Praha je okouzlující město, do kterého se hned zamilujete. Ale vždycky se musíte podívat skrze tu krásu na to, díky čemu je to město živé. A to jsou lidé, kteří se v něm rozhodli žít.
Rezidenční dům, jež reflektuje hmoty původní zástavby a svoji moderní funkci
Velmi zajímavá stavba, která je opticky rozdělená na dva objekty a respektuje limity dané parcelou, původní industriální výstavbou a současnou legislativu. To vše jak po stránce materiálové, tak po stránce hmot původní zástavby. Ocitáme se v jedné z nejvyhledávanějších lokalit, tedy v Karlíně, který prošel v předešlých desetiletích velkými změnami. Devíti a osmipodlažní objekt ICONIK vlastně dotvořuje všechny ty letité změny a přechod z původně industriální čtvrti na moderní Karlín. Současný moderní rukopis provedení průčelí je odrazem původních fasád a kontur zástavby, která zde byla dříve. Předsazený systém hliníkových lamel kopíruje ráz předlohy v novém „hávu“ a dopomáhá k rozmanitosti a nápaditosti takto řešeného průčelí. Hmota horních pater má předobraz ve střešní části předloh a směrem k nároží se snižuje o jedno podlaží a tím respektuje výškové rozdíly krajních domů bývalé proluky. Ustupující hmota horních podlaží respektuje sousední sklony střech, pouze výsledné vyjádření není střecha, ale nápaditý plášť, který ukrývá bytové jednotky s předsunutými lodžiemi nebo terasami. Řešení je tím nápadité, ale nekonfliktní, a do uliční fasády vnáší otevřený prostor před fasády samotných bytů. Ten respekt k okolí a zachování roviny fasád na úrovni uliční čáry, řešený tímto netradičním způsobem, je skvělým nápadem s následným ziskem bonusů v podobě venkovních ploch za hravou „kulisou“ fasády. Prostor parteru slouží ke komerčním účelům dvou samostatných jednotek s možností restaurace nebo bistra s vnitřní zahrádkou. Bytové jednotky s rozdílnou strukturou ploch jsou přístupné ze samostatné vstupní haly parteru. Horní dvě podlaží jsou vyhrazena pro dvoupodlažní penthouse se střešní terasou a bazénem. Jednotky 2+kk a větší mají vlastní lodžii, popřípadě terasu. Ty zajímavější a větší jednotky se nacházejí pochopitelně ve vyšších patrech s výhledem na Vítkov, případně na střechy Prahy, potažmo Karlína. Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí. Výsledek je na světě a dlužno konstatovat, že vypadá skvěle. Je reálný předpoklad, že bude i skvělým bydlením prakticky v centru Prahy, a to se počítá jako další bonus.
Pohled uliční – jihovýchodní. Foto: BoysPlayNice
Základní popis
Bytový dům v pražském Karlíně
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Iconik, devítipodlažní bytový dům, jehož autorem je architektonické studio edit!, je umístěn v Karlíně na jedné z posledních proluk vzniklých následkem tisícileté povodně. Parcela je situována na hlavní třídě, která stejně jako celá čtvrť, jež patří mezi jednu z nejžádanějších pražských lokalit, prošla v posledních dvou dekádách zásadní architektonickou i sociální proměnou. Bohatou historii dříve industriální čtvrti navrhovaný objekt reflektuje svým výrazem, a hmotovým pojetím se opírá jak o historickou parcelaci zastavované proluky, tak o pro Karlín typické nepravidelné výškové uspořádání korunních říms.
Ilustrace bytové jednotky. Foto: BoysPlayNice
Kontext čtvrti
Úkolem bylo navrhnout rezidenční dům, který efektivně využije dostupný prostor ve shodě s místními regulacemi a okolním kontextem. Budova měla být dle zadání koncipována tak, aby nabízela malé byty k dlouhodobému nebo krátkodobému pronájmu a zároveň přirozeně respektovala historii čtvrti, u jejíhož přerodu iniciátoři projektu, skupina Karlín Group a její zakladatel Serge Borenstein, před více než dvaceti lety stáli.
Iconik je vizuálně rozdělen na dvě hmoty vycházející z původního dělení pozemku a ze struktury městského bloku se střídajícími se výškami střech a říms – v tomto případě jde o užší hmotu o devíti nadzemních podlažích a nižší a širší osmipodlažní. Velikost, výšku a vzhled objektu ovlivňují mimo jiné striktní požadavky na památkovou ochranu městské kvality čtvrti Karlín. Návrh respektuje tyto limity jak v objemu, tak materiálovém řešení.
Prosklení bytu se stíněním a lodžií. Foto: BoysPlayNice
Fasáda
Budova má dvě hlavní fasády. První je orientovaná do ulice a druhá do vnitrobloku. Uliční fasáda tvoří identitu budovy samotné, kdy keramický obklad s dekorem ve dvou odstínech odkazuje na tradiční materialitu nejen fasád bytových domů z 30. let minulého století, ale také místních industriálních objektů, které vlivem mohutného rozvoje z lokality již téměř vymizely.
Objemy dále odlišuje rastr oken a lodžií. Systém fasádních otvorů umožňuje řádně prosvětlit každý byt – všechna okna jsou navržena s nízkým parapetem ve výšce 450 mm nad podlahou, rozdělena na pevnou a otevíravou část, a každý otvor ve vyšších patrech je opatřen venkovním zábradlím. Shodný princip je aplikován také na okna v navazující šikmé střeše. V případě potřeby je především na jižní fasádě možné doplnit okna o textilní zastínění.
