REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skleněná vila na břehu jezera sází na kontakt s přírodou a černobílý interiér

Kompletně prosklený interiér soukromí obyvatel neubere, když se stavba nachází téměř na hladině jezera. A to přesně holandští architekti zamýšleli. Při pobytu v Glass Villa máte pocit, že se unášíte na klidných vlnách pohodlí. Interiér vily je koncipován do černobílé, tak aby nekonkuroval jedinečné přírodní scenérii.

Glass Villa je podle Mecanoo architecten oázou. Zvláštní, protože se nenachází uprostřed pouště, ale je ztracená mezi jezery Yoo a mrtvými rameny řeky Temže, nedaleko vesničky Lechlade v Gloucestershire. Mimochodem, to je to nejzazší místo, kam můžete po řece dojet lodí. A právě tady, v živelně zelené krajině, usazená se stínu stromů, se za kopcem nachází tato mimořádná stavba. Na první pohled z břehu k vidění není, musíte k ní dorazit přes klikatící se můstek. Tato stezka, lemovaná vodní hladinou a vzplývavými rostlinami, vás dovede až k nečekanému cíli. Z terasy se můžete ještě rozhodnout, ze které strany se dovnitř dostanete.

Dům jako plovoucí ostrov

Stavba o sobě mnohé prozrazuje předem: rohová okna napovídají o světlosti interiéru, skleněné plochy pokrývají fasádu v profilu dvou pater. A vyvýšená pozice nahrává výhledům na vodní hladinu. To nejefektivnější kouzlo si ale musíme vyzkoušet až vevnitř. V celém domě totiž máte pocit, že se nacházíte přímo na vodní ploše. Že i když jste uvnitř, unáší vás vlny zelenou džunglí do neznáma. Architekti si dali hodně záležet na tom, aby stavbou nezasáhli do okolní vegetace. Investice do opatrnosti se jim vyplatila, protože Glass Villa je skutečně dokonale krytá před okolním světem. Nepronikají sem světla z civilizace, ani hluk ze silnice.

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Komfort v základu a k tomu nadstavba luxusního výhledu

Pocit pohybu na hladině je dosažen chytře rozvrženým plánem objektu, který do přízemí zasadil místnosti, které v zásadě nepotřebují výhled. Je tu malý kinosál, herna, wellnes se saunou a bar. Tyto komfortní záležitosti pak na sobě nesou místnosti, které se již opájí výhledem do okolí z většího nadhledu. Ostatně, pokud si chcete dopřát bližší kontakt s přírodou, je tu 80 metrů čtverečních střešní zahrady s terasou, a dalších 176 metrů teras, obkružujících celý objekt. Skleněná fasáda je v tomto případě anonymizujícím prvkem.

Projekt se tvořil zevnitř

Co o projektu Glass Villa prozrazují sami architekti? Že hlavním principem, který určoval směr práce, byla kombinace transparentnosti a udržitelnosti. Idea třípatrové stavby luxusní obytné vilky byla ukována ze silného vztahu mezi krajinou a objektem. A tato neoddělitelná harmonie mezi okolním prostředím a interiérem, architekturou a přírodou, byla klíčovým determinantem všech navázaných kroků. Materiál, volba tvaru, osvětlení i linie výhledu, to vše ve skleněné krychli vychází z dialogu mezi stavbou a vnějším světem.

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Dům je navržen „zevnitř“, a v každém jeho místě se architekti soustředili na to, kolik vnějšího prostředí budou moci z jednotlivých pozic vizuálně vpustit dovnitř. Vzhledem k tomu, že jeho využitelná plocha činí 600 metrů čtverečních, bylo zapotřebí důsledné plánování. Příroda přitom nebyla pasivním spolučinitelem. Architekti ji brali jako přirozený úkryt, útočiště kryjící jejich stavbu. „Všechny tyto aspekty nakonec domu zajistily nadčasovost, a při maximální otevřenosti i ráz intimnosti,“ tvrdí Mecanoo architecten.

Na vlnách udržitelnosti

Idea funkční udržitelnosti rezonuje celou stavbou: důraz byl kladen na minimální spotřebu energií, a maximální efektivitu zateplení objektu. O izolaci se starají trojvrstvá skla. Mezi zapracované „zelené“ technologie tu patří tepelné čerpadlo, solární panely a rekuperační jednotka. Ne vždy bylo zapotřebí techniky: střešní atrium snižuje závislost domu na umělém osvětlení velmi přirozeným způsobem, a světlo vede až do suterénu.

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Kompaktní interiér

Pro interiér byla vybrána decentní paleta barev a materiálů, které minimalizují vizuální konflikt s vnějším prostředím. Je tu bledý mramor, tmavá dřevěná podlaha, jednoduché kovové balustrády a zábradlí. V podobných barevných tónech se pak pohybujeme i vně domu. Interiér si zachovává vzdušnost a velmi jednoduché členění. Dělícím prvkem jsou tu „ostrůvky“, kolem kterých se lidé přirozeně shlukují: jídelní stůl, bar, kuchyňský pult. Volnější předěly pak zajišťují nábytkové stěny a police.

