REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dřevostavba rodinného domu s výhledem na Nízké Tatry

Návrh rodinného domu ve Veterné Porubě je výjimečný mimo jiné citlivým začleněním moderní dřevostavby mezi okolní starší tradiční „chalupy“ v obci. Na první pohled je zřejmé, že u stavby jde o současnou architekturu, která čerpá z archetypálního tvarosloví a reaguje sedlovou střechou na historicky ověřenou formu chránící dům před drsnějším podhorským počasím.

Definitivnímu řešení venkovní „obálky“ domu v parteru, kde si stavebník přál velkorysou pobytovou terasu, dominuje výrazný moderní prvek – velkorysé zasklení, umožňující obyvatelům domu využívat prostor terasy k pobytu a odpočinku i ve dnech s větrným a chladnějším počasím.

Rodinný dům stojí na mírně svažitém pozemku s výhledem na Nízké Tatry. Moderní dřevostavba má dvě nadzemní podlaží se sedlovou střechou se sklonem 45° a s vikýřem se sklonem 6°. Základní půdorysní tvar stavby je obdélník. „Dům ve Veterné Porube jsme navrhli a postavili pro místního lékaře – chirurga a jeho rodinu,“ vysvětluje architekt Václav Zahradníček. „Dispozičně jsme dům koncipovali dle individuálních potřeb klienta. Tvarem jsme chtěli reagovat na bezprostřední okolí, ale také zároveň dát stavbě soudobý architektonický ráz.“

Foto: Milan Hutera

Dispozice domu je řešena racionálně a důmyslně. Denní pobytová část se nachází na úrovni parteru a noční klidová část je umístněná na poschodí. Přidanou hodnotou přízemí je rozsáhlá zasklená terasa. Proslunění a výjimečné světelné scény vnáší do interiéru domu střešní okna, umístěná nad galerií na poschodí.

Nosná konstrukce z lepených dřevěných panelů

Dům je postavený moderní technologií z lepených dřevěných panelů Novatop, stropní trámy tvoří pohledové KVH hranoly. Pohledová kvalita dřevěných panelů stěn a stropů určuje zásadním způsobem vizuální a vjemový charakter interiéru. Vnitřek domu naplňuje vlídná a zároveň osobitá atmosféra s převahou dřevěných ploch. Ležérní a útulný charakter místností se podařilo dosáhnout doplněním dřevěných stěn a stropů o světlé a přírodní odstíny nábytkového zařízení – bílá, béžová, šedá. Žluté akcenty vnáší do prostoru jas a přívětivý tón. Fasáda domu je obložená modřínem, který je ponechán v neupravené podobě – tím stavba důsledně koresponduje s okolní scenérií.

Foto: Milan Hutera

Dřevostavba ve Veterné Porubě je vyhotovená v nízkoenergetickém standardu. Vytápění objektu je řešeno podlahovým elektrickým topením a s několika přímotopy a konvektory. Jako doplňující zdroj tepla se využívají krbová kamna. Větrání je zabezpečeno centrální větrací jednotkou rekuperací tepla.

Dům: Rodinný dům, Veterná Poruba, SK
Architekti: Prodesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Projektant: Monika Moravcová
Dodavatel: Domesi Slovensko, s. r. o.
Užitná plocha: 130 m2
Realizace: 2016

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Zdroj: Ewout Huibers

Originální letní dům s dřevěnou fasádou ladí se zahradou

Ceníte si vlastního klidu? Nevyměnili byste ani za nic těch pár chvilek, kdy můžete být aspoň chvilku sami? Mladý majitel pozemku ve Vinkeveenu to přesně takhle má; ve své přírodní zahradě na malém poloostrově by nejraději zůstal celé léto. K tomu, aby si mohl takový sen splnit, mu ale něco chybělo. Nenáročné obydlí,…

REKLAMA