REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak povolit slaměný rodinný dům, jak na něj získat hypotéku a jak jej pojistit?

Vlastní dům je snem mnoha lidí. Stále více rodin dává při výstavbě důraz na přírodní materiály a zdravé bydlení. Na žebříčku oblíbenosti stoupá i využití alternativních přírodních stavebních materiálů jako jsou nepálená hlína, dřevo či sláma. Dan Grmela nám dnes osvětlí jak na povolení, hypotéku a pojištění slaměného domu.

Dnes se s Danem a jeho webem slamak.info podíváme na problematiku ryze praktickou. Jak na stavební povolení slaměného domu, lze na něj vyřídit hypotéku a kolik se v takovém domě protopí?

Bývá problém vyřídit na slaměný dům stavební povolení?

Na dosud cca 100 povolených stavbách jsme s použitím slaměných balíků pro stavbu neměli s úřady žádný zvláštní problém. Stavba slaměného domu je stejně jako u jiných typů staveb podmíněna souladem s územním plánem z hlediska maximálních zastavitelných ploch a přípustného využití daného území. Dále musí stavba splňovat podmínky správců sítí (z hlediska ochranných pásem a napojení či křížení sítí) a dalších dotčených orgánů jako je např. správa CHKO (tradiční charakter zástavby např. požadavek na sedlové střechy určitého sklonu), správa povodí nebo polesí (povodňová oblast, ochranné pásmo lesa atp.). 

Některým stavebníkům se nedaří postavit slaměný dům v blízkosti hranic parcely kvůli požárním odstupům. Je několik možností jak se to dá řešit, existují různé interpretace požárních norem. Případně je také možné použít některou z certifikovaných skladeb a nebo hotový slaměný panel. Pokud ani tak není možné předem povolení v blízkosti hranic parcel stoprocentně zaručit.

Je možné (a vhodné) na dům ze slámy získat hypotéku a pojištění?

Slaměnou stavbou je možné ručit za hypotéční úvěr stejným způsobem jako stavbou z jiných materiálů a stejně tak dobře je možné ji také pojistit.

Některé případy některé banky zamítají, ale je to podle mě spíše neobratností žadatele než danou bankou. Asi bych doporučil spíše žádat hypotéku na nízkoenergetický rodinný dům nez přijít do banky s dotazem zda dostanu hypotéku na slaměný dům. Až na dotaz z banky jaká bude konstrukce a materiály odpovědět, že jde o dřevostavbu izolovanou slaměnými balíky s hliněnými omítkami. Výhodou je dobře zpracovaný projekt slaměného domu, který se bance doloží včetně rozpočtu. Může také pomoci mezi řeči uvést množství domů izolovaných slaměnými balíky které se už na hypotéky postavili. Kolik domů už je u nás obydlených a jak fungují kolik protopí, uvést pár konkrétních případů hotových slamáků, které se prodali na inzerát včetně uvedeni cen.

Osobně dávám přednost stavbě bez hypotéky. Menšímu a skromnějšímu domku a pomalé stavbě, která umožňuje stavět i z menších úspor a z aktuálních příjmů. Vychytávat různé akce, slevy, materiál z inzerátů a bez faktur, pomoc přátel, studentů, organizaci workshopů. Potřebu rychle bydlet bych raději řešil párem maringotek (na zimu obskládaných balíky). Umožní to v místě stavby hned bydlet, založit zahrady, celkově snížit životní náklady a zpomalit životní rytmus.

Kolik se ve slaměném domě protopí?

Slaměné domy se nejčastěji staví v nízkoenergetickém nebo energeticky pasivním standartu. V nízkoenergetickém standartu se protopí na 100 m2 užitné plochy méně než 5 rovnaných metrů palivového dřeva ročně, to znamená asi 5-10tis. Kč/rok. V pasivním standartu je to ještě cca 3x méně. Čím topí a kolik protopí obyvatelé slaměných domů se můžete dočíst ve výsledcích dotazníků.

Ing. Daniel Grmela

provádí poradenství se zaměřením na nízkoenergetické a pasivní domy z přírodních materiálů. Zpracovává projektové dokumentace pro stavební řízení a provedení staveb, koordinuje projektové profese. Lektoruje přírodně stavitelské kurzy a workshopy zaměřené na provádění izolací ze slaměných balíků a omítek z místní hlíny. Provozuje webové stránky www.slamak.info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

Fasáda z jihu Zdroj: Ekodům z.s.

Slaměný rodinný dům Na palouku v Davli postavili svépomocí

Dům Na Palouku v Davli navrhl a postavil pro sebe a svou rodinu sám projektant Jiří Ryšavý. Téměř pasivní moderní dřevostavba rodinného domu z přírodních materiálů je zateplená z exteriéru slámou a v detailech dřevovláknitou izolací. Konstrukčním systémem je nosný dřevěný skelet zavětrovaný z interiéru OSB deskami. V…

Zdroj: AdobeStock-Oleg

ROZHOVOR: Stavby z přírodních materiálů dřeva, slámy a hlíny

Jaká je motivace lidí postavit si dům ze slámy, dřeva, hlíny? Je to levnější? Je to rychlejší? Jsou takové domy energeticky úspornější? Nebo je to jen láska k přírodním materiálům? Architekt Jan Márton objasní hlavní úvahy stavebníků a přístup k projektování takového domu.

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

Foto: Milan Hutera

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém…

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora…

REKLAMA
REKLAMA