Předsazený systém hliníkových lamel v levé části fasády naznačuje kontury historické budovy, která na parcele kdysi stávala, a připomíná tak původní měřítko i ducha místa. Keramický obklad přechází plynule ze svislé fasády do střešní roviny, přičemž si objekt zachovává současný projev.
Bytová jednotka se stínícími lamelami. Foto: BoysPlayNice
Dispoziční řešení
Vnitřní uspořádání je klasický trojtrakt s jedním vertikálním jádrem, tedy standardní řešení dnešních městských bytových domů. Ve třech podzemních podlažích se nachází parking, technické zázemí celé budovy a bytové sklepy. V parteru se nachází dvě komerční jednotky připravené na provoz restaurace nebo bistra s možností využití zahrádky ve vnitrobloku a samotná vstupní hala s přístupem ke všem 48 bytům o dispozicích 1+kk až 4+kk, situovaným ve druhém až devátém nadzemním podlaží – poslední dvě patra jsou dispozičně řešena jako dvoupodlažní penthouse se střešní terasou a bazénem.
Soukromé terasy
Většina bytů 2+kk a větších má vlastní lodžii nebo terasu přístupnou z obývacího pokoje i z ložnice. Tyto venkovní prostory, orientované na jih do ulice Sokolovská, jsou z většiny umístěny před ložnice, čímž dochází k vytvoření předprostoru, který odcloní nejprivátnější část domova a uživatelům tak nabídne kromě venkovního posezení také vyšší míru soukromí uvnitř bytu. Prémiové jednotky větších dispozic s celoprosklenými obytnými místnostmi se nacházejí v horních podlažích domu. Z jejich prostorných teras se naskýtá pohled na zelený Vítkov i střešní krajinu Karlína.
Podzemní garáže. Foto: BoysPlayNice
Doplňující informace
Studio | edit! |
Autor | Ing. arch. Ivan Boroš Ing. arch. Juraj Calaj Ing. arch. Vítězslav Danda |
Adresa studia | Bořivojova 38, 130 00 Praha, Česká republika |
Spoluautor | Ing. arch. Vojtěch Novotný Ing. arch. Tomáš Voborský |
Umístění projektu | Sokolovská 48, Praha 8 – Karlín |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2018 |
Rok dokončení | 2023 |
Zastavěná plocha | 609 m2 včetně suterénu |
Hrubá podlahová plocha | 5 433 m2 včetně suterénu |
Užitná plocha | 2 723 m2 nadzemní část |
Plocha pozemku | 609 m2 |
Náklady | 157 mil. CZK |
Klient | Karlín Group (IconiK jako Karlín) |
Fotografie | BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com |
Spolupráce | Generální zhotovitel stavby: Metrostav a. s. Developer: Karlín Group Koordinace: DOMYNINAK inženýři, s.r.o. Statika: Statický servis s.r.o. PBŘS: A1 systems s.r.o. Elektro: PMR elektro s.r.o. PHZ: SHZ projekt s.r.o. Dopravní řešení: PRO-FIK s.r.o. ZTI: TEPROS s.r.o. ÚT, VZT: MATOUŠEK TZB s.r.o. IGHG: K+K průzkum s.r.o. Navigační systém: Markéta Steinert |
Materiály | Seznam použitých materiálů
nosná konstrukce – železobetonový stěnový systém doplněný keramickými tvárnicemi; šikmé střechy dřevěné
fasády – keramický obklad ve 2 odstínech použitý dle umístění horizontálně či vertikálně, obklad byl vyvinut na míru v české cihelně v Kadani; tmavé panely tvoří metalická tmavošedá omítka STO okna – dřevěná s trojskly |
Značky | Seznam použitých značek
akustické vápenopískové tvárnice (v kombinaci se železobetonem) Silka – Xella
zakázkový keramický pásek na fasádě – Cihelna Kadaň dřevěná eurookna – PKS okna vnitřní interiérové dveře – Lignis dřevěné třívrstvé podlahy – KPP |
Další informace | Bližší informace o nosné konstrukci, vytápění, vodě/kanalizaci a regulaci vycházející z územního plánu
Nosná konstrukce Vytápění Voda/kanalizace Regulace vycházející z územního plánu Iconik je navrhován podle platných Pražských stavebních předpisů (PSP) a respektuje jak tyto předpisy, tak územní plán. Hlavní omezení vycházející z PSP jsou: specifikace požadovaného množství parkovacích stání na základě HPP hlavních funkcí budovy, definice maximální výšky budovy a nutnost respektovat uliční čáry. |
O studiu | Bližší informace
edit! architect s.r.o. – undo, redo, cut, copy, paste… Žižkovský edit! vzniknul v roce 2010. Studio se věnuje projektům různých měřítek od architektury a urbanismu až po interiéry a dočasné instalace a nabízí komplexní uchopení všech projekčních činností, které souvisí s realizací – včetně povolení, autorského dozoru a managementu stavby. Ve formě generálního projektanta spolupracuje firma se stálým okruhem specializovaných projektantů, nabízí odborné posouzení stavebních a investičních záměrů a zpracování přípravy výběrového řízení. Podle majitelů je edit! především proces hledání rovnováhy mezi zadáním, regulacemi a rozpočtem s důrazem na kvalitu. Tým má zkušenosti s přednáškovou činností a vedením workshopů. Partneři: Juraj Calaj a Vítězslav Danda jsou autorizovanými architekty ČKA |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO edit! a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek