V otopné soustavě může být i několik stovek litrů vody. Při zahřátí potřebuje voda o to větší objem. V dobře fungující soustavě tyto objemové změny vyrovnává expanzní nádoba. O expanzní nádobě jsme informovali v jednom z předchozích článků na ESTAV.cz. Pokud „něco selže“ je zde ještě jeden prvek, který odvrátí katastrofu.
Pojistný ventil
Pojistné ventily (PV) se v některých literaturách nazývají také pojišťovací ventily, jedná se o stejný výrobek. Jejich úkolem je chránit zdroj tepla a otopnou soustavu nebo soustavu pro ohřev vody proti nedovolenému přetlaku.
S růstem teploty vody roste její objem a je zachycován správně pracující expanzní nádobou. Není-li to možné, například v expanzní nádobě není dostatečný tlak plynu, nádoba je malá, pak roste ve vodě tlak. Při zvýšení tlaku nad určitou mez ventil samočinným otevřením vypustí část vody a tlak při tom poklesne pod mez nastavenou na ventilu a ventil se sám uzavře.
Nemusí se jednat o velká, dobře pozorovatelná množství vody. V praxi se například tlak plynu v expanzní nádobě snižuje tím, že plyn sice pomalu, ale trvale uniká přes membránu v expanzní nádobě, nebo přes netěsný ventil aj. Tím pomalu klesá schopnost expanzní nádoby vyrovnávat tlakové změny a drobná množství vody jsou pojistným ventilem postupně odpouštěna tak dlouho, až celkový tlak v otopné soustavě poklesne pod mez, kterou si hlídá například kotel nebo tepelné čerpadlo.
V zimě je porucha znatelnější
Zpravidla se na tuto poruchu přijde po dnech, kdy byla venku větší zima. Tehdy bylo nutné zvýšit teplotu otopné vody, aby stoupla i teplota otopných těles, radiátorů, konvektorů aj. a do místností se dostalo více tepla. S vyšší teplotou vody vzrostl i její objem, a protože vinou vadné funkce expanzní nádoby se v ní nemohl uložit, stoupl tlak v otopné vodě a část odpustil pojistný ventil. Pak skončily dny s větší zimou, oteplilo se, a tudíž i klesla potřebná teplota otopné vody. Zmenšil se objem vody, ale vadná expanzní nádoba nebyla schopná v otopné vodě udržet potřebný tlak a kotel, tepelné čerpadlo přejde do poruchy. Pak je nutné chybějící část otopné vody, kterou v chladných dnech odpustil pojistný ventil, zase doplnit. Před tím by však měl být doplněn plyn do expanzní nádoby.
Tento příklad ukazuje velmi těsnou vazbu mezi funkcemi expanzní nádoby a pojistného ventilu. Laikovi se může zdát, že chyba je v pojistném ventilu. Naopak, pojistný ventil funguje správně, ale chyba je jinde.
Pojistné ventily musí mít napojeny vývod pro přepouštění nadbytečné vody, umístěný v blízkosti podlahy s podlahovou vpustí. Pokud je ventil vysoko, je k němu připevněna trubka, která má konec blízko nad podlahou.
Nejdůležitější technické údaje pojistných ventilů jsou:
- tepelný výkon (kW), uvádí se na typovém označení ventilu,
- otevírací tlak (bar),
- pracovní teplota (°C),
- připojovací průměr (pro malé otopné soustavy v rodinných domech nejčastěji 1/2" nebo 3/4").
Sdílet / hodnotit tento článek