Vše ostatní funguje shodně jako v případě čipů. I ovladače jsou unikátní, lze je přidávat a odstraňovat ze systému, sledovat historii atd.
V zabezpečovacím systému obvykle nelze použít původní ovladače vrat, kterými si lidé otvírali před realizací zabezpečení. Často se v původních řešeních používají anonymní ovladače, které neumožňují, aby je systém rozlišil, nemluvě o tom, že nemusí být kompatibilní. Nahrazením ovladačů se často eliminuje jedna z častých nevýhod původního řešení. Tou je obtížně řešitelný problém se ztrátou nebo poškozením původního ovladače, kdy obvykle není možné do systému dodávat nové.
© JJ'Studio - Fotolia
Jedním z nejdůležitějších komunikačních prostředků v bytovém domě je výtah. Pokud má zabezpečení plnohodnotně plnit svůj účel, je třeba vybavit autorizací čipem i použití výtahu. Nedoporučuje se však řešení, kdy je třeba použít čip pro jakýkoliv rozjezd kabiny. To by znamenalo, že by např. všechny návštěvy musely běžet do vyšších pater po svých. I v případě výtahu je třeba zabránit zejména ve volném pohybu z garáží nebo sklepů do domu a naopak. Proto je vhodné umístit čtečku a požadovat autorizaci v garáži nebo u sklepů. Autorizace by měla být podmínkou přivolání výtahu. V samotné kabině je vhodné požadovat autorizaci při úmyslu jet do garáží nebo ke sklepům. Přivolání výtahu jinde než u sklepů a garáží a rozjezd kabiny jinam, než do těchto prostor, může zůstat volný.
Sdílet / hodnotit tento článek