REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3 situace, kdy se může nebankovní půjčka vyplatit

Obecně platí, že bankovní úvěry nabízí nižší úrokové míry. Lze tedy říci, že v porovnání s nabídkou nebankovních domů vychází bankovní úvěr levněji. Přesto jsou výjimky, které potvrzují pravidlo.
3 situace, kdy se může nebankovní půjčka vyplatit

Pokud potřebujete peníze opravdu rychle

Pokud se ocitnete v situaci, že půjčku potřebujete opravdu rychle, pravděpodobně vám nebude vyhovovat zdlouhavý schvalovací proces tradičních bank. Jednou z nepopiratelných výhod nebankovních úvěrů je, že schvalovací proces je opravdu rychlý. Celou žádost o úvěr lze podat online, takže si ušetříte návštěvy pobočky.  Navíc se mezi nebankovními institucemi nachází i ty instituce, která vám peníze půjčí i v hotovosti. Odpadá tak starost, kde sehnat peníze o víkendu, kdy banky neprovádí transfery mezi účty. Nebankovní účty také často disponují několika účty v různých bankách, takže pokud máte alespoň trochu štěstí, budou vám peníze zasílány v rámci jedné banky. Takový peněžní transfer se počítá na minuty. 

Pokud si kladete otázku, proč je schvalovací proces v běžné bance zdlouhavý, pak vám na tuto nezodpovězenou otázku rád zodpovím. Kvůli velikosti bank je schvalovací proces vícekolový. Než žádost probublá až k hlavnímu schvalovateli, nějakou dobu to trvá. Schvalovací proces také zpomaluje skóring klientů.  Skóringový model slouží k ohodnocení kreditního rizika bankovní instituce při žádosti klienta o úvěr. Každému žadateli o úvěr je na základě tohoto modelu přiděleno skóre. Skóre je bodové ohodnocení klienta, kde lepším klientům přísluší vyšší hodnoty. Někdy bývá skóre reprezentováno odhadem pravděpodobnosti, že daný klient úvěr splatí. Podle skóre se potom instituce rozhoduje, za jakých podmínek a zda-li vůbec úvěr poskytne. Součástí skóringu je i prověřování registrů dlužníků. Jelikož nejsou nebankovní instituce svázany tak pěvně regulemi České národní banky, neověřují všechny dostupné registry a proto vám jsou schopni úvěr schválit rychleji.

Mezi bankovní půjčkou a vámi stojí finanční vroubek

Navažme na předcházející odstavec, který popsal skóringový model. Nepříznivý výsledek scóringu může vést k zamítnutí úvěru. Nejčastějšími důvody pro odmítnutí bankovní půjčky jsou vysoká zadluženost a prohřešky při splácení předchozích úvěrů.

Pokud je vaše zadluženost vysoká a další půjčkou byste se pravděpodobně propadli do dluhové pasti, pak nejspíš nepochodíte ani u nebankovních institucí, které dodržují zodpovědný přístup k úvěrování.

Pokud byl váš úvěr zamítnut bankou, kvůli záznamu v registru dlužníků, pak máte u nebankovní instituce daleko vyšší šanci na schválení. Nebankovní instituce totiž automaticky neodmítají žadatele se záznamem v registru, ale prověřují situaci a pokud je riziko pro obě strany přijatelné, úvěr schválí.

Potřebujete méně peněz na kratší dobu

Poslední situace, kdy nebankovní úvěr může být řešením spíše než půjčka od banky je případ, kdy potřebujete drobnější půjčku a jste schopni ji splatit v poměrně krátkém období. Tento typ krátkodobých úvěrů většinou klasické banky nenabízejí. Alespoň ne ve formě úvěru, ale například ve formě kontokorentu.

Pokud však máte krátkodobý výpadek hotovosti, který potřebujete rychle řešit a nemůžete využít například zmiňovaný kontokorent, pak nebankovní půjčka může být vhodné řešení. Nejen že vám půjčí tak, jak potřebujete, ale jako jejich klient máte šanci, že vás tato půjčka vyjde dokonce levněji než v bance. Některé nefinanční instituce totiž nabízí první půjčku zdarma.

Pokud máte na výběr, srovnejte si všechny varianty a vyberte to nejvhodnější. Častěji bude nejspíš vycházet půjčka u bankovní instituce. Jsou však situace, kdy nebankovní úvěr bude lépe vyhovovat vašim aktuálním potřebám.

Více o nebankovních půjčkách se dozvíte na webu FINANCER CZ.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Nemovitost ve Španělsku, zdroj fotolia, hanohiki

Rizika koupě nemovitosti ve Španělsku: Vaši nemovitost může užívat někdo jiný. Okupas není snadné vystěhovat

Láká vás koupě nemovitosti ve Španělsku? Slunečné dny po celý rok. Nádherné téměř nekončící pláže. Uklidňující šum moře. Výborná středomořská kuchyně. Sangrie. Cerveza. A také v porovnání s naší zemí i zpravidla levnější nemovitosti. To jsou mnohdy důvody, proč spousty Čechů investují do zahraničí. Na co byste si…

REKLAMA