Zde se budeme zabývat pouze rosením oken z interiéru, z venkovní strany orosená okna značí jejich vysokou izolační schopnost a kvalitu. Dochází k němu zřídka, při změnách počasí a není pro nás nijak nebezpečná a neovlivníme ji.
Vlhkost z interiéru může nastávat na povrchu konstrukce okna (rámy a křídlo), v blízkosti zasklívací spáry nebo na ostěních oken. Je nebezpečná, protože umožňuje růst plísní a degradaci stavební konstrukce. Projdeme si jednotlivé případy a jejich příčiny.
Rosení na okrajích zasklení
Jedním z nejčastějších výskytů kondenzace je právě v rozích zasklení, případně po celé dolní spáře mezi zasklením a rámem. Je to způsobeno menší cirkulací vzduchu v tomto místě nad parapetem. Dalším důvodem je nízká povrchová teplota způsobená nedobrým zasklením, popřípadě malou hloubkou osazení skla v okenním křídle (malá hloubka zasklívací spáry).
Jak si poradit s rosením na okrajích zasklení?
Omezit toto rosení lze správným výběrem oken, kvalitního zasklení (trojsklo, také je nutné používat nekovové tzv. „teplé“ plastové rámečky) a zajištění cirkulace vzduchu okolo okna (pomoci radiátorů, úzkých parapetů, parapety s větrací mřížkou apod.) a správným, nejlépe řízeným větráním. Některá stávájící okna lze přesklít z dvoj- na trojskla, popřípadě na dvojskla s meziskelní fólií (např. Heat mirror, která jedno sklo nahradí ale celek je subtilnější a lehčí než trojsklo). Výběr oken neponechávejte na radách obchodníků nebo na vašem úsudku podle ceny - poraďte se s nezávislými stavebními inženýry.
Rosení na rámech a mezi rámy oken
Plísně způsobené kondenzací vodních par v místě zasklívací spáry okna. Okno není opatřeno tzv. „teplým zasklívacím rámečkem“ a zasklení není dostatečně zapuštěno do rámu okna. (zdroj: IKA Buildog)
Zde je určení příčiny rosení složitější. Pokud se vám stává na nových oknech, nechejte je ihned posoudit odborníkem a reklamovat. Příčin může být více. Jednou z nich je nevhodná konstrukce okna pouze se dvěma těsněními - dorazové, bez středového těsnění. Pokud okno nemá středové těsnění, je spára v celé hloubce mezi rámem a křídlem v kontaktu s vnějším prostředím a snáze prochládá.
Může i zamrznout a pak může dojít k nenávratnému porušení těsnění. Dalším důvodem rosení konstrukce okna může být chybná montáž - s nedostatečně vyplněnou spárou mezi stěnou a rámem tepelně izolačním materiálem (připojovací spára). Na vině mohou být i pokroucená křídla či rám a tím vzniklé netěsnosti.
Jak si poradit s rosením na rámech a mezi rámy oken?
Náprava takových chyb bývá složitá, často se jedná o problematickou konstrukci samotného okna jako výrobku či vady způsobené montáží, které však nevidíme. Inspektoři vybaveni termokamerou a potřebnými zkušenostmi tyto chyby dokáží pojmenovat. Díky odbornému posouzení máte větší šanci při uplatnění reklamace, popřípadě před koupi znáte veškerá rizika.
Plesnivé stěny okolo oken
Plesnivá ostění oken a dveří jsou důsledkem dlouhodobě zvýšené vlhkosti v kombinaci s prochládáním stěny. Rosení na omítce většinou nezaznamenáme, zaznamenáme až jeho nepříjemné důsledky: plíseň na stěnách. Zde může být opět více příčin a jejich odhalení nechte na odborném inspektorovi. Většinou však bude problém kombinací některých těchto jevů: nedostatečná cirkulace vzduchu okolo okna (např. v důsledku chybějícího nebo zakrytého radiátoru, či těžkých závěsů), nedostatečné nebo zcela chybějící zateplení stěny v exteriéru, vysoká vlhkost v interiéru a většinou i špatná montáž okna pouze na pěnu bez parotěsných pásek.
Jak si poradit s plesnivými stěnami okolo oken?
Po předchozím výčtu se řešení nabízí sama. Často bude třeba zásadní stavební zásah a investice do výměny oken nebo zateplení. Při rozšířených plísních i sanační opatření na omítkách. Na zajištění správného zateplení a bezchybné montáže oken je potřeba projekt nebo alespoň nezávislý odborník, který dohlédne na montážní firmu. Zajištění dostatečné cirkulace vzduchu okolo okna je spíše doplňkovým opatřením. Ale pozor, i větrat se musí správně, paradoxně plesnivět bude spíše ostění okolo okna, které větráte tzv. na „ventilačku“. Důvodem je neustálé prochládání ostění se současným únikem teplého a vlhkého vzduchu okolo tohoto chladného místa.
Komentovaná fotogalerie: IKA BUILDOG, www.buildog.cz
Sdílet / hodnotit tento článek