Jste majitelem rodinného domku? Používáte jako hlavní zdroj vytápění kotel na tuhá paliva? Odpověděli jste na úvodní otázky ANO? Pak pokračujte dále, možná i vy máte nárok na kotlíkovou dotaci.
Infografika znázorňuje podmínky pro 2. vlnu kotlíkových dotací (od poloviny roku 2017)
Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, přičemž velkou mírou se na něm podílí sektor lokálního vytápění domácností. Jinak řečeno látky, které způsobují vážné potíže dýchacího ústrojí, jsou nejčastěji obsahem spalin ze zastaralých ručně plněných uhelných kotlů v domácnostech. Takových kotlů, je podle odhadů MŽP přes 350 tisíc po celé České republice. Cílem dotačního programu je do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů po celé České republice.
Kraje ovlivňují konečnou podobu dotací
Dotace občanům poskytují kraje. Kraje mají poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou např. výše dotace, povinné minimální parametry u dotovaných zdrojů tepla a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak např. to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů.
Podrobné a kompletní informace o kotlíkových dotacích naleznete na speciálních stránkách portálu TZB-info.
Sdílet / hodnotit tento článek