Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Střechu si po zimě zkontrolujte. Můžete předejít větším škodám a ušetřit peníze

Příchod jara je pro majitele domů, chat či chalup, signálem, že by měli svou nemovitost podrobit důkladné kontrole střechy, která dokáže odhalit případné škody vzniklé táním sněhu. Čemu věnovat pozornost?
Zdroj: Betonpres a.s.

„Tající sníh dovede napáchat velké škody. Proto je velmi důležité po zimě střechu prohlédnout. Je nutné zkontrolovat tašky a oplechování, okapy, hromosvody, ale třeba i protistěhové zábrany,“ radí Michal Ponec z firmy Betonpres, která vyrábí střešní krytinu. „Zanedbání jarní revize může vyústit v budoucí poškození celého objektu,“ varuje Ponec.

Revize střechy přitom není vůbec složitá. Pro většinu zásahů je potřeba především dobrý zrak a zcela jednoduché vybavení. Nejprve zkontrolujte napadaný nepořádek v okapech i na samotné střeše. Začít můžete s okapy. Důležité je, aby zůstaly plně průchodné. Žlaby stačí vymést obyčejným koštětem, nečistoty v těžko přístupných rourách se dají odstranit silným proudem vody.

Zdroj: Betonpres a.s.

„Okapní žlaby či svody, které jeví známky proreznutí nebo jsou zcela děravé, raději hned vyměňte. Bude to sice něco stát, ale škody, které může na vašem domě napáchat nefunkční odvodňovací systém, jsou násobně větší. Doporučujeme zkontrolovat také to, jak stabilně jsou žlaby uchycené v hácích,“ doplňuje Michal Ponec.

Dalším krokem je vizuální kontrola stavu střešní krytiny. U starých střech se soustřeďte na to, abyste odhalili viditelné praskliny a zlomy na taškách, které se po letech mohou objevit. Poškozené kusy střešní krytiny bude nutné vyměnit. I drobné praskliny se vlivem mrazu rozšiřují a umožňují prosáknutí vody. Ujistěte se také, že jsou všechny tašky na svém místě, že některá z tašek není nadzvednutá či jinak vychýlená. V případě že ano, vraťte ji do správné polohy.

Zdroj: Betonpres a.s.

Při pohledu na střechu je dobré si také všimnout, zda není utržený hromosvod. Do prohlídky zahrňte i protistěhové zábrany. Zkontrolujte jejich uchycení, dotáhněte šrouby a poškozené komponenty vyměňte.

„Svou pozornost zaměřte především na nejkritičtější místa. To jsou ta, kde se potkávají různé části pláště: střešní krytina s klempířskými prvky, okolí střešních oken a komínů a jde také o nejrůznější úžlabí, nároží či hřebenáče. Zde vedle vizuální kontroly doporučujeme také manuální kontrolu, zda nejsou některé z prvků uvolněné,“ uzavírá Ponec z firmy Betonpres.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Šikmé střechy

Zdroj: Fotolia.com

Navštívili jsme veletrhy For Pasiv a Střechy Praha

Zájemci o tepelná čerpadla, fotovoltaiku, úspory energie a pasivní domy mohli do soboty 11. 2. navštívit veletrhy For Pasiv, Střechy Praha a další souběžné veletrhy v pražských Letňanech. Průřez nabídek ze stánků firem nabízíme i v naší reportáži.

Zdroj: archiv Mgr. Michala Vrónského / Městská část Praha 3

Střecha pohledem historie: Střechy městského činžovního domu 19. a počátku 20. století z pohledu stavitelských příruček

Střechy a jejich konstrukce patří mezi složitá stavitelská díla a střešní krajina tvoří významnou součást měst a obcí i jednotlivých staveb. Střechou je zakončená každá stavba domu, který chrání proti nepříznivým atmosférickým vlivům, zejména proti vodě a sněhu a jejich hromadění. Střešní konstrukce, provedení a…

fotografie: K. Kroftová

Střecha pohledem historie. Jak se vyvíjely tvary střech městských domů a co o střechách psaly stavitelské příručky v 19. století

Střešní krajina tvoří významnou součást měst a obcí i jednotlivých staveb. Střecha a její konstrukce má na jedné straně přímý vliv na architektonický výraz a na druhé ovlivňuje jejich funkčnost a životnost. Vysoké nároky kladené na střešní konstrukce, vycházející z estetických i funkčních požadavků, se promítaly do…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA