Nejčastější projevy vlhkosti
- Vlhké stěny v přízemí a v suterénu
- Voda ve sklepě
- Solné výkvěty na fasádě
- Pocit zatuchliny v místnosti
- Odpadávající omítka
- Drolící se cihly
- Rosící se okna
- Plísně kolem oken
- Uhnívající konstrukce krovu
Možná se ptáte, kde se berou soli na fasádě? Podzemní voda není úplně čistá, ale obsahuje soli, které při odpařování na fasádě krystalizují a vytvářejí nažloutlé mapy. Podle nich poznáte vlhkou zeď i v okamžiku, kdy dávno vyschla. Dalším znamením vlhkosti když není zeď úplně suchá, jsou tmavé skvrny kolem oken, to jsou plísně.
Projevy vlhkosti ve sklepě. Značné solné výkvěty, opadávající malba i omítka. (foto: Oldřich Rejl)
Jak škodí vlhkost domu
Snížená únosnost zdí
Přílišná vlhkost škodí nejen člověku, ale také samotné stavbě. Když navlhne zeď, začnou se odlupovat omítky a také se postupně rozpadá zdivo pod omítkou. Snižuje se únosnost zdi a to vede ke statickým poruchám.
Voda pod základem
Statická porucha může vzniknout i v případě, že zateče větší množství vody pod základ, který stojí na jílovém podloží. Voda v takovém případě neodteče, ale způsobí, že se v domě, který byl dosud nepoškozený, začnou objevovat praskliny.
Poruchy střechy
Voda zateklá do střechy nebo vodní páry, které stoupají z místností skrz stropní konstrukci do střechy, umožňují množení dřevokazných hub a hmyzu. Tito škůdci narušují konstrukce krovu a tím zhoršují jejich únosnost a vzhled. Oprava narušené šikmé střechy je pak velmi náročná.
V případě, že zateče voda do betonové konstrukce ploché střechy, způsobuje korozi betonu a tím statické poruchy stropů.
Již při pohledu zvenčí je patrné odpadávání omítky a vzlínání vlhkosti. Vlivem podmáčení objektu se objevují i výrazné statické trhliny. (foto: Oldřich Rejl)
Nefunkční minerální vata
Pokud se vlhkost dostane do minerální vaty, zhorší se její tepelněizolační vlastnosti. Pokud se do vaty dostane voda, například při vyplavení domu, vlákna vaty se slepí a vata neizoluje vůbec.
Poškozený nábytek
Přílišná vlhkost škodí i nábytku, podlahám i dveřím vyrobeným z dřevotřískových desek a ze dřeva, materiál nabobtná a například dveře, se kterými nebyl žádný problém, nejdou při vyšší vlhkosti zavřít.
Vlhkost a voda tedy způsobí hlavně statické poruchy, narušení tepelných izolací i pohledových vlastností materiálů.
Jak škodí vlhkost člověku
Vlhkost tvoří ideální podmínky pro množení plísní a roztočů. Ty jsou příčiny alergií, dýchacích potíží, bolestí hlavy, dalších nemocí a pocitu nepohody v domě.
Sdílet / hodnotit tento článek