REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Počkal si několik let a mohl postavit větší dům. Konstrukci má ze šedého dřeva a betonu

Je to dům, který se neztratí, A nejen proto, že se rozhlíží o čtyř světových stran. Zabloudit nemůže i proto, že na (polo)ostrůvku stojí jako jediný, uprostřed. Navíc pro své zpodobnění využívá poměrně originální styl, takže si jej s jinými opravdu nelze splést.

Švédsko, respektive Stockhom, zhruba před deseti lety rozvolnilo kritéria pro zástavbu v širším okolí města a zátoky. Spousta ostrovů, ostrůvků a cípu od pevniny vodou téměř oddělené souše se tím proměnila ve velmi vyhledávané stavební lokality. Dosavadní pravidla umožňovala prakticky jen „rozvíjet“ stavební činnost tam, kde už nějaká stavba stála. Takže místo rybářské boudy po pra-pradědovi jste si, vybavení nůší plnou povolení, mohli se štěstím nechat postavit chatu, odpovídající svou zastavěnou plochou původní stavbě.

Jak moc už je příliš?

Ono rozvolnění nejprve přestalo regulovat výměru užitné plochy – místo boudy tak v totožným parametrech zastavěné plochy mohlo vznikat něco s více podlažími – aby časem padlo i toto omezení. Formálně tedy dnes můžete, pokud dodržíte všemožná další nařízení, týkající se především ochrany přírody a „ekologického“ způsobu stavby, postavit v té příměstské „divočině“ i něco odvážnějšího. A House Engeberga skutečně odvážnější je.

Foto: Åke E:son Lindman

Je to dům určený k dlouhodobému sezónnímu obývání. Není to klasické rekreační sídlo, ani rodinný dům. Jen obydlí, které jeho majitelé mohou využívat, když se jim život ve velkém městě na pár měsíců znelíbí a chtějí si od něj odpočinout. Ne na víkend, ale spíš na pár měsíců. Objekt je tomu chytře uzpůsoben. Proměn plánů a projektu ale před svým dokončením prodělal hned několik. A docela tím „narostl“ do objemu i krásy.

Poprvé se jeho zpracováním začali architekti ze studia Tham & Videgård Arkitekter v roce 2014. Době, která korespondovala s postojem stavebního úřadu, že nová vložená stavba může výměrou zastavěné plochy odpovídat jen stavbě v místě již existující. Pro klienty to nebyla špatná zpráva, protože do pozemkových map byla na jejich soukromém ostrůvku, přístupném jen na člunu, zakreslena celá stodola. A tak se i prvotní návrh opíral o objekt parametry stodolu připomínající.

Foto: Åke E:son Lindman

Ono kritérium stavebního úřadu předkládalo, že nová stavba – nahrazující původní v místě stojící objekt – může být rozlohou zastavěné plochy menší anebo stejně velká. Klient tehdy přemýšlel o menší chatce, objekt ve formátu stodoly se mu nepozdával. Ale aby nepřišel o ony ze zákona možné metry schválené výměry, načrtli architekti stavbu s výraznou sedlovou „stodolovitou“ střechou, která by přesahovala do stran a vyplňovala prostor kolem relativně malé čtvercové chaty.

Růst je povolen

Přesah střechy tu jistily podpůrné sloupky. Z dálky by to vypadalo jako pořádná stodola, z blízka obytný objekt s velkou krytou terasou, schovanou pod čepicí opravdu velké střechy. Ten model se zažil a klientovi se líbil. Jenže pak přišla další legislativní úleva, jež už neomezovala rozlohu užitné plochy. Plán tím doznal další změnu.

Foto: Åke E:son Lindman

To, co stejně muselo být při stavbě řešeno – stabilizace základů v patě skalnatého svahu pod „stodolou“ už nemuselo být jen kotvícím betonovým blokem, ale klidně i suterénem. A nakonec se zužitkování dočkalo i prostor v podstřeší. Vše v intencích původního záměru se zbytnělou střechou nesenou sloupořadím. Po několika modifikacích pak úředníci přiklepli ambiciózně vypadajícímu House Engeberga to správné razítko.

Musí se totiž nechat, že tenhle objekt má styl, který je skandinávskému severu blízký. Vzdáleně totiž připomíná vikingské Velké domy. Poradní sály a jídelny, v nichž válečníci a sněmy zasedaly k hostinám či debatám. A ta výměra užitné plochy? Když započítáme zobytněný suterén, prostor v podstřeší, střechou krytý obvodový lem terasy – který se dá využívat jako venkovní obývací pokoj – a vlastní obytné podlaží, dostaneme se na celkovou plochu 363 metrů čtverečních.

Což je pochopitelně mnohem víc, než klient před devíti lety – když začal řešit „chatu na ostrově“ – asi čekal.

Foto: Åke E:son Lindman

Místo chaty celý dům

Tím se také proměnila funkční skladba objektu. Z něčeho na krátkodobé pobyty, rybářské chaty na ostrůvku, se stal dům, kde může celá rodina majitele trávit i delší čas. Ke zvýšení komfortu pobytu, spíše tedy po stránce obslužnosti, pak přibylo ještě příbřežní molo pro větší loď. Ne že by tu kotvil klient (loď má, ale jen menší motorový člun), ale kvůli zakotvení přívozu.

Až na ostrov se tak dopraví – přes přívoz – se svým autem, které pak ponechá v dřevěné boudě garáže, pod svahem skaliska vedle domu. Je to spíš o tom, co všechno si může s rodinou do House Engeberga najednou dovézt, a že se nemusí strachovat o to, co je s jeho autem tam někde na pevnině. Sestavu pomenších objektů (dřevostaveb, s netrvalými základy) doplňuje ještě „garáž pro člun“ – malá loděnice. A také sauna hned vedle vody, protože bez sauny by to pochopitelně nešlo.

Foto: Åke E:son Lindman

Obytný objekt pak těží ze své privilegované pozice na nejvyšším bodě ostrůvku. Sedí, a protože je obestoupen přesahem střechy a sloupořadím, může si užívat prosklenou fasádou ničím nerušený výhled do čtyř světových stran z „přízemí“. To je také výchozím bodem pro organizaci domu, který se rozkládá do tří úrovní odlišného charakteru.

Pevnou základnu mu vytváří suterén, vybudovaný z masivního z in-situ betonu, zcela prosklená střední část přízemí je pak obsažené v otevřené sloupové konstrukci, a uzavřené zázemí pro klid a odpočinek poskytuje odlehlejší horní patro. Beton ani sklo příliš vidět nejsou, dům do svého okolí promlouvá spíše šedomodrými fasádami a střechou z opáleného dřeva.

Foto: Åke E:son Lindman

Cesta dovnitř domu vede přes dvojitou lodžii ke vchodu v nižší úrovni, kde je pokoj pro hosty, studio a rodinný pokoj. To vše ve tvaru kolem a mezi zakřivenými betonovými stěnami. Nápadité kruhové schodiště tudy navazuje na společenské hlavní patro. Tady to žije nejvíc, díky kuchyni s jídelnou a obývacím pokojem, uspořádanými kolem dřevěného boxu. Ten obsahuje schodiště, vestavěný krb a také příruční sklad. V horním patře jsou dvě oddělené ložnice a hlavní apartmá.

Z kuchyně a obývacího pokoje pak vede přímý vstup na zastřešenou terasu orientovanou na jihozápad, odkud vede dlážděná pěšina do loděnice a sauny dole u vody. I když objekt prodělal v průběhu plánování řadu změn, při žádném z uchystaných rozšíření nepozbyl svůj charakter sympatického sídla na izolovaném ostrově.

Foto: Åke E:son Lindman

Údaje o projektu

Název projektu: House Engeberga
Typ projektu: rekreační obydlí, rodinný dům
Architektonické studio: Tham & Videgård Arkitekter
Lokalizace: Värmdö kommun, Stockholm, Švédsko
Projektový tým: Hannes Karlsson, Simon Nilsson, Wilhelm Falk, Joacim Wahlström
Vedoucí architekti: Bolle Tham, Martin Videgård
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2014
Rok dokončení (finalizace): 2021
Výměra užitné plocha: 363 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat