REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sanace vlhkosti zdí domu více o tématu

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Dům vlhne a vysychá v závislosti na ročních obdobích nebo velkých deštích. Například zima je navzdory sněhu spíše suchá díky nižší teplotě vzduchu. Důsledkem je, že teď suchý sklep může být za půl roku vlhký a za rok zase suchý. Nadměrná vlhkost je pro objekty nebezpečná, urychluje rozklad materiálů, dává životní prostor pro houbám a hmyzu.

Nejčastější projevy vlhkosti

  • Vlhké stěny v přízemí a v suterénu
  • Voda ve sklepě
  • Solné výkvěty na fasádě
  • Pocit zatuchliny v místnosti
  • Odpadávající omítka
  • Drolící se cihly
  • Rosící se okna
  • Plísně kolem oken
  • Uhnívající konstrukce krovu

Možná se ptáte, kde se berou soli na fasádě? Podzemní voda není úplně čistá, ale obsahuje soli, které při odpařování na fasádě krystalizují a vytvářejí nažloutlé mapy. Podle nich poznáte vlhkou zeď i v okamžiku, kdy dávno vyschla. Dalším znamením vlhkosti když není zeď úplně suchá, jsou tmavé skvrny kolem oken, to jsou plísně.

Projevy vlhkosti ve sklepě. Značné solné výkvěty, opadávající malba i omítka. (foto: Oldřich Rejl)Projevy vlhkosti ve sklepě. Značné solné výkvěty, opadávající malba i omítka. (foto: Oldřich Rejl)

Jak škodí vlhkost domu

Snížená únosnost zdí

Přílišná vlhkost škodí nejen člověku, ale také samotné stavbě. Když navlhne zeď, začnou se odlupovat omítky a také se postupně rozpadá zdivo pod omítkou. Snižuje se únosnost zdi a to vede ke statickým poruchám.

Voda pod základem

Statická porucha může vzniknout i v případě, že zateče větší množství vody pod základ, který stojí na jílovém podloží. Voda v takovém případě neodteče, ale způsobí, že se v domě, který byl dosud nepoškozený, začnou objevovat praskliny.

Poruchy střechy

Voda zateklá do střechy nebo vodní páry, které stoupají z místností skrz stropní konstrukci do střechy, umožňují množení dřevokazných hub a hmyzu. Tito škůdci narušují konstrukce krovu a tím zhoršují jejich únosnost a vzhled. Oprava narušené šikmé střechy je pak velmi náročná.

V případě, že zateče voda do betonové konstrukce ploché střechy, způsobuje korozi betonu a tím statické poruchy stropů.

Již při pohledu zvenčí je patrné odpadávání omítky a vzlínání vlhkosti. Vlivem podmáčení objektu se objevují i výrazné statické trhliny. (foto: Oldřich Rejl) Již při pohledu zvenčí je patrné odpadávání omítky a vzlínání vlhkosti. Vlivem podmáčení objektu se objevují i výrazné statické trhliny. (foto: Oldřich Rejl)

Nefunkční minerální vata

Pokud se vlhkost dostane do minerální vaty, zhorší se její tepelněizolační vlastnosti. Pokud se do vaty dostane voda, například při vyplavení domu, vlákna vaty se slepí a vata neizoluje vůbec.

Poškozený nábytek

Přílišná vlhkost škodí i nábytku, podlahám i dveřím vyrobeným z dřevotřískových desek a ze dřeva, materiál nabobtná a například dveře, se kterými nebyl žádný problém, nejdou při vyšší vlhkosti zavřít.

Vlhkost a voda tedy způsobí hlavně statické poruchy, narušení tepelných izolací i pohledových vlastností materiálů.

Jak škodí vlhkost člověku

Vlhkost tvoří ideální podmínky pro množení plísní a roztočů. Ty jsou příčiny alergií, dýchacích potíží, bolestí hlavy, dalších nemocí a pocitu nepohody v domě.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sanace vlhkosti zdí domu

  1. Co způsobuje vlhkost v domě?
  2. Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?
  3. Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva
  4. Vlhké zdivo lze řešit podříznutím a vkládáním dodatečné hydroizolace
  5. Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah
  6. Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock.com-david-bgn

Základy pro rodinný dům: Ochrana základové spáry, podsypy, drenáže (2.)

Jak založit rodinný dům? Základ je zkrátka základ – bez něho se těžko obejdete. Nejčastější založení rodinného domu je stále, i přes možnosti alternativní, na betonových pasech. Minule jsme si ukázali, jak se volí šířka a hloubka základu. Dnes si povíme o tom, co dělat po výkopu, zda je nutno vkládat drenážní potrubí…

Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah

Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah

Sanace vlhkosti stavby je odborný název pro nápravu vadného technického stavu vzniklého dožilou, poškozenou či chybějící hydroizolací domu. Řešení takové opravy jsou mnohá, nejznámější je podřezání či injektáž zdiva, nicméně nabízejí se i další. Jednou z tradičních je odvádět vlhkost ze zdiva proudícím vzduchem. Pro…

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Máme mokré zdivo – co s ním? Zdivo a dům podřízneme, oddělíme od zeminy. Jenže to není všechno. Pokud máme zdivo, které je zboku zasypáno zeminou (například podlaha je pod terénem) musíme vyřešit i svislé izolace proti vodě. Dalším nezbytným ale někdy opomíjeným krokem je použití speciálních sanačních omítek.

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Nejznámější izolační metodou je podřezání zdiva. V některých případech však není podřezání vhodné, třeba z důvodů nepřístupného druhého líce konstrukce. Jako alternativa se nabízí injektáž zdiva. Injektážní látka je vlastně olej, který vytvoří clonu odpuzující vodu a nedovolí vlhkosti vzlínat výše do zdiva.

Jak vyprovodit plísně provždy z domu

Jak vyprovodit plísně provždy z domu

Nepříjemný zápach, načernalá a navlhlá zeď - tak to vypadá, když k vám domů zavítá plíseň. Neměli bychom ji vůbec podceňovat, jelikož boj s plísní bývá obvykle vleklý a mnohdy se může zdát i nekonečný. Tento nešvar nejenže hyzdí náš domov a často i zapáchá, ale především je zdraví nebezpečný. Na nic nečekejte a co…

Postup provádění sanačního omítkového systému

Postup provádění sanačního omítkového systému

Sanační omítkový systém od firmy KM Beta vykazuje vysokou kvalitu a spolehlivost. Použitím sanačních omítek Profisan z řady Profimix lze zabránit dalšímu vzlínání vlhkosti a postupné degeneraci zdiva. Pokud chcete dosáhnout výrobcem garantovaných výsledků, je důležité dodržovat aplikační postup KM Beta.

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Za technické vady, jimiž trpí průměrný český byt, zaplatíte 80 – 120 000 Kč, za rodinný dům mnohdy až 350 000 Kč. A týká se to nejen starších nemovitostí, které se prodávají na sekundárním trhu. Důsledkem nízké kvality stavebních prací se najdou stejně vážné technické vady často i v novostavbách.

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plíseň v koutech stěn, za kuchyňskou linkou nebo u podlahy se vyskytuje v mnoha domácnostech. Je to problém, který je nutné řešit, jelikož se jedná o naše zdraví. Plísně produkují nebezpečné výtrusy, které při dlouhodobém dýchání způsobují chronické potíže. Proč a kde vznikají a jak se jim bránit?

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Pochopení problematiky rosení na vnitřním (interiérovém) líci stavební konstrukce – ať už to jsou okna, dveře či stěny, se úzce odvíjí od znalosti stavební fyziky. Pokusíme se zde alespoň o základní exkurzi do světa, který hýří zaklínadly jako rosný bod, kondenzace či relativní vlhkost vzduchu.

Máme doma plíseň - co s tím?

Máme doma plíseň - co s tím?

Rosí se vám okna, máte plíseň za skříněmi a v rozích místnosti, nevíte co s tím jelikož na drahé zateplení nemáte prostředky či zrovna není stavební sezóna? Určitě se nenechte obalamutit slovy, že „je to normální, to má dnes každý druhý“. I kdyby to byla pravda nemění to nic na faktu, že ve svém bytě riskujete…

REKLAMA