REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Biblicky rychlé tempo stavby. Dům z CLT panelů postavili za sedm dnů

Od zahájení stavby po kolaudaci k nastěhování za 7 dní. Až biblické tempo stvoření, stavby rodinného domu, si architekti ale mohli dovolit jen díky tomu, že vsadili na prefabrikovanou konstrukci z CLT.
Foto: René de Wit

S praktickými výhodami dřeva ve stavební praxi se Jeroen Derksen a David Windt, partneři-šéfarchitekti studia derksen | windt architecten seznamují už nějakou dobu. Jejich prvotinou v této oblasti byla Vila na jezeře Spaarne, kterou dohotovili už v roce 2010. Sami ale připouští, že tento jejich experiment byl ještě funkčně a technicky nezralý. Teprve z postupně nabytých zkušeností s dalšími realizacemi, částečně i kompletně vedených v CLT a KLH profilech, se u nich projevilo opravdové nadšení z toho, co sami dnes nazývají Dobou dřevěnou. Postupná evoluce jejich názorů je podnětná, protože přináší jednu podstatnou myšlenku z praxe. „Kvality a výhody dřeva ve stavebnictví vyniknou jen tehdy, když jsou použity opravdu správně,“ říkají. A to se dle jejich názoru, vzhledem k masivní popularitě dřevostaveb, neděje nutně vždy.

Místo na pobřeží

Nestačí totiž jen nadšení pro ekologický přírodní materiál, zápal pro stavění ze dřeva. Jsou realizace, kde dřevo funkčně nevynikne a může vlastnosti či provozní charakteristiky domu kompromitovat. „Byť tedy dnes dřevo představuje náš hlavní tvůrčí materiál, vidíme i jeho limity a říkáme si, jak je až bláznivé, do jakých realizací se jej lidé pokouší vpravit.“ Osobně pak příliš nefandí stavbám kombinovaným, které spájí dřevo s dalšími alternativami staviv. Preferují čistou estetiku jednoduchosti, projekty, v nichž povaha dřeva skutečně vynikne a stane se nejen ekologickou dekorací, ale skutečným tvůrčím motivem díla. Jak to pak vypadá? Velmi názornou ukázkou může být například jejich aktuální projekt, realizace rodinného domu – dřevostavby, jež loni vyrostla v městečku Monster.

Foto: René de Wit

Neděste se, není to atrakce zábavního parku ani sídlo plné příšer. Monster je jiho-nizozemské (v těchto končinách dávají přednost termínu „holandské“) patnáctitisícové město, usazené jen kousek za Haagem. S výhledem na fantastickou písečnou pláž, která tu nemá obdoby. Klient měl štěstí, že dobře pořídil stavební parcelu právě tady, v zástavbě zahrádkářské kolonie. Z pozice nynějšího domu to nemá daleko do města, jeho obydlí přiléhá k dopravní komunikaci, je obklopené zelení a přitom z lehce vyvýšené pozice přehlédne pobřežní čáru. A právě proto, že té přírody – byť uměle udržované – kolem parcely nebylo málo, rozhodl se pro „přírodní“ stavební materiál. Na architektech pak bylo, aby tuhle vizi přetavili z hlediska orientace, slunečního osvitu a výhledů v realitu.

Rychleji nemusí znamenat špatně

Štěstí, jaké měl klient při volbě stavební parcely, prý nebylo ojedinělé. Architekti to vnímají tak, že osobní entuziasmus majitele pro přírodní materiály jim dodal důvěru pro řešení, které nakonec prosadili. A které je z hlediska užití dřeva a designu ve svých formách čisté. Dále nešetří chválou na dodavatele stavby, Ernsta Abbase, který neskrýval nadšení pro nově uchopený projekt. To, že narazíte na stavitele, co se chce sám ještě něčemu přiučit, je stejně nepravděpodobné v Česku jako v Holandsku. A hladce to šlo i s dalšími staviteli a techniky, včetně hlavního dodavatele materiálu, výrobce dřevěných rámů a konstrukcí.  „Prostě se to nějak sešlo, a spokojenost panovala na všech stranách hned od počátku,“ říkají Derksen a Windt.

Foto: René de Wit

Záměr šel do realizace téměř v totožné podobě, v jaké byl zadavateli poprvé prezentován. Ambicí tu bylo „ukázat dřevěný dům takový, jaký skutečně je“. Tedy s viditelnou konstrukcí z CLT rámů, nesoucí další podpěry a nosníky trámoví, a k nim se upínající výplně fasád, podlahy a stropy. Jediný, kdo měl s návrhem projektu trochu problém, byl místní stavební úřad. Který na navržená řešení neměl místa ve svých tabulkách, a tak architekti museli doplnit popis každého detailu. To už byla jen maličkost, a tak mohla být z kraje roku 2021 stavba zahájena. Na jejím konci pak bylo 212 metrů čtverečních užitého prostoru, vpraveného do profilu jednopodlažních buněk, s jednopatrovou přístavbou nad hlavní částí dřevěného domu.

Dá se říct, že papírování, shánění povolení a úspěšné vyřešení objednávek bylo tou nejnáročnější částí práce, která trvala nejdéle. To není kritika na všeobecný šlendrián, ale konstatování vyplývající z rychlosti průběhu stavby. Ta totiž vznikla v horizontu dní. Prefabrikované stavební dílce z laminovaného dřeva prostě umožňují do extrému zkrátit dobu stavby. „Lidé u nás smýšlejí velmi konzervativně, a myslí si, že když je něco hotové rychle, nebude to hotové dobře,“ říkají architekti. S dovětkem, že konstrukční systémy z křížem vrstveného lepeného dřeva, z nizozemských modřínů, patří z hlediska svých kvalit ke světové špičce. Která se může pochlubit i nebývalou lehkostí (nízkou hmotností) a vysokou odolností proti škůdcům, plísním, podnebí.

Foto: René de Wit

Dřevostavba jako nejlepší řešení

Právě ona lehkost vynikla ve výsledné podobě stavby, která si ve svém měřítku uchovává vizuálně „tenké“ stěny zasazené do robustních rámů, a tím vytváří dojem vzdušného bydlení. S příjemnou atmosférou zvenčí i uvnitř. Přechod přitom není ostrý, jsou tu velkoformátová okna, která hranici mezi interiérem a exteriérem odbourávají. Výhledy z jednotlivých místností jsou přímé, zacílené. Vnímají buď zahradu, horizont pobřeží, přístupovou cestu. Skladba pokojů a jejich programové řešení je standardní, členěné na místnosti společenské a soukromé, na denní a noční část. Živější rytmus je patrný v kuchyni, navázané na jídelnu a obývací pokoj a vstupní halu.

Obývací pokoj je už ale uzavřenější částí, k níž se pak přimyká ještě „tichá průchozí místnost“, zařazená do sestavy na přání klienta. Může být čítárnou, pracovnou. Z ní se pak obyvatelé ubírají do ložnic a pokojů. Dřevěné povrchy jsou všudypřítomné, viditelné a vnitřní prostor pokojů zdařile uzavírají do sebe. Hřejivé načervenalé tóny dřeva vizuálně bydlení prohřívají. Nejde o to, že by tu snad bylo chladno, spíš o vřelost a pohodlí domácnosti. Rodinný dům byl k nastěhování po týdnu od doby, kdy se začal stavět. Úplně hotovo tu ale ještě není. Počítá se s osazením vegetace zelených střech a krajinářskou prací na zahradě, spojenou s dosadbou stromů. Za čas se tak možná tenhle dřevěný dům s výhledem na pláž ztratí ve svém vlastním lese.

Foto: René de Wit

Moderní dřevostavba v Monster nevznikla z plezíru, ale z rozvahy o možnostech a kvalitách různých materiálů. „Dřevo máme rádi, ale nestavěli bychom z něj všude a za každou cenu,“ říkají architekti. „Tady ale jeho udržitelnost dávala absolutní smysl.“

Údaje o projektu

Název projektu: Wooden House
Typ projektu: dřevostavba rodinného domu
Architektonické studio: derksen | windt architecten
Lokalizace: Monster, Haag, Holandsko
Vedoucí projektu: Jeroen Derksen a David Windt
Hlavní dodavatel stavby: bouw- en aannemingsbedrijf
Stavební dozor: Ernst Abbas
Inženýring stavby: Pieters Bouwtechniek
Dodavatelé materiálu: Reynaers Aluminium, De Groot Vroomshoop, Nemetschek
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 212 m2
Realizace: 2021

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vizualizace: Prodesi/Domesi

Dřevěný bytový dům na místě rozsáhlého brownfieldu v Pardubicích

Tým architektů, projektantů a dalších odborníků z architektonického studia Prodesi/Domesi představil svůj pilotní projekt bytového domu ze dřeva. Zahájení stavby v pardubické čtvrti Nová Tesla je naplánováno na začátek roku 2024 a podílí se na něm studio společně s developerem Linkcity Czech Republic z francouzské…

REKLAMA