Dům je tak rozdělen do několika částí, aniž by jej bylo zapotřebí vizuálně trhat bariérami zdí. V srdci domu se navíc sbíhají výhledové linie ze všech čtyř stran, a díky schodišti dochází i k průniku světla ze střechy. Mezi přízemím a střechou existuje prostorové spojení, vytvářející horizontální kontinuitu. Místnosti nedělené stěnami jsou tak uvnitř skleněné krychle dohromady propojeny.

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Mecaano má svůj styl

Holandští Mecaano jsou tvůrčím počinem architektky Francine Houben z Delft, a přiznejme, že jsou trochu zvláštním studiem. I když jejich velkým projektům nelze upírat světovou proslulost, v Evropě na jejich práce narazíme spíše zřídka. Co mají na svědomí? Třeba zatím největší výstavní plochu pro umělecké expozice na světě, v Kao-siung na Tchaj-wanu. Projekt na rozloze 141 000 metrů čtverečních skutečně nemůžeme přehlédnout. Stejně jako blok dvanácti mrakodrapů v čínském Šen-čenu, nebo nový Justiční palác v Cordóbě. Ve Starém světě se ale drží menšího měřítka.

I když to rozhodně neznamená, že by si jejich práce nezasloužily pozornost.  Naposled o sobě dali vědět futuristickým designem „vlaků budoucnosti“, které zpracovávali pro dánské železnice, a zdálo se, že u podobných návrhů chvilku vydrží. Jenže pak rozvířili stojaté vody projektem Glass Villa. A byla to pořádná smršť. Třípatrová Glass Villa totiž srší původností. Můžete ji dlouho pozorovat, a řešit, které její části a prvky vám připomínají jiné úspěšné projekty. Nakonec ale musíte stejně uznat, že ve svém pojetí je tento projekt naprosto originální.

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Údaje o projektu

Název projektu: Glass Villa
Typ projektu: Netradiční rezidence
Architektonické studio: Mecanoo architecten
Lokalizace: Lechlade, jezero Yoo, Anglie
Vedoucí projektu: Francine Houben
Spolupráce: Arquitectura y Ordenación Urbana S.L. AOU SL
Dodavatelé materiálu: Boheme Development S.L.
Strukurální inženýring stavby: Fernando Sarria
Dodavatel stavby: INARQ S.L.
Zahájení projektové činnosti: 2015-2016
Zahájení stavby: 2017
Rok dokončení (finalizace): 2018
Využitelná plocha: 600 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Domy v parku jsou komunitní vesnicí. Jsou připravené na pravidelné záplavy

Wümmehof v brémském Borgfeldu se nachází na adrese Katrepeler Landstrasse, ale asi byste jej opravdu našli, museli ještě chvilku hledat. Zvenčí je totiž tohle ne zrovna okázalé sídlo patrné spíše svou rozlehlou parkovou zahradou. Která má, stejně jako celá lokalita, poměrně pestrou historii.

Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

Černobílý byt. Tajemná krása v podání designérky Ivanky Kowalské

Barva je pro interiér základním identifikačním znakem. Týká se to často i rukopisu interiérových designérů. Finální podobu, včetně sofistikovaných doplňků a stylového vybavení, navrhla pro majitelku mezonetového bytu v pražském Karlíně Ivanka Kowalski. Požádali jsme ji o rozhovor.

Zdroj: Tõnu Tunnel, Priidu Saar

Dřevostavba skytá v lesích. Hotýlek nominovaný na Evropskou cenu za architekturu

Evropská cena za architekturu, Mies van der Rohe Award, co dvě léta rozčeří stojaté hladiny kontinentální architektury, aby ze vzniklého vlnobití vystoupilo na světlo pár šampionů. Který ze 449 momentálně vybraných projektů nakonec v roce 2022 zvítězí, je zatím nejisté. Už teď je ale patrné, že nominace odhalují…

Foto: Åke Eson Lindman, James Silverman

Starý mlýn rekonstruovali do podoby romantického ubytování

Početná rodina získala do vlastnictví historickou zemědělskou usedlost, a její objekty dnes přestavují do nové podoby. Ze starého rozpadajícího se mlýna se rozhodli vytvořit romantické útočiště. A po vzoru japonských čajových ateliérů z něj vytvořili místo pro dokonalý „rituál sauny“.

Do 4. Ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 realizací

Do 4. Ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 realizací

O titul ve 4. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 186 děl. To je o pětinu více než vloni. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší okruh nominovaných. Jaké realizace postoupily do užšího výběru, se veřejnost dozví 13. června na nominačním večeru ČCA 2019.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA