí v dílně, aby si pak mohl dopřát relax v sauně s výhledem na moře, kam může vyrazit příště. Metropolis Arkitekter si libují v práci se dřevem, a na výsledku to jde vidět. Fasáda a dřevěná konstrukce jsou ze dřeva chemicky neošetřené borovice, která postupem času zešedne a „roztaví se“ ve skalách. Celkově to dává budově tektonicky silný charakter.

Údaje o projektu

Název projektu: Sauna Smådalarö
Typ projektu: dřevostavba, kombinovaná sauna
Architektonické studio: Metropolis Arkitekter
Lokalizace: Smådalarö, Haninge, Stockholm, Švédsko
Vedoucí projektu: Caspar von Vegesack
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2020
Užitná plocha: 24 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: João Carranca

Domek na stromě pro dvě hrdličky je skromný rozměry ale útulný jako hnízdo

Melides je vesnicí, kterou ti co nejsou místní, většinou jen profrčí. Protože už doslova větří vodu. Z téhle malebné vesničky je to k pobřeží - a jedné z nejnádhernějších pláží Portugalska - už jen nějakých osm kilometrů, a tak jsou důvody k přestávce minimální.

Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Nápaditá chata pro milovníky přírody s velkorysým výhledem na vodní hladinu

Prostředí okolo Vranovské přehrady zvané Moravský Jadran milovali hlavně moravští trampové. Zdejší louky a lesy svádějí k nostalgii, odpočinku i vodním sportům a stále se řadí k nejvíce vyhledávaným lokalitám jižní Moravy. Nahlédněme do nevelké chaty ve Vranově nad Dyjí, ke které hravě připlujete na kajaku.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Co je to glamping? Podívejte se, jak se kempuje v luxusu

Zužitkovat příliš velký pozemek na venkově tím, že na něm postavíte chatu pro turisty, nezní příliš originálně. Způsob, jakým to pojali mladí manželé, ale originální je. Nechali tu totiž vytvořit glampingovou chatu. A jejím pronájmem vydělávají na provoz vlastní biofarmy. A co je to ten glamping?

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Dřevěná chata na strmém svahu. Ypsilonka je ztracená v lese

Chata Ypsilonka, Y cabin, stojí na poměrně strmém úbočí, v jistém odstupu od norského městečka Ringerike. Vykukuje zpoza borovic, a za sebou nechává masiv pohoří Vikerfjell. Její exteriér harmonicky splývá s okolím. Je vestavěná s ohledem na životní prostředí i peněženku majitele.

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Architektonické studio Asante Architecture & Design realizovalo loni zakázku malého rozsahu, která se týkala vytvoření projektu jednoduchého obydlí v srdci norské přírody. Obytný dům atypických tvarů a proporcí na břehu Norského moře shlíží z kamenitého a svažitého břehu na protější ostrov, a plně využívá kontrastu…

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.