Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pilníky jihlavské firmy Ajax slouží řemeslníkům v Kanadě i Koreji

Pilníky a rašple vyrobené v jihlavském podniku Ajax slouží firmám a řemeslníkům v tuzemsku i v řadě evropských zemí a na dalších kontinentech. Jediný český výrobce tohoto ručního nářadí, který má za sebou téměř stoletou historii, prodává za hranicemi i přes 40 procent produkce. Vozí se kupříkladu i do Austrálie, USA, Kanady, Koreje a Íránu.

"Vyrábíme pilníky, rašple, ocílky a různé speciality na pilování a rašplování. Dá se říci, že jsme schopni na základě výkresu udělat jakýkoliv výrobek," řekl ČTK místopředseda představenstva Ajax Pilníky, a. s., Jaroslav Dvořák. Závod s 38 zaměstnanci dokáže ročně vyprodukovat kolem 400.000 výrobků.

"Naším cílem je dál vyrábět a udržet tuto tradiční výrobu," řekl Dvořák. Do výroby s velkým podílem ruční práce se ale stále obtížněji shánějí pracovníci. Náročné je i zajišťování pilníkové oceli v odpovídající kvalitě a ceně, již podnik pro svou výrobu potřebuje v menších objemech, než jsou hutě zvyklé dodávat.

Zakázky si Ajax přes velkou asijskou konkurenci dokáže zajistit; v Evropě se výrobou pilníků a rašplí zabývá už jen několik málo podniků. Spotřeba ručního nářadí se totiž s automatizací výroby snižuje. "Ale hodně se k tomu zase firmy vrací, protože třeba do tvarově členitých odlitků nebo výkovků jsou pilníky nezastupitelné," uvedl Dvořák.

Zdroj: AjaxZdroj: Ajax

Ve výrobním sortimentu firmy Ajax je více než 1000 položek využitelných v různých oborech. Kromě strojírenských a truhlářských dílen a hutí používají toto nářadí třeba i řezbáři, hodináři, zlatníci, kovorytci a výrobci bot, opracovat se s ním dá i umělý a měkký kámen.

Pilníky a rašple se vyrábějí ve velikosti od pěti do 45 centimetrů. Veškeré výrobky musí projít rukama pracovníků mnohokrát. Začíná se na kovárně, následuje žíhání ocelového polotovaru, aby byl materiál tvárnější a umožnil sekání zubů. Před sekáním musí pracovníci plochu ještě obrousit. Řada technologických operací následuje i po vysekání zubů. Pilníky a rašple se mimo jiné musejí strojně a pak ručně rovnat, protože se při sekání prohýbají, tvrdost výrobků se následně dociluje zakalením. Naposled se nasazují plastová nebo dřevěná držadla.

Pilníkářské řemeslo se od konce 19. století rozvíjelo kolem Křižánek na Ždársku. Továrna v Jihlavě vyrábí pilníky a rašple od roku 1921, pořád na stejném místě v Polenské ulici. Výroba nebyla přerušena ani po znárodnění firmy, ačkoliv pak závod fungoval pod hlavičkou jiných národních podniků. Dlouhá tradice je znát i v provozu, kde vedle letitých strojů fungují CNC technologie. Roční obrat podniku je nyní kolem 40 milionů korun.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA