REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sanace vlhkosti zdí domu více o tématu

Co způsobuje vlhkost v domě?

S vlhkostí se setkáte jak ve starých domech, tak i v novostavbách. Některé příčiny lze odstranit svépomocí nebo s pomocí stavební firmy. V případě návrhu sanačních opatření proti zemní vlhkosti je třeba se vždy obrátit na odbornou firmu. Je to velmi specializovaný obor, kdy se musí navrhovat opatření vždy na míru konkrétnímu domu a obvykle se kombinuje několik sanačních metod.
Opadana omítka. Vlhkost poškodila zdivo domu.

Proto mají specialisté na sanace autorizaci, kterou uděluje “Vědeckotechnická společnost pro sanace staveb a péči o památky”.

Zemní vlhkost

Příčinou mokrých stěn u podlahy je obvykle vlhkost vzlínající ze země. Dům buď nemá vůbec, nebo má špatně povedenou izolaci proti zemní vlhkosti. Tu si můžete představit jako nepropustnou překážku, která brání průchodu vody. V případě, že se místnosti nacházejí nejen nad zemí, ale je dům podsklepený, tlačí se vlhkost do domu nejen zespodu, ale i z přilehlé zeminy z boku.

Některé stavební pozemky jsou na vlhkost náchylnější, záleží na výšce hladiny spodní vody. Vlhkost hrozí často domům postaveným ve svahu kopce. Po svahu stéká pod povrchem voda, a když ji postavíte překážku, v tomto případě dům, tak se začne tlačit dovnitř.

Velké zemní vlhkosti čelí také dům na rovině a to v případě, že je postavený na dně bývalého rybníka, v jeho těsné blízkosti nebo v těsné blízkosti vodního toku. Rizikem jsou také záplavové oblasti.

Zdrojem zemní vlhkosti bývá i samotný dům, například pokud nemá okap, okap je prasklý nebo vedený na terén v místě, odkud nemůže odtéct pryč od domu, nebo je v domě prasklá kanalizace. V takových případech voda teče přímo pod dům, podmáčí základy, důsledkem jsou kromě vlhkosti, která se do domu tlačí i statické poruchy. Řešením je poruchu spravit nebo vodu odvést pryč od domu.

Rozbitý okap způsobující zatékání do nemovitosti

Zatékání

Prasklá střešní taška nebo narušené oplechování střechy vypadá na první pohled jako malý problém, který se spraví, až na to bude čas. Na starých nevyužívaných půdách, kde je volný větraný prostor drobné zatečení snadno vyschne, ale horší jsou uzavřené prostory, kam není vidět. Jsou to například uzavřené prostory v podkroví starých domů nebo prostor pod sádrokartonovým podhledem obývaného podkorví u nového nebo zrekonstruovaného domu.

V takových místech se vlhkost hromadí, množí se dřevokazné houby a může se objevit i dřevokazný hmyz tím se narušuje statika střechy a vlhkost snadno pronikne i do místnosti. Řešením je spravit střechu a při stavbě nové střechy použít pojistnou hydroizolaci pod konstrukci krovu.

Odstřikující voda nebo voda od sněhu

Vodou je ohrožena i soklová zeď, pokud na ni navazuje zpevněná plocha, například chodník. Dešťová voda se odráží od chodníku na zeď, do které se vsakuje. Řešením je buď opatřit sokl voděodolným nátěrem nebo kolem domu vytvořit chodníček ze štěrku nebo z říčních valounů. Stěna snadno nasaje i vodu z tajícího sněhu, zvláště v horách. Řešení je stejné, tedy nenasákavý sokl do výšky, kam obvykle dosahuje sněhová pokrývka.

Vlhkost ve sklepě může způsobovat řadu nedostatků nemovitosti.

Vlhký vzduch v domě

Vaření, sušení prádla nebo koupání, to všechno je vlhkost, která vzniká běžným provozem domu. Ve starých domech vlhkost unikala například netěstnostmi kolem oken, moderní domy mají ale vzduchotěsná okna a dveře. Zároveň se v domácnosti vyprodukuje daleko více vlhkosti než dříve. Vzdušná vlhkost se pak sráží na chladných površích, jako jsou rámy oken nebo zasklení, v takovém vlhkém prostředí se pak dobře daří plísním. Řešením jsou kvalitnější okna, zateplení domu nebo snížení vlhkosti častým větráním nebo rekuperací.

