Proč by digestoř neměla chybět ani ve vaší kuchyni?
Digestoř je stejně důležitým vybavením jako lednice či sporák. Dokáže z kuchyně odvést odér, ale také ji zbavit páry, která zvyšuje vlhkost v místnosti. Dostupná je v několika provedeních:
- vestavěná,
- komínová,
- ostrůvková,
- zabudovaná ve varné desce.
Podle způsobu odvětrání se dělí na:
- digestoř s odtahem – vzduch odvádí pomocí vzduchotechnického potrubí ven přes obvodovou stěnu či střechu.
- Recirkulační digestoř – digestoř bez odtahu neodvádí vzduch ven, ale zpět do místnosti. Pomocí aktivního uhlíkového filtru jej zbaví odéru, ale nikoliv vodních par.
Instalace digestoře
Pro maximální účinnost odsavače par se doporučuje instalace nad varnou desku ve výšce minimálně 60 cm. Optimální je však 75 cm. Digestoř může mít zadní odtah, ale také může potrubí vést mimo odsavač na stejné či protilehlé stěně. Potrubí přitom může být ve stejné výšce jako digestoř nebo v jiné výšce. Výkon digestoře vybírejte podle objemu místnosti a dle délky potrubí. Jestliže je odtahové potrubí delší než 3 m a má více ohybů, je potřeba zvolit výkonnější ventilátor.
V případě, že potrubí vede přes střechu, je nezbytné doplnění o jímku na kondenzát, který se tvoří kvůli setkávání teplého odváděného vzduchu a studeného vzduchu proudícího kolem potrubí. Jímka kondenzát zachytí a odvede pryč.
V potrubí každého odsavače par by měla být instalovaná pachotěsná klapka, která zabraňuje opětovnému vracení odvětraného vzduchu zpět do místnosti.
Sdílet / hodnotit tento článek