Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pro jaké domy se vyplatí mikrokogenerace?

Mikrokogenerace je společná výroba elektřiny a tepla a v ČR je to stále poměrně neznámé téma. I když jednotky mají relativně malý výkon, vyrobí poměrně velké množství elektřiny i tepla. Proto je mikrokogenerace vhodná až od určité velikosti objektu.
Pro jaké domy se vyplatí mikrokogenerace?

Zásadní podmínka je, aby veškerá vyrobená energie byla spotřebována v místě instalace mikrokogenerace, protože prodej elektřiny do sítě je ztrátový a vyplatí se jen ve zcela specifických podmínkách.

Výkony 6 kWe / 13,5 kWt vypadají vhodné i pro rodinný dům, ale to je velká mýlka. Pokud si vynásobíme výkon počtem hodin, pak se dostáváme na 26 400 kWhe/rok a 59 400 kWht/rok. Jedná se o čísla, která jsou na hony vzdálená potřebám rodinného domu. Zpravidla je rozhodující zimní provoz jednotky, protože většina objektů není schopna využít odpadní teplo z kogenerace mimo topné období. Pokud by byl zajištěn odběr tepla v průběhu celého roku, pak se návratnost investice výrazně zkracuje. Při posuzování návratnosti investice je třeba počítat i s náklady na pravidelnou povinnou údržbu jednotky.

Obecně se dá říci, že naše jednotky se hodí všude tam, kde začíná tepelná ztráta na cca 50 kW, a roční celkové náklady na teplo a elektřinu dosahují okolo 350 tis. Kč/rok/bez DPH.

Typická instalace

Jednotky jsou určeny pro menší objekty a areály firem a nejčastěji se používá v objektu 1 kogenerace. EC POWER dodává ucelený systém řešení, což výrazným způsobem eliminuje chyby při návrhu celého systému. Vždy je nutná akumulační nádoba 500 l až 1000 l, pokud to objekt vyžaduje větší akumulaci, dávají se akumulační nádoby do baterií. Minimální požadované spotřeby, kdy se mikrokogenerace vyplácí a vhodnost podle stávající kotelny nebo podle ztráty objektu. 

GAS KOMPLET s.r.o.

logo
Slezská 1288
735 14 Orlová 1

telefon: 596 515 020
e-mail: info@gaskomplet.cz

web: www.MujKotel.cz, www.MojeCerpadlo.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Topenářské služby

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Pro revizi a kontrolu spalinových cest platí nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Informace šířené některým tiskem, že toto nařízení vlády se nevztahuje na spotřebiče na plynná paliva, jsou mylné. Neprovádění revizí a kontrol přináší řadu závažných…

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit kusovým dřevem v kamnech či krbu není věda, přesto je však nezbytné dodržovat pravidla správného topení. A to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí a ohledu na topidlo, ale také kvůli vlastní peněžence. Správná obsluha kamen a krbů má totiž zásadní podíl na jejich výkonu a účinnosti. Navíc při…

Sálavé teplo v rustikálním interiéru

Sálavé teplo v rustikálním interiéru

Když vstoupíte do dvousetleté chalupy manželů Slukových na okraji Českého ráje, jako byste se vrátili v čase. Pokoji vévodí rustikální nábytek a s ním sladěné dekorace, největší dominantou jsou však krásná kachlová kamna s vyhřívanou lavicí a se zápecím pod klenutým stropem v rohu místnosti. Petrolejová barva kamen…

Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití

Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití

Funkčnost topidla je základním předpokladem pro spokojenost uživatele. Aby individuálně navržené topidlo maximálně vyhovovalo požadavkům zákazníka, musí být ještě před jeho stavbou zřejmé, v jakých podmínkách bude topidlo pracovat, jak bude využíváno z hlediska času, a tudíž jak správně navrhnout konstrukční typ a…

Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit

Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit

Náš dům je vytápěn systémem podlahového topení s plynovým kondenzačním kotlem jako zdrojem tepla a pro atmosféru jsme ještě do obývacího pokoje přidali krbová kamna na dřevo. Tuto variantu jsme si vybrali kvůli výhodám podlahového topení a také proto, že parcela byla již plynem zasíťována.