REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Inspekce nemovitostí více o tématu

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Připravil jsem pro vás shrnutí z posouzení konkrétního domu, který byl postavený v roce 1913 a částečně zrekonstruovaný po roce 2000. Rodinný domek má přízemí, podkroví a malinký sklípek. Stojí přímo na hranici pozemku. V přízemí je jeden byt a v podkroví druhý. V tomto článku se zaměříme na návrh řešení.

V posledních dvou letech se v Česku rozrostla nabídka inspekcí nemovitostí, kdy se posuzují závady domu před jeho předáním stavební firmou zákazníkovi. Při tom se řeší hlavně nedodělky a poruchy stavby. Stejnou pozornost si zaslouží i starší rodinné domy.

Protože se specializujeme jen na starší stavby, zaznamenali jsme velký zájem o posouzení stavu domu i mezi lidmi, kteří dům vlastní a řeší zda má smysl prvorepublikový dům po dědečkovi zrekonstruovat nebo radši rovnou prodat a posouzení je pro ně finančně dostupná cesta k získání informací.

Návrh možných řešení

Podle domluvy s kupujícím navrhujeme dvě řešení. Buď se dům jen vyspraví, tedy nebudou se řešit koncepční problémy, nebo se provede celková rekonstrukce. Budoucí majitel dostane podklady pro zvážení, co s domem udělat a zda ho vůbec koupit.

Varianta 1: Dům se vyspraví

V této minimalistické variantě se zachová dům tak, jak je. Pouze se vymění dosloužilé zařizovací předměty v domě, opraví povrchy, položí nové podlahy a vymění okna. Nebudou se dělat žádné dispoziční změny. Ve výsledku bude dům obyvatelný, ale nevyřeší se hlavní problémy s dispozicemi místností ani s vlhkostí.

plusy a mínusy 1. varianty:
+ je možné se dříve nastěhovat
+ levnější rekonstrukce
- zůstanou nevhodné dispozice
- nevyřeší se vlhkost
- dům bude mít stále velké tepelné ztráty

Varianta 2: Dům se kompletně zrekonstruuje

V této variantě se vyřeší odhalené nedostatky, tedy změní dispozice místností, dům se ochrání proti zemní vlhkosti a provede se nové zateplení:

1. Dispozice místnosti

Samotný rodinný dům je vůči světovým stranám orientovaný dobře, tedy zahradu má na jihu a ulici na severu. Ani příliš nevadí, že stojí na hranici pozemku do ulice. Pozemek je velmi malý a takto je lépe využitelný. Potíž je v rozmístění místností v domě, ložnice mají okna do ulice a zázemí je směrem do zahrady, do zahrady je otočený i hlavní vstup do domu. To, že jsou místnosti průchozí, jsem zmínil už na začátku.
Navrhujeme tedy umístit ložnice směrem do zahrady a rušnější místnosti a zázemí směrem do ulice. Vchod bude nově z boku domu a zahrada zůstane jako klidná zóna pro majitele domu. Při změně dispozic se úplně oddělí oba byty, takže každý bude mít vlastní uzamykatelné dveře. Společná bude jen vstupní hala se schodištěm. Jednotlivé místnosti v bytě budou mít vlastní vstup z haly. Se změnou dispozic bude potřeba změnit rozvody vody, kanalizace, topení, plynu a elektřiny.

2. Zemní vlhkost

Pro izolaci základů navrhujeme provést injektáž, která vytvoří clonu proti průniku zemní vlhkosti. Na clonu naváže hydroizolace nových podlah. Řešení na míru musí navrhnout specializovaná firma na sanace. Doporučujeme provést také oplechování přesahujícího soklu.

3. Tepelné ztráty

Dům bude opatřený novým tepelněizolačním kabátem. Vyměněna budou okna, zaizolují se podlahy, střecha i stěny. Před izolací stěn je ale třeba provést izolaci proti zemní vhkosti a nechat stěny vyschnout.

plusy a mínusy 2. varianty:
+ dobré dispoziční řešení
+ oddělí se byty
+ vyřeší se vlhkost domu
+ dům bude mít menší tepelné ztráty
- dražší přestavba
- zabere víc času
- je třeba jednání s úřady

Shrnutí

Aby posuzovaný dům vyhovoval současnému stylu bydlení, potřebuje poměrně radikální rekonstrukci. Je na kupujícím, aby zvážil, zda se mu v tomto případě nákup vyplatí, nebo zda je lepší hledat rodinný dům jinde. Nikdy to není jednoznačné, protože technické parametry domu nejsou často ty rozhodující. Rozhodovat může oblíbené prostředí, že bydlí blízko příbuzní, je to blízko do práce nebo se kupující potřebuje rychle přestěhovat.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Inspekce nemovitostí

  1. Kupujete dům? Nechte si ho posoudit
  2. Na koho se obrátit při koupi nemovitosti
  3. Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí
  4. 10 věcí, které vám na stavbě pohlídá kvalitní technický dozor
  5. Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu
  6. Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Mohlo by vás zajímat

Máte trhliny ve zdivu či na stropě? Kdy je nutné volat statika?

Máte trhliny ve zdivu či na stropě? Kdy je nutné volat statika?

Trhlina na fasádě, na sloupu, vyboulená stěna nebo prasklina na stropě – častý projev faktu, že se stavbou je něco v nepořádku. Nelze řešit trhlinu či mezeru ve zdivu betonem nebo snad PUR pěnou. Nutné je vyřešit příčinu, proč trhlina vznikla. V některých případech se jedná o vážný statický problém. To ale pozná jen…

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Stavebně technickým vlastnostem domu věnujte pozornost i v případě koupě bytu. Pokud bude stav domu vyžadovat opravy, budete je platit v rámci fondu společně s ostatními vlastníky bytů v domě (což může mít za následek v brzké době zvýšení příspěvků). Pokud je dům dlouho neopravován, může se jednat o známku toho, že…

Opadana omítka. Vlhkost poškodila zdivo domu.

Co způsobuje vlhkost v domě?

S vlhkostí se setkáte jak ve starých domech, tak i v novostavbách. Některé příčiny lze odstranit svépomocí nebo s pomocí stavební firmy. V případě návrhu sanačních opatření proti zemní vlhkosti je třeba se vždy obrátit na odbornou firmu. Je to velmi specializovaný obor, kdy se musí navrhovat opatření vždy na míru…

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

U starého domu se se závadami, poruchami a potřebou rekonstrukce počítá. Otázky k řešení jsou spíš koncepční. Jak rozsáhlá rekonstrukce bude potřeba? Jak rozsáhlé jsou poruchy domu a je možné je opravit, nebo bude lepší se poohlédnout po jiné nemovitosti? V tomto článku se zaměříme na analýzu stávajícího stavu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA