REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sanace vlhkosti zdí domu více o tématu

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Nejznámější izolační metodou je podřezání zdiva. V některých případech však není podřezání vhodné, třeba z důvodů nepřístupného druhého líce konstrukce. Jako alternativa se nabízí injektáž zdiva. Injektážní látka je vlastně olej, který vytvoří clonu odpuzující vodu a nedovolí vlhkosti vzlínat výše do zdiva.
Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Beztlaková injektáž zdiva

Používá se u budov s cihelným zdivem.

Samotná injektáž se provádí do předem navrtaných injektážních otvorů, které jsou profilu 10 - 16 cm, pod sklonem 20° - 45° a ve vzdálenosti cca 120 mm od sebe v řadě u podlahy (jedna clona) nebo šachovitě rozmístěné (dvě clony). Od tlouštky zdiva nad 80 cm se doporučuje vrtat otvory z obou stran. Otvory se napustí suspenzí, která zateče do pórů zdiva, ty se ucpou a vytvoří tak clonu proti vzlínající podzemní vodě. Injektážní látka je vyrobena na bázi silikonových olejů, které jsou vpraveny do zdiva. Clona je nepropustná pro vodu v kapalném stavu nikoli pro vodní páru (v chemické reakci dojde k vodoodpudivosti zdiva a zamezení vzlínání zemní vlhkosti).  Proto se injektážní otvory u podlahy překrývají difúzní plastovou lištou, která je oboustranně perforovaná a tím umožňuje odchod vodních par do okolní atmosféry.

Tlaková injektáž zdiva

Princip fungování je totožný jako u beztlakové injektáže, liší se metoda aplikace. Tlaková metoda se provádí do horizontálních vrtů průměru 10 mm - 16 mm ve vzdálenosti 20 - 30 cm od sebe. Do vrtů se osadí injektážní ventily a čerpadlem se pod tlakem vhání izolační látka. Kapalný materiál zaplní část spektra pórovité struktury.

zdroj: Building Guide s.r.o.

REKLAMA

3 druhy používaného injektážního roztoku

Injektážní látka musí odpovídat určení

Používají se čtyři typy injektážních látek, podle toho, jestli mají působit jako utěsňující, ztužující, hydrofobizující, nebo hydrofobizující a ztužující. Proti vzlínající vlhkosti působí všechny čtyři druhy injektáží. Pokud působí na dům tlaková voda, funguje pouze injektáž, která póry utěsní nebo zúží tak, aby kapalina neprošla.

Výhodou injektáže je, že ji můžete použít na nepravidelný půdorys zdiva, například u výstupků zdi v suterénu, použitelná je pro všechny druhy zdiva, tedy i  cihelnokamenného. Použít ji můžete i pro zdivo, které je přístupné pouze z jedné strany. Ošetřit je možné také jakkoliv vlhkou zeď.

Výhodou injektáže je také to, že můžete zaizolovat i svislou zeď, ke které se dostanete pouze z jedné strany, například přiléhá k zemině pod další stavbou. V takovém případě je možné buď napustit utěsňovací suspenzí zeď po celé její výšce, nebo zeď provrtat skrz a natlačit suspenzi do zeminy za zdí.

Hydroizolační clonu je třeba stejně jako při podřezávání napojit na svislou venkovní izolaci nebo na vodorovnou vnitřní izolaci v podlaze. Zda je možné zeď provrtat musí posoudit statik.

zdroj: Building Guide s.r.o.

Výhody injektáže zdiva:

  • půdorys zdiva s výstupky
  • smíšené i kamenné zdivo
  • vytvoří i svislou clonu
  • stačí přístup z jedné strany
  • propojení různých výškových úrovní izolace
  • minimální destrukce zdiva

Nevýhody injektáže zdiva:

  • nutné posouzení statika
  • je třeba správně vybrat suspenzi
  • nelze užít na více degradované či mokré zdivo
  • nelze provádět u zdiva s dutinami (cihelné termobloky)

Konkrétní možnosti řešení závisí vždy na zvolené technologii a technickém stavu zdiva.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sanace vlhkosti zdí domu

  1. Co způsobuje vlhkost v domě?
  2. Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?
  3. Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva
  4. Vlhké zdivo lze řešit podříznutím a vkládáním dodatečné hydroizolace
  5. Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah
  6. Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Mohlo by vás zajímat

Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah

Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah

Sanace vlhkosti stavby je odborný název pro nápravu vadného technického stavu vzniklého dožilou, poškozenou či chybějící hydroizolací domu. Řešení takové opravy jsou mnohá, nejznámější je podřezání či injektáž zdiva, nicméně nabízejí se i další. Jednou z tradičních je odvádět vlhkost ze zdiva proudícím vzduchem. Pro…

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Máme mokré zdivo – co s ním? Zdivo a dům podřízneme, oddělíme od zeminy. Jenže to není všechno. Pokud máme zdivo, které je zboku zasypáno zeminou (například podlaha je pod terénem) musíme vyřešit i svislé izolace proti vodě. Dalším nezbytným ale někdy opomíjeným krokem je použití speciálních sanačních omítek.

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Dům vlhne a vysychá v závislosti na ročních obdobích nebo velkých deštích. Například zima je navzdory sněhu spíše suchá díky nižší teplotě vzduchu. Důsledkem je, že teď suchý sklep může být za půl roku vlhký a za rok zase suchý. Nadměrná vlhkost je pro objekty nebezpečná, urychluje rozklad materiálů, dává životní…

Opadana omítka. Vlhkost poškodila zdivo domu.

Co způsobuje vlhkost v domě?

S vlhkostí se setkáte jak ve starých domech, tak i v novostavbách. Některé příčiny lze odstranit svépomocí nebo s pomocí stavební firmy. V případě návrhu sanačních opatření proti zemní vlhkosti je třeba se vždy obrátit na odbornou firmu. Je to velmi specializovaný obor, kdy se musí navrhovat opatření vždy na míru…

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Za technické vady, jimiž trpí průměrný český byt, zaplatíte 80 – 120 000 Kč, za rodinný dům mnohdy až 350 000 Kč. A týká se to nejen starších nemovitostí, které se prodávají na sekundárním trhu. Důsledkem nízké kvality stavebních prací se najdou stejně vážné technické vady často i v novostavbách.

REKLAMA