Vše o kondeznaci vlhkosti a jevech, které ji doprovází naleznete v samostatném tématu Problémy s kondenzací a plísněmi.

Shrnutí

Vlhkost se dělí na tu, kterou produkuje člověk používáním domu, vlhkost, která je způsobená stavbou a vlhkost, která vzlíná ze země. První dvě můžete vyřešit opravou poruchy nebo vhodným užíváním domu, vlhkost ze země potřebuje sanační opatření.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sanace vlhkosti zdí domu

  1. Co způsobuje vlhkost v domě?
  2. Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?
  3. Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva
  4. Vlhké zdivo lze řešit podříznutím a vkládáním dodatečné hydroizolace
  5. Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah
  6. Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Mohlo by vás zajímat

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Máme mokré zdivo – co s ním? Zdivo a dům podřízneme, oddělíme od zeminy. Jenže to není všechno. Pokud máme zdivo, které je zboku zasypáno zeminou (například podlaha je pod terénem) musíme vyřešit i svislé izolace proti vodě. Dalším nezbytným ale někdy opomíjeným krokem je použití speciálních sanačních omítek.

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Nejznámější izolační metodou je podřezání zdiva. V některých případech však není podřezání vhodné, třeba z důvodů nepřístupného druhého líce konstrukce. Jako alternativa se nabízí injektáž zdiva. Injektážní látka je vlastně olej, který vytvoří clonu odpuzující vodu a nedovolí vlhkosti vzlínat výše do zdiva.

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Stavebně technickým vlastnostem domu věnujte pozornost i v případě koupě bytu. Pokud bude stav domu vyžadovat opravy, budete je platit v rámci fondu společně s ostatními vlastníky bytů v domě (což může mít za následek v brzké době zvýšení příspěvků). Pokud je dům dlouho neopravován, může se jednat o známku toho, že…

Postup provádění sanačního omítkového systému

Postup provádění sanačního omítkového systému

Sanační omítkový systém od firmy KM Beta vykazuje vysokou kvalitu a spolehlivost. Použitím sanačních omítek Profisan z řady Profimix lze zabránit dalšímu vzlínání vlhkosti a postupné degeneraci zdiva. Pokud chcete dosáhnout výrobcem garantovaných výsledků, je důležité dodržovat aplikační postup KM Beta.

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Za technické vady, jimiž trpí průměrný český byt, zaplatíte 80 – 120 000 Kč, za rodinný dům mnohdy až 350 000 Kč. A týká se to nejen starších nemovitostí, které se prodávají na sekundárním trhu. Důsledkem nízké kvality stavebních prací se najdou stejně vážné technické vady často i v novostavbách.

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Připravil jsem pro vás shrnutí z posouzení konkrétního domu, který byl postavený v roce 1913 a částečně zrekonstruovaný po roce 2000. Rodinný domek má přízemí, podkroví a malinký sklípek. Stojí přímo na hranici pozemku. V přízemí je jeden byt a v podkroví druhý. V tomto článku se zaměříme na návrh řešení.

Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti

Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti

Okna jsou velké téma posledních let. Je jedno zda máme okna plastová, dřevěná, hliníková - dojít ke kondenzaci může u kteréhokoli z nich. Kondenzace má ale v interiéru za následek i růst plísní a v takovém případě nejde ani o to co vydrží okno, ale spíše o to co vydrží naše zdraví.

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Pochopení problematiky rosení na vnitřním (interiérovém) líci stavební konstrukce – ať už to jsou okna, dveře či stěny, se úzce odvíjí od znalosti stavební fyziky. Pokusíme se zde alespoň o základní exkurzi do světa, který hýří zaklínadly jako rosný bod, kondenzace či relativní vlhkost vzduchu.

Máme doma plíseň - co s tím?

Máme doma plíseň - co s tím?

Rosí se vám okna, máte plíseň za skříněmi a v rozích místnosti, nevíte co s tím jelikož na drahé zateplení nemáte prostředky či zrovna není stavební sezóna? Určitě se nenechte obalamutit slovy, že „je to normální, to má dnes každý druhý“. I kdyby to byla pravda nemění to nic na faktu, že ve svém bytě riskujete…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA