REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte na energie

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj, řekněme si upřímně, často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Jak tedy na to a na co nezapomenout?
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte na energie

Odběr elektřiny nebo plynu se váže vždy ke konkrétnímu odběrnému místu. Při stěhování si tedy elektroměr nebo plynoměr nelze odmontovat a vzít s sebou. Při opuštění starého bytu či domu byste tudíž především měli zařídit ukončení dodávek elektřiny a plynu. Vyvarujete se tak překvapení v podobě vyúčtování za energii, kterou už spotřebovává nový nájemník nebo vlastník nemovitosti.

Jestliže chcete v odběru energií od svého stávajícího dodavatele pokračovat i na novém bydlišti, pak stačí jenom sepsat novou smlouvu. V případě, že se stěhujete do novostavby nebo zařizujete přepis energií při změně vlastníka – třeba v rámci dědictví, odhláška rovněž není potřeba, je třeba se jenom k odběru vybrané komodity přihlásit.

Co budete potřebovat

Konkrétní způsob přepisu i seznam potřebných dokumentů se u jednotlivých dodavatelů může lišit. Obvykle ale platí podobný základ: kromě dokumentů souvisejících se změnou odběratele budete muset nejspíše předložit také doklad o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu. To může být kupní či nájemní smlouva doplněná výpisem z katastru nemovitostí, kopie úmrtního listu, doklad o dědictví. Ne vždy všechny dokumenty dodavatel vyžaduje zaslat, někdy stačí čestné prohlášení.

„Našim zákazníkům doporučujeme, aby nás pro vyřízení všech potřebných dokumentů k přepisu kontaktovali na naší bezplatné zákaznické lince. My s nimi vše projdeme, potřebné dokumenty vyplníme a poté jim je pošleme emailem či poštou ke kontrole a k podpisu,“ uvádí Robert Šíma, ředitel zákaznické péče Bohemia Energy, a dodává: „Přijetí kompletních podkladů pak novému odběrateli potvrdíme formou SMS nebo emailu a následně zahájíme přepis odběratelem. V případě, že bychom dostali neúplné podklady, zákazníky hned kontaktujeme, aby bylo možné přepis odběrného místa provést bez zbytečných odkladů.“

Ve dvou se to lépe táhne

Nedílnou součástí přepisu energií by mělo být i provedení samoodečtu, které dá oběma stranám (původnímu a novému odběrateli) jasnou a férovou odpověď na to, kolik by měl za dosud odebranou energii zaplatit původní odběratel, a odkdy jde již spotřeba na vrub novému. Nejjednodušší je, aby si obě strany podepsaly předávací protokol, kde si vzájemně odsouhlasí stavy na měřidlech. „Aby naši zákazníci neopomněli uvést žádný důležitý údaj, mohou si stáhnout připravený formulář předávacího protokolu přímo z webových stránek. Mimo jiné v něm uvádí i novou doručovací adresu pro zaslání konečného vyúčtování,“ doporučuje Robert Šíma.

Při stěhování má spolupráce obou stran svoji zásadní výhodu i z dalších důvodů. Pokud budete postupovat společně, měli byste se spolehlivě vyhnout situaci, kdy by odběratel „na odchodu“ ukončil smlouvu k určitému datu a nový odběratel se přihlásil k dodávkám elektřiny třeba až později. Tím by totiž mohla hrozit na odběrném místě možná demontáž měřidla.

Dobré rady na závěr

V případě, že nový odběratel nechce pokračovat s dodávkami energií od stávajícího dodavatele, je třeba poslat výpověď na ukončení odběrného místa. Záleží pak na konkrétním dodavateli, za jakých podmínek tuto výpověď bude respektovat. „Zjistěte si tedy, za jakých podmínek můžete stávající smlouvu ukončit,“ doporučuje Robert Šíma a dodává: „V Bohemia Energy našim zákazníkům vycházíme vstříc a žádné sankce při ukončení smlouvy z důvodu stěhování nevystavujeme.“

Přepis energií zvládnete s dobrým dodavatelem snadno. Ten vám totiž se vším poradí a celý přepis, včetně komunikace s distribuční společností, zařídí za vás. Pokud jste tím, na koho je dodávka energií přepisována, nemusíte zůstávat nutně u původního dodavatele. Ostatně proč také, pokud byste třeba jinde mohli platit méně. “Nejenom při stěhování se vyplatí podívat se na aktuální nabídky ostatních dodavatelů. Výběrem toho správného totiž můžete ušetřit až tisíce korun ročně. A pokud si vyberete nejen dobrou cenu, ale i férovou firmu se vstřícným jednáním, budete mít zas o jednu starost méně,“ radí Robert Šíma z Bohemia Energy.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

logo
Na Poříčí 24-26
110 00 Praha 1

zelená linka: 800 333 333 (prodejní linka)
800 025 025 (zákaznická péče)

e-mail: kontakt@bohemiaenergy.cz

web: www.bohemiaenergy.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Dokončujete nový dům? Šetřit energie můžete již od začátku

Dokončujete nový dům? Šetřit energie můžete již od začátku

Abyste v novém domě či bytě mohli začít svítit, vařit a topit, je třeba uskutečnit dva základní kroky: zažádat o připojení k distribuční soustavě a zajistit si smlouvu s  dodavatelem energií . Žádost o připojení musíte podat u příslušného distributora dané energie. Ten je vám přidělen automaticky podle území, kde se…

Nechte svou chalupu vydělávat – pořiďte jí střešní fotovoltaiku!

Nechte svou chalupu vydělávat – pořiďte jí střešní fotovoltaiku!

Chatařská a chalupářská sezóna je v plném proudu. Vzhledem k tomu, že velká část těchto objektů je využívána téměř celoročně, určitě se vyplatí zamyslet se i nad možnou úsporou za energie. Tu mohou přinést třeba fotovoltaické střešní panely, díky kterým si chalupa může navíc na sebe částečně vydělávat sama.

Proč změnit dodavatele energií právě v létě

Proč změnit dodavatele energií právě v létě

Pokud chcete ulevit rodinnému rozpočtu od stále rostoucích nákladů na energie, poohlédněte se po novém dodavateli elektřiny či plynu. Léto je navíc ideálním obdobím, kdy dát věci do pohybu. Změna dodavatele totiž neproběhne ze dne na den. Jestliže ji ale zvládnete nyní, letošní topnou sezónu již můžete mít levnější.

Etický kodex Bohemia Energy pomáhá chránit zákazníky

Etický kodex Bohemia Energy pomáhá chránit zákazníky

Změna dodavatele energií se vyplatí, uvědomuje si to stále více lidí. Ušetřit můžete značné peníze. Vedle ceny ale odborníci doporučují sledovat také to, jestli je vybraná firma spolehlivá, stabilní a zejména, jak dodržuje etické standardy.

Online účet u dodavatele energií vám pomůže udržet výdaje pod kontrolou

Online účet u dodavatele energií vám pomůže udržet výdaje pod kontrolou

Při výběru dodavatele elektřiny nebo plynu je pro většinu z nás zpravidla nejdůležitější cena, tedy jestli a kolik ušetříme . Vedle toho se ale čím dál víc zákazníků zajímá, jak se o ně jejich budoucí dodavatel postará a jak s ním můžou řešit své požadavky.

Neplaťte za energie zbytečně víc, než je třeba!

Neplaťte za energie zbytečně víc, než je třeba!

Měnit dodavatele energií lze několik let. České domácnosti, které již změnu udělaly, tak šetří nemalé peníze, celkově je to již více 10 miliard korun. Přesto však mnoho Čechů změnu neřeší a stále zůstává u svých původních dodavatelů. Přitom mohou ušetřit až tisíce korun ročně.

REKLAMA
REKLAMA