„Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. Světlo je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě. Navíc větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus. Naopak monitory elektronických zařízení září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Ne každý si také průběžně přizpůsobuje intenzitu záření monitorů okolnímu osvětlení. Pokud monitor září příliš vzhledem k okolí, tak je to nepřirozené a pro oči i psychiku zatěžující.“ vysvětluje přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.
„Právě proto považujeme akvárium za vhodný prvek v čekárně zdravotnického zařízení. Uklidňuje pacienty čekající na operaci a přispívá k pohodové atmosféře v čekárně.,“ doplňuje světová kapacita v laserových operacích očí, proč „má v čekárně rybičky“.
Ojedinělý nábytkový kousek, kterým se může pochlubit jen málokdo.
„Pozorovat klidné a pomalé dění mezi rybičkami přirozeně zklidňuje mozek a doslova zpomaluje mozkové frekvence. Pokud budeme rybičky cíleně sledovat, pocit zklidnění se ještě více prohloubí,“ souhlasí se Stodůlkou psycholožka Alžběta Protivanská.
„Největší výhodou akvária je, že se dá pozorovat, ale zároveň nezadává naší mysli žádné úkoly ke splnění. Není zde něco, co by se odvíjelo od začátku do konce nebo nějaká pointa,“ doplňuje psycholožka.
Akvárium může být součástí větší instalace. Zde vytváří iluzi pralesa, včetně vlhkého mikroklimatu.
Moderní akvárium může mít v zásadě jakýkoli tvar a velikost a dá se tak zakomponovat v bytě prakticky kamkoli. Pro ty, kteří se nechtějí vydat cestou akvária zabudovaného do knihovny, nebo do stěny mezi dva pokoje, případně do konferenčního stolu - možností je prakticky nepřeberné množství – si mohou pořídit závěsné akvárium. Získají tak v podstatě živý obraz, které je neméně designovou záležitostí, než akvárium vestavěné.
„Závěsné akvárium potřebuje nedalekou elektrickou zásuvku, jinak nepotřebuje nic dalšího. V případě, že si majitel objedná i našeho servisního technika, zbývá na něj pouze občasné krmení. A spousta krásných pohledů. Ostatní péči o ryby obstará technik,“ říká šéf firmy Akvaria.cz Tomáš Macháček, který je sám celoživotním akvaristou.
Osazenstvo vodní nádrže může sladkovodní i mořské, kromě ryb a rostlin v ní mohou být i korýši, sasanky, korály, existují i akvária s medúzami. „Můžete mít i akvárium amazonské, nebo z afrických jezer. Možné je opravdu téměř cokoli, dravé ryby, jedovaté ryby, paryby, pouze české ryby... Jen je vždycky dobré se o tom poradit dřív, než si začnete cokoli pořizovat,“ připomíná Macháček. Včasným dotazem člověk ušetří peníze, čas a případně i nervy.
„Například jen málokdo ví, že i ryby mají své povahy a kvůli tomu se třeba nesnesou s jinými, kterých by si v úplně přirozených podmínkách ani nevšimly. A pokud nebudete dlouhodobě studovat literaturu, nepřijdete na to. Kdežto my už to víme,“ vysvětluje zakladatel Akvaria.cz. Zejména v případě, že byste chtěli mít opravdu velké akvárium, je včasná konzultace s odborníky zcela nezbytná, protože by mohlo dojít až k narušení statiky domu. Pokud si chcete akvárium dopřát do nového domu, proberte to včas s architektem, aby na něj pamatoval v projektu.
Podle Macháčkových zkušeností se lidé docela často rozhodují mezi pořízením krbu, nebo akvária. „Obojí má na psychiku podobné účinky, ale můžeme se domnívat, že pořídit si akvárium je výhodnější, protože poskytuje kýženou podívanou stabilně,“ nabízí řešení psycholožka Protivanská.
Sdílet / hodnotit tento článek