Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Příběh Žákových: Řemeslníky už jen na osobní doporučení

Při shánění řemeslníků se vyplatí dát na osobní zkušenost a doporučení známých. Potvrzuje to i příběh rodiny Žákových, která v loňském roce rekonstruovala dvůr a části zahrady svého rodinného domu v Praze. Jednalo se o novou kanalizační přípojku, vybudování zdi ve svahu, rekonstrukci zdi a štukování jedné ze stěn domu. Investice skoro za milion. Bohužel, ani jeden z projektů nedopadl dobře.

„Dodavatelskou firmu jsme našli na internetu. Na portálu pro vyhledávání řemeslníků jsme zadali poptávku a dostali čtyři nabídky. Rozdíly v cenách byly statisícové, takže jsme zvolili tu nejlevnější,“ vypráví Michal Žák, který pracuje ve zdravotnictví.

Jako první přišla na řadu kanalizační přípojka, což představovalo poměrně velký výkop, jelikož vedení kanalizace se nachází 40 metrů od domu hluboko pod povrchem silnice. Práce šla firmě od ruky a brzy bylo hotovo. Jenže půl roku na to se místo výkopu na silnici propadlo o půl metru!

„Ukázalo se, že firma při zasypávání výkopu průběžně nezhutňovala zeminu,“ vzpomíná Michal Žák. „Navíc vyšlo najevo, že si ani nevyřídila potřebné povolení od správy komunikací. Jednu chvíli to vypadalo, že budeme muset opravu silnice platit ze svého, ale nakonec jsme se s úředníky domluvili.“

Zeď, která se hýbe

Mezitím se řemeslníci pustili do budování zdi ve svahu, která měla oddělit sousední pozemek. Firma ji postavila ze ztraceného bednění. „Zeď ale nedržela. Patrně jí špatně proarmovali železem a po zasypání suchým betonem ho nenechali dostatečně ztuhnout. Takže na 12 metrech délky bylo brzy patrné vypoulení,“ popisuje Michal Žák. Musel proto nakonec objednat jinou firmu, která proarmování provedla správně a pro celkové upevnění si pomohla chemickou kotvou.

Dalším smutným minipříběhem se stala rekonstrukce staré zdi na dvorku. Stoletá na sucho stavěná kamenná zídka vytvářela atmosféru místa, Žákovi si tedy přáli, aby si firma dala záležet. „Jenže to vypadalo, jako kdyby jí stavěli děti,“ kroutí hlavou Michal Žák. „Ze zdi vyčuhovaly kameny upatlané od cementu, navíc vůbec nerozlišovali rub a líc kamenů, vypadalo to strašně.“

Neznámou firmu už nikdy

Korunu všemu nasadilo štukování stěny domu, která přiléhá ke dvorku. Výsledkem byl zvlněný a křivý povrch, horní část pod střechou pak firma nenahodila vůbec. I tady nakonec musel práci dokončit jiný, šikovnější řemeslník.

„Po této zkušenosti už bych si objednal jedině ověřenou firmu nebo někoho, koho mi doporučí známí,“ říká otec dvou dětí. Nové kamenné zdi v horní části pozemku už si Michal Žák stavěl raději sám. „Sice jsem se nazdvihal asi 16 tun kamení, ale podařilo se.“

Každý desátý spokojen bez výhrad

Kvalita českých řemeslníků zůstává problémem, jak potvrdil i aktuální výzkum Raiffeisen stavební spořitelny. V něm bylo s kvalitou práce řemeslníků spíše spokojeno 6 z 10 Čechů, ovšem jen každý desátý byl spokojen velmi. Vysloveně nespokojených bylo 15 % dotázaných.

4 z 10 lidí museli v posledních pěti letech práci řemeslníka reklamovat. Nejčastěji to bylo kvůli skryté vadě, nedodržení dohodnutých termínů a evidentním nedostatkům v kvalitě.

Žákovi se teď nejspíš přidají k většině české populace, která podle výzkumu při shánění řemeslníků využívá zejména osvědčené kontakty (56 %) a dává na doporučení svých známých (59 %).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA