REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Nová zelená úsporám více o tématu

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek

Před podáním žádosti o dotaci je nutné zpracovat tzv. odborný posudek. Je to soubor dokumentů ušitý na míru programu Nová zelená úsporám. Slouží jako podklad pro hodnotitele žádosti a zachycuje původní stav nemovitosti i navrhované změny.
Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek

Odborný posudek se skládá se ze dvou částí:

  • energetický posudek (pro prokázání souladu s kritérii programu, zpracovává energetický specialista)
  • projektová dokumentace (především grafické znázornění změn, zpracovává projektant)

Krok č. 1: Analýza nemovitosti na místě

Náhled paré s odborným posudkem

Je důležité, aby energetický specialista osobně prohlédl nemovitost. Díky tomu může správně a vhodně navrhnout úsporná opatření dle místních podmínek i preferencí klienta. Je ideální, pokud společně se specialistou přijde i projektant. Ověří se rozměry nemovitosti dle původního projektu, popř. se provede zaměření nové – když původní dokumenty chybí.

Vykreslení současného stavu a příprava modelu

Na základě analýzy a ověření na místě se připraví digitální projekt stávajícího stavu. Ten slouží k zachycení původního stavu před provedením úsporných i jako podklad pro konstrukci energetického modelu budovy. Kromě toho se přidávají výkresy koordinační a katastrální situace.

Energetický posudek

Energetický posudek je zpracován podle platné legislativy i metodického pokynu programu Nová zelená úsporám. Tento dokument prezentuje navrhovaná opatření a prokazuje jejich soulad s podmínkami dotačního programu. Běžně mívá kolem 60 i více stran.

Detail projektové dokumentace

Vykreslení nového stavu, příprava technické zprávy

Úsporná opatření jsou zakreslena do druhé části projektové dokumentace – do navrhovaného stavu. Minimální požadovaný rozsah výkresů obsahuje pohledy, půdorysy a charakteristické řezy. Je však vhodné, aby dokumentace byla doplněna i o pohledy na budovu. Přikládá se též tzv. technická zpráva.

Základ pro podání žádosti

Díky zpracování odborného posudku je položen základ pro zpracování a podání žádosti o dotaci. Té bude věnována pozornost v příštím díle našeho seriálu.

 

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nová zelená úsporám

  1. Nová zelená úsporám 2022: Kdo může žádat o dotaci a kolik
  2. Peníze na zateplení svépomocí nabídne nově dotační program Nová zelená úsporám
  3. INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?
  4. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení
  5. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek
  6. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti
  7. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření
  8. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – doložení realizace stavebních úprav
  9. Nová zelená úsporám nyní podporuje zelené střechy či využití tepla z odpadní vody
  10. Od září můžete žádat dotaci až 150 000 Kč na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám
  11. Dotace na zastínění oken
  12. Nová zelená úsporám: Dotace na zateplení nebo stavbu úsporných domů
  13. Jak se změní dotace Nová zelená úsporám od září 2023? Zeptali jsme se ředitele SFŽP

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - Ingo Bartussek

Energetický audit domu – co přinese?

Snižování energetické náročnosti bytových domů má nejčastěji formu zateplení. Možností, jak energii uspořit, je však celá řada, mnohdy však bývají neprávem opomíjeny. V tomto článku se proto zabýváme tím, jaké přínosy má objektivní hodnocení ve formě energetického auditu. Ten zpracovává energetický…

Revitalizace a zateplení bytového domu: Na co dát pozor?

Revitalizace a zateplení bytového domu: Na co dát pozor?

Od počátku devadesátých let bylo v oblasti revitalizace a zateplení bytových domů vykonáno mnoho práce. Na první pohled jsou změny dobře patrné – postupně mizí jak staré šedivé fasády panelových, tak i zděných bytových domů. Někdy však výsledek není tak dobrý, jak na první pohled může vypadat.

Rekonstrukce našeho domu - zateplení fasády

Rekonstrukce našeho domu - zateplení fasády

Dnes přichází na řadu nejvíce z exteriéru viditelná fáze přestavby našeho domku, v jejímž rámci bude Tonička ochráněna proti nepřízni počasí a dostane zbrusu novou fasádu. Téma dnešního článku bude zateplení rekonstruovaného domu.

Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení

Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Připravil jsem pro vás shrnutí z posouzení konkrétního domu, který byl postavený v roce 1913 a částečně zrekonstruovaný po roce 2000. Rodinný domek má přízemí, podkroví a malinký sklípek. Stojí přímo na hranici pozemku. V přízemí je jeden byt a v podkroví druhý. V tomto článku se zaměříme na návrh řešení.

Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Diagnostika staveb pomocí termokamery (někdy se proces nazývá termovize), je v současnosti stále častěji skloňovaným pojmem. Ze sféry „science fiction“ se postupem času stala relativně běžná záležitost. Na co je zapotřebí dát pozor, aby výsledky měření byly přínosné a průkazné?

REKLAMA