Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

První projekt ve standardu WELL v ČR bude dokončen v roce 2018

Skanska pomáhá ve střední a východní Evropě zavádět na trhu WELL Building Standard™, a učinila tak velký krok směrem k plně trvale udržitelným budovám. WELL je přední standard ve stavebnictví, který se zaměřuje na zdraví a duševní pohodu lidí skrze prostředí v budovách.

WELL Building Standard™, který spravuje WELL Building Institute™ (IWBI™), je předním standardem, jenž se zaměřuje na vliv, který má prostředí, ve kterém pracujeme a žijeme, na duševní pohodu uživatelů. Ke splnění požadavků certifikace WELL požaduje, aby vlastník předložil dokumentaci týkající se nemovitosti a aby nemovitost podstoupila důkladné zkoušky a závěrečné vyhodnocení společností Green Business Certification Inc. (GBCI). GBCI je externím certifikačním orgánem pro WELL, jenž zajišťuje splnění všech požadavků WELL na výkonnost v oblastech, jakými jsou například voda a ovzduší. K udržení certifikace je nezbytné zkoušky opakovat každé tři roky.

„Pro nás to představuje významné obchodní rozhodnutí a další krok směrem k pracovištím, které odolají toku času a které se soustředí na potřeby a pohodlí zaměstnanců. V roce 2009 jsme byli prvním developerem ve střední a východní Evropě, který stavěl veškeré budovy v souladu s certifikačním systémem LEED a který přesvědčoval investory, nájemníky i celý stavební trh o tom, že zelené budovy jsou dobrá věc. Tentokrát to určitě nebude jiné. Nyní, když se LEED stal zcela běžným standardem, činíme další krok a přijímáme závazek k udržitelnějšímu trendu. WELL je ve střední a východní Evropě inovačním nástrojem, který nám pomůže se více soustředit na vytváření přívětivých a zdravých pracovišť,“ uvedla Katarzyna Zawodna, prezidentka Skanska Commercial Development Europe.

Certifikace WELL je systém vycházející z výkonnosti pro měření, certifikaci a monitoring prvků ve stavebním prostředí, které mají vliv na zdraví a duševní pohodu člověka skrze kvalitu ovzduší, vody a přístup ke zdroji světla. Stejně tak se soustředí na osobní pohodlí, přístup ke zdravé stravě a vliv budov na organismus a duševní zdraví. Kancelářské budovy, jimž byl přiznán tento certifikát, budou zaměstnancům v budoucnosti poskytovat další výhody jako například sportovní aktivity a zahrady se zeleninou. Jak uvádí zpráva „Jak vybudovat pracoviště budoucnosti“ sestavená JLL, až 96 % z 6 500 posuzovaných organizací zavedlo prvky pro duševní pohodu a až tři čtvrtiny z nich plánuje tuto nabídku rozšiřovat v příštích dvou letech v důsledku zlepšení produktivity[1] oceňované samotnými zaměstnanci.

Certifikát WELL u budov hodnotí i možnosti sportu. Projekt Visionary počítá například s běžeckou dráhou na střešeCertifikát WELL u budov hodnotí i možnosti sportu. Projekt Visionary počítá například s běžeckou dráhou na střeše

V případě kancelářských budov se zelená řešení již stala normou. Skanska je v této oblasti ve střední a východní Evropě průkopníkem. V roce 2012 byla prvním developerem, který získal platinovou certifikaci LEED za Shell & Core (obálka budovy) v kombinaci s LEED Platinum za Commercial Interior (provedení komerčního interiéru) na projektu City Green Court v Praze.

Další informace o certifikaci WELL:

  • Certifikace WELL vychází ze sedmi kritérií: ovzduší, voda, světlo, strava, tělesná kondice, duševní zdraví a pohodlí.
  • WELL Building Standard byl poprvé představen v USA v roce 2014.
  • WELL má kořeny v lékařském výzkumu, který zkoumá spojení mezi budovami, v nichž trávíme přibližně 90 % našeho času, a vlivem na zdraví a duševní pohodu jejich obyvatel.
  • V současnosti certifikaci dle WELL splňuje nebo o ni usiluje více než 393 projektů o celkové podlahové ploše přes 7,7 milionů čtverečních metrů.
  • Nové ústředí společnosti Skanska v Polsku, projekt Spark, je již připraven, aby se stal prvním projektem s certifikací WELL v Polsku.

[1] Skanska Property dokončí kancelářskou budovu přibližně za rok v Praze-Holešovicích a zřejmě jako první stavba v Česku získá certifikát Well

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA