Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co je to glamping? Podívejte se, jak se kempuje v luxusu

Zužitkovat příliš velký pozemek na venkově tím, že na něm postavíte chatu pro turisty, nezní příliš originálně. Způsob, jakým to pojali mladí manželé, ale originální je. Nechali tu totiž vytvořit glampingovou chatu. A jejím pronájmem vydělávají na provoz vlastní biofarmy. A co je to ten glamping?
Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Hrabství Devon se nachází skoro na samém cípu Británie, mimo záběr hlavní metropolitní zóny. Proto si tento kout světa, vymezený Bristolským zálivem a kanálem La Manche pořád zachovává svůj nedotčený charakter. Pokud si u jiných správních celků Anglie nejste jistí, kdy už přijde venkov, tady váhat nemusíte. Devon je jím celý. A proto má nesporný potenciál pro cestovní ruch, který svým osobitým způsobem zužitkovává i chata u Holly Water.

Holly Water není jak by se mohlo zdát vodou svěcenou, ale svatojánskou. A tímto „svatojánským proudem“ je pak myšlena říčka, nacházející se v samém srdci Devonu, kdesi mezi Poughillem a Sandfordem. V lokalitě, která se dá označit jen jako nádherná, pak nedaleko jejích břehů vyrostla působivá „chatička“, primárně určená k zužitkování v cestovním ruchu. Ne ledajakému. Je předurčena pro tzv. glamping. Co to je? Název je složeninou, kombinací slůvek glamorous a camping. Tedy ne kempování fádní a obyčejné, ale rovnou úžasné a okouzlující.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Propracovanost v nenápadném provedení

Nad terén mírně vyvýšená dřevostavba chaty se tu stylizuje do podoby místa absolutní pohody, kde si v obklopení přírodou můžete užít dovolenou, aniž byste si museli jakkoliv odříkat komfortu a pohodlí. Pro někoho je to ovšem ekvivalent snobských prázdnin nebo zbytečného luxusu. Holly Water Cabin ale zdařile kličkuje, balancuje na hraně a vyhýbá se přesnému zaškatulkování: nepůsobí tedy příliš okázale, zrovna spartánsky taky vybavená není.

Snaží se maximálně zužitkovat přírodní materiály v konstrukci, ale zdaleka ne všechny se dají označit za lokální. To ale neznamená, že by mix cedrového, modřínového, douglaskového a dubového dřeva (doplněných ještě o mosaz a mramor) nevypadal hezky.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Architekti ze studia Out of the Valley si dali záležet na tom, aby 75 metrů čtverečních užitné plochy chaty bylo promyšleno a dotaženo k dokonalosti. Spíš je úsměvné, jak se s pomocí propracovaného designu a technických vychytávek (propracování tzv. švýcarské izolační obálky domu) snaží tohle glampingové hnízdečko navenek působit venkovsky, neuměle a nedotaženě.

Jako kdyby si devonský farmář prolistoval katalog skandinávských dřevostaveb, a pak to po paměti nějak stloukl dohromady. Přitom se tu myslelo na každý detail, funkčnost, estetiku a ladění barev. Elektřinu téhle „boudě“ vyrábí střešní solární elektrárna, a o ohřev vody se stará tepelný výměník. Voda tu pochází z pramene, ale je několikastupňově přefiltrovaná.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Pole, louky, lány a lesy

Chata Holly Water slouží jako samostatné/soběstačné rekreační útočiště, cílící na klienty, kteří chtějí na dovolené diverzifikovat své aktivity. Mezi lenošení, procházky a projížďky, sport. Projekt směřoval k maximální otevřenosti interiéru do okolí. Proto se tu nachází kryté terasy, rozšiřující užitný prostor a usnadňující napojení na krajinu.

Stavba je usazena na rozlehlé parcele (obyvatelé pro sebe budou mít 4,5 akru), obklopena hájem, kukuřičným polem, zátočinami řeky, kamennými zídkami. Takže její uživatelé mají pořád dostatek soukromí. Třeba když si budou chtít za letního horka pohovět v tepanou vaně, která je usazena jen tak „na zápraží“.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Uvnitř se, v nečleněném prostoru hlavní obytné místnosti, nachází nadstandardně vybavená kuchyně, obývací zóna, bar. Ložnice je mírně odstrčená bokem, koupelna se sprchou a  toaleta pak cele oddělená přepážkou. Vana je pak venku, stejně jako další místa k posezení. Pokud by obyvatelé zatoužili po něčem divočejším, tábořiště s ohništěm se odtud nachází nedaleko, na soukromém ostrůvku, na který vede mostek.

Holly Water tedy působí dojmem jednotlivosti, ale patří k ní vlastně ucelený zážitkový areál – místa pro rybaření, vyhlídková plošina ke sledování ptactva, dětské prolézačky. Na všechna tato místa vedou prošlapané pěšinky. A když náhodou dostanou hlad a lednička je prázdná, mohou si zaskočit na farmu Marshových. To jsou zřizovatelé a provozovatelé chaty. A tady se dá vždycky navybírat něco z místních bio-pochoutek. Ano, takové pojetí „dovolené na venkově“ je trochu inscenované, ale chata samotná je stavebně, svou neodfláknutou architekturou, zcela v pořádku.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Stavba s maximem přírodních materiálů

Její exteriér charakterizuje velká jednoplášťová střecha s velkorysými okapy. Je vystavena na rámu ze dřeva douglasky, který je vyzdvižen nad terén na pilířových základech, aby se minimalizovala potřeba užití betonu. Stavba je vysoce izolovaná - s izolací na rostlino-vláknité bázi. Detaily obvodového pláště fasády zajišťují dlouhou životnost a vysokou energetickou účinnost.

Z obytného prostoru se otevírají posuvné dveře na rozlehlou (modřínovou) verandu s mosaznou vanou, v níž se obyvatelé mohou koupat uprostřed přírody. Vnitřní stěny chaty jsou pokryty hliněnou omítkou. Je to prý vhodná přírodní alternativa k omítce, která navíc pomáhá udržovat autentický vzhled, zajišťovat prodyšnou obálku budovy, regulovat vlhkost a teplotu. A také poskytuje svou strukturou příjemný „organický“ vzhled.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Přírodní materiály použité v celém objektu nabízejí klidnou a neexpresivní barevnou paletu, která ladí s okolním prostředím. Nábytek je dílem řešen zakázkově, ze studií v Dartmooru. Pozitivní dojem z pobytu má posílit to, že peníze za pronájem jsou re-investovány do obnovy přírody, s cílem vrátit do krajiny v okolí rozmanitost.

Údaje o projektu

Název projektu: Holly Water Cabin
Typ projektu: rekreační dřevostavba – chata pro glamping
Architektonické studio: Out of the Valley
Lokalizace: Devon, Velká Británie
Vedoucí projektu: Rupert McKelvie, Luke Carnaby
Projektový tým: Nathan Hilton, William Holland, Chris Gee, Jonno Cole
Ventilace, klimatizace: Tim Gaodin
Strukturální inženýring: Barry Honeysett
Rok dokončení (finalizace): 2020
Užitná plocha: 75 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: João Carranca

Domek na stromě pro dvě hrdličky je skromný rozměry ale útulný jako hnízdo

Melides je vesnicí, kterou ti co nejsou místní, většinou jen profrčí. Protože už doslova větří vodu. Z téhle malebné vesničky je to k pobřeží - a jedné z nejnádhernějších pláží Portugalska - už jen nějakých osm kilometrů, a tak jsou důvody k přestávce minimální.

Zdroj: Tiny House

Malé úsporné i mobilní domy. Je potřeba povolení? A jsou potřeba základy? Zeptali jsme se

Zvýšené náklady na klasické bydlení vytvářejí prostor pro minimalismus spojený nejčastěji s cestováním a stylem zvaným glamping. Mobilní minidomky, stylové dřevostavby zasazené v bujaré přírodě, modulární objekt či speciální glampingové chaty a stany možná nejsou vysněné bydlení pro každého, ale jako alternativa nebo…

foto: Stijn Bollaert

Dům s kloboukem v srdci září denním světlem

Diagonální propojení místností v přízemí, zřídkavé stinné kouty zpestřující jásavé barvy. A světlo? To sem proudí ze stran i z výšky patra. Co střecha? Ta dělá dům… Dům, který je velmi povedený zevnitř, díky ní vypadá poněkud netradičně.

Foto: Gilbert McCarragher

Pastva pro oči nebo trn v oku? Dům na ostrově budí emoce

Zajímavý podnikatelský záměr, hledání schůdné cestičky v minovém poli stavebních regulí, oživení stavby s mnohasetletou historií, blesková stavba díky konstrukčnímu systému skládačky. Mannal House budí pozornost zaslouženě.

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…