REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak řídit vytápění a vyvarovat se chybám?

I laik se může vyvarovat několika chybám při vytápění, které ho zbytečně připravují o peníze za energie a snižují jeho spokojenost s teplem v domě.

Nejčastějším prvkem používaným pro regulaci teploty v jednotlivých místnostech je termostatický ventil, respektive termostatická hlavice na ventilu u radiátoru. Do jaké polohy hlavici ale nastavit, když na ní není stupnice ve stupních Celsia?  Pozice označená sněhovou vločkou se používá tehdy, když uživatel domu odjíždí na delší dobu pryč a chce zabezpečit, aby místnosti byly vytápěny na co nejnižší teplotu, ale nemohlo dojít k zamrznutí vody. Další pozice hlavice pak mohou odpovídat nastavení vnitřní teploty v místnosti na teploty přibližně 12, 16, 20, 24 nebo 28 °C. Přesné nastavení umožňují elektronicky řízené termostatické hlavice. Některé jsou programovatelné v rámci dne, týdne a některé jsou i dálkově ovládatelné přes internet z aplikace v smartphone.

Vedle komfortního tepla je důležité i v zimním období dýchat čerstvý vzduch. Zatím jen v malém počtu domů je větrání zajištěno řízeným nuceným větráním, a tak všichni ostatní větrají okny. V trvale užívaném obytném prostoru se má podle doporučení hygieniků měnit vzduch jednou za dvě až tři hodiny. V případě rodinného domu je vhodné větrat velmi intenzivně a přitom krátce během dne asi třikrát na pět minut. Během větrání s plným otevřením oken, balkonových dveří se velmi rychle vymění všechen vzduch v místnosti a po ukončení větrání se čerstvý chladný vzduch během pár minut velmi rychle ohřeje. Zcela nevhodné je dlouhodobé větrání vyklopeným oknem, neboť se při něm neprovětrá celá místnost, tepelná nepohoda v blízkosti okna je dlouhodobá, nehledě na zbytečně zvýšenou spotřebu tepla, a tedy i peněz.

Snahu spořit náklady není vhodné spojit s vypínáním vytápění na krátkou dobu. Pro opětné a rychlé zvýšení teploty na komfortní je zapotřebí zvýšený výkon plynového kondenzačního kotle nebo třeba tepelného čerpadla, a ten je spojen s nižší energetickou efektivitou. Možná úspora za krátký časový úsek s minimalizovaným vytápěním tak může být anulována, nehledě na rizika srážení vlhkosti na chladných stěnách, množení plísní atp. Ale i při omezování vytápění na delší dobu je nutné myslet na ochranu proti zamrznutí.

VIESSMANN, spol. s r.o.

logo
Prodejní zastoupení
Plzeňská 189
252 19 Chrášťany

telefon: 257 090 900
e-mail: viessmann@viessmann.cz

web: www.viessmann.cz, www.tepelka.cz, www.facebook.com/ViessmannClimateSolutionsCZ

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Společnost Viessmann nabízí spolu se svými partnery nadstandardní služby Servis Plus

Společnost Viessmann nabízí spolu se svými partnery nadstandardní služby Servis Plus

Nadstandardní služby a záruka 5 nebo 10 let pro kondenzační kotle a tepelná čerpadla do výkonu 35 kW. Lidé průběžně zvyšují své požadavky na komfort v oblasti vytápění a přípravy teplé vody. To neznamená jen dodávku přesně požadovaného množství tepla a teplé vody, ale i minimalizaci starostí s tím spojených.

O tepelných čerpadlech Viessmann

O tepelných čerpadlech Viessmann

Viessmann uvádí základní informace o nabídce tepelných čerpadel. Jednoduše popisuje princip činnosti. Jejich základní předností je, že vyrobené množství tepelné energie pro vytápění a ohřev vody je přibližně 4krát větší než množství energie spotřebované na pohon tepelného čerpadla.

Jak odvzdušnit radiátor?

Jak odvzdušnit radiátor?

V teplovodních otopných soustavách s radiátory může dojít k tomu, že se ve vrchní části některých radiátorů postupně z otopné vody, která jimi prochází, tak dlouho uvolňují bublinky vzduchu, až vytvoří vrstvu, která omezuje průtok otopné vody.

Příprava vytápění domu na chladné počasí

Příprava vytápění domu na chladné počasí

I když vytápění domu po celou topnou sezónu běželo bez poruchy, je vhodné před příchodem chladného počasí vše zkontrolovat. Aby i příští sezóna proběhla k plné spokojenosti provozovatele.

Monokrystalické fotovoltaické moduly v černém designu, výkon až do 300 Wp, stupeň účinnosti modulu až 17,5 %.

Fotovoltaické moduly s vysokou výtěžností, kvalitou a bezpečností

To vše nabízí produktový program fotovoltaických modulů Viessmann Vitovolt 300. Zahrnuje aktuálně monokrystalické moduly v černém designu a s výkonem modulu až 2335 Wp a polykrystalické moduly se 60 články a výkonem až 295 Wp. Plnohodnotná a dlouhodobá záruka od výrobce na celý fotovoltaický systém je základní…

Zdroj: Viessmann

Aplikace ViStart - uvedení do provozu pomocí čtyř jednoduchých kroků

Jednoduché, rychlé a bezpečné uvedení nového topného kotle do provozu je nyní možné za pomoci nové aplikace ViStart. Tento nástroj k použití pro váš smartphone vám usnadní uvedení do provozu, takže výrazně snižuje dobu instalace až do předání provozovateli zařízení a dá se využít prakticky bez jakýchkoliv předběžných…

REKLAMA