REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaro se blíží, můžeme už stavět?

Stavební firmy doporučují zdění během zimního období přerušit, aby mohla hrubá stavba řádně vymrznout. Zimní maltové směsi mohou prodloužit stavební sezonu především o ty dny, kdy se teplota dostává k nule. Klasická malta potřebuje teploty nad 5 °C.
Zdroj: Fotolia.com - Fotolyse

Zimní stavební směsi do teplot lehce pod body mrazu

Stavební firmy doporučují zdění během zimního období přerušit, aby mohla hrubá stavba řádně vymrznout. Kromě jiného se tím zlepší i její statické vlastnosti. Řešení však existují i pokud se lidé rozhodnou se stavbou pokračovat při teplotách kolem bodu mrazu. Nejčastějšími variantami bývají v tomto směru zimní maltové směsi, se kterými je zpravidla možné pracovat do -5 °C. A ačkoliv u nich částečně odpadají rizika spojená se špatným tvrdnutím klasické malty při nízkých teplotách, i tak je nutné, aby směs tvrdla 28 dní při teplotách nad 5 °C, tedy stejně jako klasická malta. Dny s nižšími teplotami se do tohoto období nepočítají.

Zimní maltové směsi tak mohou prodloužit stavební sezonu především o ty dny, kdy se teplota dostává k nule, během tuhé zimy je však lepší zaměřit se na jiné činnosti. Už jen z toho důvodu, že noční teploty mohou prakticky kdykoliv zamířit hluboko pod bod mrazu. Mezi další zimní stavební materiály využívané do -5 °C se pak řadí i zdící PUR pěny, cementové potěry se zimní úpravou či zimní přísady do omítek.

Klasická malta potřebuje teploty nad 5 °C

Pro běžnou maltu je kritickým bodem teplota 5°C. Spojením vápna a vody totiž vzniká proces hydratace, během kterého směs začíná tuhnout. Jak ovšem teplota klesá níž, proces se postupně brzdí. Na vině jsou přitom zejména změny fyzikálních vlastností vody. V ideálních podmínkách trvá zhruba měsíc, než beton vytvrdne na 95 procent své maximální pevnosti. Pokud tedy během tuhnutí musí čelit teplotám nižším než 5 °C, může se celý proces narušit, což ohrozí potřebnou finální tvrdost betonu. Pokud dojde přímo na mrazy, voda ve směsi zamrzne a celá struktura se tím roztrhá.

V případě použití klasické malty je tedy vhodné směřovat stavební práce na jarní měsíce, v opačném případě by se celý proces mohl zbytečně prodražit. V zimě je proto lepší dát přednost jiným částem stavby. Klasická malta je stále nejběžnější chemickou směsí používanou pro stavbu. I kvůli teplotním omezením, které se s ní pojí, existuje mezi českými uživateli řada předsudků, zejména s ohledem na takzvanou stavební sezonu. Ta sice začíná s úderem jara, i během zimních měsíců je však možné pracovat na jiných částech stavby a mnohdy díky tomu i ušetřit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.