REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Nová zelená úsporám více o tématu

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti

V minulých dílech tohoto tématu byla pozornost věnována návrhu úsporných opatření v souladu s podmínkami dotačního programu Nová zelená úsporám a přípravě odborného posudku. Dnes se zaměříme na vlastní tvorbu a podání žádosti o dotaci.
Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti

Žádost o dotaci na zateplení

Žádat o dotaci je možné před realizací úsporných opatření, během realizace i po ní. Optimální je však připravit vše ještě před začátkem stavebních prací, aby byl zajištěn plný soulad s podmínkami programu. Základem je elektronická žádost, do níž se zadávají především tyto informace:

 1. Identifikace žadatele a objektu
 2. Volba typu podpory či jejich kombinace
 3. Přílohy (zejména jde o odborný posudek a krycí list technických parametrů + případné další přílohy)

Po odeslání žádosti je vygenerováno její unikátní číslo, pod kterým je v systému dále evidována. Je důležité, aby všechny dokumenty, které se dané žádosti týkají, byly tímto identifikačním číslem přehledně označeny.

Krycí list technických parametrů tvoří nedílnou součást dokumentů připojených k žádosti a obsahuje základní informace o navrhovaných opatřeních. Zdroj: Autor

Lhůta pro zaslání či dodání papírových dokumentů

Po elektronickém podání je zapotřebí žádost ještě vytisknout a spolu s odborným posudkem, krycím listem technických parametrů a případnými dalšími přílohami odeslat či osobně doručit na jedno z pracovišť Státního fondu životního prostředí. Dokumenty musejí být odeslány či osobně předány na SFŽP do 5 kalendářních dní od elektronického podání žádosti.

Akceptační dopis – zelená pro realizaci úsporných opatření

Je-li vše v pořádku, administrátor žádosti vydá souhlasné stanovisko formou tzv. akceptačního dopisu. Tím je pro žadatele rezervována alokace – vlastní dotační podpora. Následně začíná běžet lhůta pro realizaci úsporných opatření, která činí v oblasti podpory A (tj. zateplení rodinných domů) 18 měsíců. Je zapotřebí, aby stavební práce realizovala odborná firma. Této fázi se budeme věnovat v příštím díle seriálu.

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nová zelená úsporám

 1. Nová zelená úsporám 2022: Kdo může žádat o dotaci a kolik
 2. Peníze na zateplení svépomocí nabídne nově dotační program Nová zelená úsporám
 3. INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?
 4. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení
 5. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek
 6. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti
 7. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření
 8. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – doložení realizace stavebních úprav
 9. Nová zelená úsporám nyní podporuje zelené střechy či využití tepla z odpadní vody
 10. Od září můžete žádat dotaci až 150 000 Kč na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám
 11. Dotace na zastínění oken
 12. Nová zelená úsporám: Dotace na zateplení nebo stavbu úsporných domů
 13. Jak se změní dotace Nová zelená úsporám od září 2023? Zeptali jsme se ředitele SFŽP

Mohlo by vás zajímat

INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?

INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?

O kotlíkové dotace je velký zájem. Šanci vyměnit si kotel na tuhá paliva za jiný chce využít velké množství lidí. Není však určena pro každého. Máte na ni nárok i vy? Nevyznáte se v podmínkách? Co musíte splnit pro získání dotace? Poradí vám náš přehledný graf.

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Stavebníkům, kteří chtějí zateplit svůj rodinný dům, nabízí finanční podporu až do výše 50 % z uznatelných nákladů program Nová zelená úsporám. Ačkoli je možné o podporu žádat před realizací, během ní i po ní, optimálním postupem je navrhnout úsporná opatření tak, aby od počátku odpovídala podmínkám programu a…

Revitalizace a zateplení bytového domu: Na co dát pozor?

Revitalizace a zateplení bytového domu: Na co dát pozor?

Od počátku devadesátých let bylo v oblasti revitalizace a zateplení bytových domů vykonáno mnoho práce. Na první pohled jsou změny dobře patrné – postupně mizí jak staré šedivé fasády panelových, tak i zděných bytových domů. Někdy však výsledek není tak dobrý, jak na první pohled může vypadat.