Stavba továrny trvala přes 6 měsíců a celkové investice činily řádově 90 miliónů korun. Generálním dodavatelem hlavní technologie se stala zlínská společnost AB Technology. Při stavbě bylo spotřebováno 186 tun oceli a 421 tun betonu. Moravská továrna je teprve druhou fabrikou na výrobu pěnového skla v České republice a se svou rozlohou 4 200 m2 patří k největším fabrikám svého druhu ve střední Evropě. Jedná se o unikátní evropskou technologii, kde do procesu výroby vstoupí střepy sebrané od obyvatelstva a na jejímž konci vychází hotový výrobek.
Technologie moravské továrny semelou za jednu hodinu devět tun skelné moučky, což představuje přibližně 60 m3 pěnového skla A-GLASS. Materiál, potřebný k izolaci jednoho průměrného domu, semele přibližně za 1,5 hodiny. Ekologická a navíc úsporná továrna byla architektem Janem Konečným citlivě zakomponována do historického objektu bývalé řízkárny původního cukrovaru bratrů Mayů.
Výroba ve staroměstské továrně je rozdělena do několika budov - objektu hlavní technologie a skladů vstupních surovin a hotových výrobků. Hlavní technologie se nachází v objektu bývalé řízkárny. Výrobní technologie spočívá v rozdrcení odpadových střepů na skelnou moučku, která je následně smíchána s chemickými činidly. Po roztavení pokračuje řízené tavení při teplotách 800 stupňů Celsia a následné ochlazení.
„Jsem rád, že fabrika na výrobu tohoto ekologického izolantu vznikla právě u nás ve Starém Městě. Přinese nám nejen potřebné investice, ale i nová pracovní místa. Pro okres Uherského Hradiště, kde je nezaměstnanost dlouhodobě přes 5,5 %, je to dobrá zpráva,“ říká starosta Starého Města Josef Bazala.
„Cena pěnového skla A-GLASS je srovnatelná s ostatními stavebními izolanty. Za 1m3 zaplatí zákazníci přibližně 1 550 Kč,“ říká Bronislav Janeček, generální ředitel skupiny REC Group a dodává: „Oproti nim však dostane náš zákazník ještě něco navíc. A to vlastnosti pěnového skla. Nehořlavost, nenasákavost, zdravotní nezávadnost, nízkou hmotnost, pevnost v tlaku a stoprocentní recyklovatelnost. V neposlední řadě vědomí, že si koupil produkt opatřený značkou český výrobek.“
Pěnové sklo je speciální tepelně izolační a protipožární stavební prvek, který je zcela vyroben ze skleněných střepů. Dodávky vstupního skla na výrobu pěnového skla A-GLASS bude skupina REC Group získávat ze sběru od obyvatelstva a od firem zabývajících se tímto sběrem. „Odpadové sklo nám dodávají Pražské služby a.s. a mezinárodní společnosti Marius Pedersen a.s., A.S.A. spol. s r.o., AVE CZ, Rumpold, člen skupiny Saubermachen, či SITA CZ, a.s.,“ prozrazuje Bronislav Janeček.
REC Group (Recyklační Ekologické Centrum) byla založena v roce 1998 a dříve nesla název Kovosteel. Loni vykázala zisk 40 milionů korun, zaměstnává kolem 300 lidí. Skupinu tvoří osm společností, které se zabývají likvidací odpadů a jejich zpracováním, demolicemi, rekultivací, ekologickým poradenstvím, vzděláváním a dalšími službami. V areálu má i atrakce, které slouží k ekologickému vzdělávání veřejnosti, například zvířata vytvořená z kovového odpadu - kovozoo.
Sdílet / hodnotit tento článek