REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mezi svépomocníky je populární jednovrstvé zdivo. Snadno se s ním pracuje

Češi potvrzují, že jsou národem kutilů. Pro tisíce svépomocníků je stavba vysněného bydlení vlastníma rukama životní projekt. Oproti projektu na klíč tak lze jen na hrubé stavbě ušetřit až 30 % nákladů za práci, nepočítá se zde ale vlastní investovaný čas na stavbě, který je nevyčíslitelný. Základem úspěchu je zvolit si stavební materiály, se kterými se dobře pracuje. Aktuálním trendem na stavbě svépomocí je jednovrstvé zdivo. Jeho hlavní výhodou je, že investoři mají postaveno i zatepleno v jednom kroku.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

„Zvolit si správný materiál pro hrubou stavbu je klíčové. Obvodové zdivo je nejdůležitější částí celé stavby. Nedá se totiž už nikdy vyměnit a veškeré jeho dodatečné opravy znamenají komplikace,“ říká produktový manažer stavebních postupů za Porotherm Matěj Jurečka. Sám Jurečka tvrdí, že skvělou variantou pro stavbu svépomocí, která za poslední roky stále nabírá na popularitě, je jednovrstvé zdivo.

Hlavním důvodem je snadná manipulace se stavebním materiálem a především to, že investor postaví a zateplí v jednom kroku. To potvrzují i samotní svépomocníci. „Překvapilo mě, jak snadno zdění jde. U jednovrstvého zdiva je stěna tvořena pouze cihlou, vnější a vnitřní omítkou, takže práce postupuje rychle. Člověk za den zvládne jednu nebo dvě řady. Pomocníky skoro nepotřebujeme, a tak zdím většinou sám. Nejdéle totiž trvá nosit cihly,“ shrnuje praktické zkušenosti se zděním z jednovrstvého zdiva svépomocník Dominik Franěk. Na stavbu svépomocí používá broušené cihly z řady Porotherm EKO+ Profi vhodné pro jednovrstvé zdění.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

„Do stavby domu svépomocí se může pustit každý, kdo tomu bude věnovat dostatek času a síly. My jsme neměli téměř žádné zkušenosti se zděním, a přesto jsme při přípravě základové desky a na hrubé stavbě dokázali odvést většinu práce,“ dodává Dominik Franěk.

Skutečnost, že je postaveno a zatepleno v jednom kroku, není jediná výhoda jednovrstvého zdění. Cihly se vyrábí z přírodních materiálů a nepotřebují dodatečný zateplovací systém, takže jsou nejlepším řešením pro zdravý domov a zároveň jsou i šetrné k životnímu prostředí. Nevyžadují žádnou údržbu a zabraňují požáru. Naprostou samozřejmost představují jejich výborné tepelně-izolační vlastnosti. Stavby postavené z cihelných bloků Porotherm jsou investicí s rostoucí hodnotou.

Lidí, kteří se pouští do stavby svépomocí, loni přibylo o přibližně 30 %. Motivuje je většinou snaha ušetřit finance. Nejvíce práce mohou zastat sami při přípravě základové desky a pak na hrubé stavbě. „Oproti stavbě na klíč jsme na práci ušetřili asi o 30 %. Navíc mám všechny práce i dodávky materiálu pod kontrolou a můžu na celý proces osobně dohlížet, aby byl dům podle našich představ. Celkem nás na stavbě pracuje 5, z toho 3 jsou šikovní živnostníci,“ říká svépomocník David Rubáš. Data společnosti Wienerberger potvrzují, že úspora hlavních vyčíslitelných nákladů při stavbě svépomocí se pohybuje většinou mezi 26–31 %. Vlastní čas strávený na stavbě je tak v porovnání s bydlením ve vysněném domě dle vlastních představ nevyčíslitelný.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Produktový tip

Porotherm nabízí dvě různé řady vhodné pro jednovrstvé zdění.

Zlatá střední cesta

Zlatou střední cestou jsou cihly Porotherm EKO+ Profi určené pro obvodové zdivo s velmi vysokými nároky na tepelnou akumulaci stěny.

Kvalita bez kompromisu

Kvalitu bez kompromisu představují cihly Porotherm T Profi plněné minerální vatou. Kombinací dvou tradičních surovin vznikl stavební materiál budoucnosti. Mají stejné rozměry jako cihly EKO+ Profi, a navíc integrovaný izolant, který ještě více vylepšuje tepelně-izolační vlastnosti cihel.

Součástí systému Porotherm jsou i doplňkové cihly, překlady, stropní vložky či trámy nebo i pracovní pomůcky. Zdít je možné na tenkovrstvou maltu nebo zdicí pěnu.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Moderní zdění? S pořádnou cihlou máte v jednom kroku rovnou i zatepleno

Stavět dům s jednovrstvým zdivem není jenom moderní metoda zdění, ale praktický materiál, díky kterému už nebudete muset myslet na dodatečné zateplení. Pokud při výběru stavebního materiálu sáhnete po cihlách vhodných pro jednovrstvé zdění, máte totiž zatepleno již při realizaci hrubé stavby. S pořádnou…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Proč stavět z tradiční přírodní cihly? Žijte ve zdravém vnitřním prostředí

Jedním z nejosvědčenějších stavebních materiálů je bezesporu pálená hlína. Cihla, se kterou pracovali naši předci, prošla v posledních letech velkým technologickým vývojem a transformovala se do moderního stavebního materiálu. Rodinný dům, postavený právě z těchto cihel, disponuje vynikajícími…

REKLAMA