Lidé vyhledávají aktivní odpočinek v přírodě, mají rádi dřevem provoněné interiéry, jež splňují veškeré nároky na bydlení v jednadvacátém století. Pokud se k místu váže i nějaká zajímavá historie, tím lépe. Moravský Jadran svoji historii bezesporu má.
Místo pro vaše snění
Kroniky dokládají, že první tramping na jihu Moravy byl zaznamenán právě v místech dnešní Vranovské přehrady přezdívané Moravský Jadran. Poutní místa moravského trampingu a vodáctví se vážou k nepokojné řece Dyji a jejím meandrům. Nejznámějšími turistickými středisky jsou Hráz, Vranovská pláž, Švýcarská zátoka, Lančovská zátoka, další se nacházejí kolem hradu Bítova a v Podhradí nad Dyjí. Malebný kraj národního parku Podyjí tvořený pestrou mozaikou skalních amfiteátrů, lesů a luk posetých koberci květin, je protkaný turistickými stezkami se stylovými hospůdkami, kempy a osadami.
Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022
Táhne se až k hranicím s Rakouskem, kde na něj navazuje Nationalpark Thayatal. Kraj je to vskutku nádherný. První tramp (tramp samotář) se zde podle místní kroniky objevil v roce 1916 a krajinu popsal jako „kraj nevídaný podobný finským fjordům, kraj nedotčený náporem paďourů…“. V roce 1925 zde byla postavena první trampská chata, další rozvoj zastavila válka; po osvobození se trampové vrátili a založili Spojené osady podyjské. Tramping ve své původní podobě je asi iluzí, nicméně nostalgie po sepjetí s přírodou je, zdá se, věčná. Vlastnit chatu maskovanou opalovanými modřínovými prkny ukrytou v zeleni nad Vranovskou přehradou, ke které hravě dojedete na kajaku, jistě není k zahození.
Dřevo patří odpradávna k lidské přirozenosti
Rostoucí oblibu dřevostaveb mapuje nejenom již zmíněný Salon dřevostaveb, ale i celá řada dalších akcí. Podle statistik je v současné době každý šestý dům konstruován jako dřevostavba. Navzdory krizi roste zájem i o takzvaná víkendová sídla, která jsou zařízena tak, aby umožňovala celoroční pobyt. Splňuje to i nová chata na Vranovské přehradě od architektů Kláry Vratislavové a Pavla Horáka. Svou rozlohou je nepříliš prostorná, ale nabízí veškerý komfort pro moderní bydlení; překvapuje vším, co se pod její střechu vešlo.
Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022
Nabízí kvalitní zázemí rodině majitele i návštěvám. Architekti ji koncipovali tak, aby poskytovala dostatek prostoru pro běžné denní potřeby, k večernímu posezení i ke spánku: „V každém koutě tohoto domu se skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo, stejně jako v kajutě lodi. Interiér je obklopený smrkovým dřevem, nabízí útulné útočiště a velké prosklené plochy pak dechberoucí výhled na vodní hladinu,“ popisují svůj návrh architekti, ukazují půdorysy obou pater a fotografie realizované stavby.
Provoněný interiér v souladu s přírodou
Z doložené dokumentace je patrné, že dispozice domu jsou opravdu promyšlené do poslední detailu, stavba dokonale zapadá do okolní přírody a kvalitnímu vnitřními klimatu napomáhá zcela jistě i blízkost vodní hladiny. Prostory jsou vzájemně logicky propojené a poskytují dostatek soukromí. Jako největší úskalí uvádějí architekti vypořádání se s lesním charakterem pozemku a jeho velikostí: „Nová chata měla stát na základech původní stavby, museli jsme se vejít na původní půdorys, který nesměla překročit. Jednalo se o plochu přibližně 5x 8,5 metru,“ uvádějí s odkazem k návrhu stavby.
Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022
Na zmíněnou nepříliš velkou plochu se nakonec musela vejít jídelna propojená s obývacím pokojem, která vyniká velkorysým výhledem na vodní hladinu. Nachází se zde i poměrně prostorné zádveří s lavicí na přezouvání. Nechybí ani koupelna, samostatná toaleta, komora, a dokonce i technická místnost. V patře s velkým oknem pak vznikla jedna větší a jedna menší ložnice se šatnou. Vše je prakticky uspořádáno na malém prostoru, využitý je doslova každý centimetr. Zvenku je dům hmotově čistě funkční, takřka konzervativní a materiálově poměrně skromný, uvnitř ryze moderní, prostorný a propracovaný do každého detailu. Opalovaná modřínová prkna na fasádě jsou tento případ tou nejlepší volbou pro zvýraznění kontrastu mezi exteriérem a interiérem.
Nostalgie spojená s modernou
Zadavatel si přál návrh moderní skromné chaty ukryté v zeleni, která by stála na stávajících základech trampské chaty po jeho dědovi. Architekti věří, že se jim společně se stavbou podařilo vrátit majitelům i rodinné vzpomínky a alespoň trochu připomenout zlatou éru trampingu a vodáctví na Moravském Jadranu. Inspirací jim byla kajuta lodi nejenom vzhledem k blízkosti vodní hladiny a vhodného uspořádání prostoru, ale také s ohledem na zcela výjimečné místo, které evokuje lásku k přírodě a volnosti. Myslím, že se jim to podařilo beze zbytku.
Název stavby: | Chata na Vranovské přehradě |
Místo stavby: | Vranov nad Dyjí |
Autoři: | Ing. arch. Klára Vratislavová, Ing. arch. Pavel Horák, ateliér Prodesi/Domesi |
Dokončení: | 2021 |
Dodavatel: | Domesi, s.r.o. |
Investor: | soukromá osoba |
Užitná plocha: | 65,2 m2 |
Zastavěná plocha: | 43,4 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek