U rekonstrukcí domů svépomocí bude program přispívat především na materiál, vypůjčení nářadí a odborný technický dozor. "V poslední době je problémem sehnat stavební kapacity. My bychom rádi dostali do hry i šikovné řemeslníky, kteří jsou schopni si to udělat sami. Je to jedna z nejpoptávanějších možností změn," poznamenal Brabec.
Stavby budou nadále muset splňovat daná kritéria. "Kromě povinného odborného technického dozoru je nutné mít řádně zpracovanou projektovou dokumentaci pod kontrolou Státního fondu životního prostředí," řekl ředitel fondu Petr Valdman. Dotace na zateplení, výměnu oken a dveří může uhradit až polovinu výdajů.
Z programu NZÚ lze nově získat dotaci i na výměnu kamen bez připojení na otopný systém. Týká se to asi 80 tisíc rodinných domů. Na výměnu za ekologičtější, úspornější a výkonnější zdroj vytápění přispěje ministerstvo životního prostředí až 80 tisíc korun. Výměnu není třeba kombinovat s zateplením domu.
Z NZÚ bude podporována i venkovní stínicí technika, zájemci o příspěvek 500 nebo 1000 korun na metr čtvereční stíněné plochy mohou žádat současně s dotací na zateplení. Novinkou je i podpora stavby nízkoenergetických domů s rekuperací, tedy systémem řízeného větrání se zpětným získáváním tepla. Dotace činí 150 tisíc korun.
Program také nově nabízí možnost získat dotaci 150 tisíc korun na fotovoltaický systém v kombinaci s tepelným čerpadlem. "Máme velké ambice zejména co se týče fotovoltaických elektráren. Jsme přesvědčeni, že je v České republice kapacita na desítky tisíc instalací ročně, zatím jich děláme tisíce ročně. Je to správná cesta z hlediska obnovitelného zdroje, panely na střechách mají smysl," řekl Brabec. Žádosti o dotace půjde nově podat i elektronicky včetně souvisejících dokumentů.
"Malá fotovoltaická elektrárna může pokrýt 30 až 50 procent roční spotřeby energie v domácnosti. Pokud se ale navíc k ní připojí i tepelné čerpadlo k vytápění domu, celková úspora energie bude ještě vyšší," uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) ve společné tiskové zprávě KOZE, Asociace pro využití tepelných čerpadel a Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT).
Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla zároveň podle předsedy představenstva CAFT Aleše Hradeckého klade vyšší nároky na kvalitní návrh systému. "Domácí fotovoltaická elektrárna musí být k provozu tepelného čerpadla přizpůsobena. Při navrhování celého systému je nutné dbát na dobré dimenzování výkonu elektrárny a střídače, který mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý," doplnil.
Od startu programu v roce 2014 byly vyplaceny 22 tisícům žadatelů na úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů přes čtyři miliardy korun, dalších více než 14 tisíc žádostí na stejnou částku je do programu podáno. "Průměrná výše dotace pro zateplení rodinného domu je zhruba čtvrt milionu korun, bytového domu více než 800 tisíc korun," dodal Brabec.
Sdílet / hodnotit tento článek