REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

V pohodě i během pylové sezóny? Řízené větrání umožní alergikům doma volně dýchat

Pylovou sezónu každý rok zaznamenávají nejen včelstva, ale také alergici, pro které toto období přináší řadu starostí. Jedno z možných řešení je zůstat doma a do volné přírody moc nevycházet. Pyl však nevyhnutelně proniká i do uzavřených prostor, a tak ani zde nemají alergici často klid. Pro tento problém nacházíme řešení – řízené větrání umožní alergikům ve vlastním bytě opět volně dýchat.
V pohodě i během pylové sezóny? Řízené větrání umožní alergikům doma volně dýchat

Oči Vám slzí, z nosu Vám kape a dnem Vás provází jeden záchvat kýchání za druhým. Takovou situaci znají alergici až příliš dobře. Až 40% lidí v Evropě trpí pylovou alergií – a neustále jich přibývá.

Ve volné přírodě nezbývá alergikům často nic jiného než sáhnout po lécích – při alergické reakci totiž může v horších případech nastat vážná dušnost. Ve vlastním bytě nebo domě je ale možné přijmout opatření, která zajistí vzduch s nízkým obsahem alergenů. Jedno z nejúčinnějších řešení představuje instalace řízeného větrání – nazývaného též komfortní větrání.

Takové větrání nepřetržitě zbavuje vzduch alergenů, jako jsou pyly a prach, a zajišťuje optimální vlhkost vzduchu v místnosti. Alergici tak mohou ve vlastním bytě znovu volně dýchat.

Řízené větrání: Pyl musí zůstat venku

Pylová sezóna je mezi alergiky nejobávanějším obdobím. V důsledku klimatické změny, kterou již můžeme pozorovat, trvá šíření pylu každý rok o něco déle. V Čechách začíná pylová sezóna v lednu a trvá do konce října. Největšímu zatížení se můžeme vyhnout tím, že se budeme zdržovat v uzavřených prostorách. Ale ani tam není vzduch prostý alergenů. Při každém otevření okna nebo dveří se pyly dostávají dovnitř, do místností.

Mnozí lidé tedy v těchto dnech rezignují na nepřetržité větrání. Jestliže se ale vzduch pravidelně nevyměňuje, zhoršuje se jeho kvalita s každým vydechnutím a pyl, který se dosud do místnosti dostal, v ní neustále cirkuluje, čímž ohrožuje zdraví. Ve vnitřních prostorách se pylové částice rozptylují rychleji, než bychom čekali. Velká část pylů a prachu se do obytných místností dostává na oblečení – proto alergikům radíme, aby se po příchodu domů převlékli. V obytných místnostech s komfortním větráním prochází venkovní vzduch pylovým filtrem, který ho zbavuje alergenů, takže do místnosti proudí pouze svěží, čistý vzduch. U domů a bytů bez komfortního větrání se doporučuje větrat v ranních hodinách. V tuto denní dobu je zatížení pylem většinou nejnižší. Další tip: Větrejte po dešti – tehdy je vzduch vyčištěný od pylů.

Zamezte šíření prachu díky řízenému větrání

Vedle sezónní alergie na pyl může vést k podráždění imunitního systému také alergie na domácí prach, a to celoročně. Na vině jsou výkaly mikroskopických roztočů, žijících v prachu. I v nadprůměrně čistém domě člověk vdechne při každém nádechu asi 75 000 prachových částic. Ani v tomto případě není větrání okny nejlepším řešením.

Vzduch, který do místnosti proudí, rozvíří prachové částice v místnosti, takže se snáze dostávají do našich dýchacích cest. Při výměně vzduchu prostřednictvím řízeného větrání naopak k rozvíření prachu nedochází, protože je vzduch do místnosti přiváděn tak jemně, že to ani neucítíte. Přiváděný vzduch je zbavený nejen pylu, ale také prachu. Další pozitivní vedlejší efekt: Díky filtrování vzduchu vzniká v domě nebo v bytě méně prachu, takže ho nemusíte tak často utírat.

Regulace vlhkosti vzduchu v obytných místnostech

Aktivitu prachu v obytných místnostech ovlivňuje vedle proudění vzduchu zejména také jeho vlhkost. Především osoby alergické na pyl a prach by měly dbát na konstantní vlhkost vzduchu v obytných místnostech. Příliš suchý vzduch usnadňuje volný pohyb drobných částic, které pak dráždí dýchací cesty.

Ideální vlhkost vzduchu se ve vnitřních prostorách pohybuje v rozmezí od 45 do 50 procent. Tato hodnota se často těžko odhaduje – pomůže tedy vlhkoměr, který lze výhodně zakoupit v každých stavebninách. Zkondenzovaná voda na oknech, stěnách nebo potrubí je známkou příliš vysoké vlhkosti vzduchu (nad 60 procent) a perfektní živnou půdou pro škodlivé plísně. Vlhkost v místnosti může snížit odvlhčovač. Pokud je vzduch příliš suchý (většinou v zimě), pomůže vlhký ručník přes topení. Používáte-li komfortní větrání, nemusíte se o vlhkost vzduchu starat, neboť je regulována automaticky. Integrovaný rotační výměník komfortního větrání přitom z odváděného vzduchu rekuperuje teplo, a dokonce i potřebnou vlhkost.

Tipy pro alergiky

  • Věnujte pozornost pylovým předpovědím a sledujte právě aktivní alergeny, například na pylovasluzba.cz/
  • Nevcházejte do ložnice v oblečení na ven, aby nedocházelo k šíření pylů.
  • Udržujte v obytných místnostech konstantní vlhkost mezi 45 a 50 procenty.
  • Odstraňte z bytu lapače prachu a pravidelně vysávejte.
  • Vyměňujte ložní prádlo – alespoň jednou za dva týdny.
  • Vlastníci řízeného větrání by měli jednou ročně, po skončení pylové sezóny, vyměnit filtr.
  • Nemáte-li nainstalované řízené větrání, větrejte ve městě vždy ráno a na venkově vždy večer.

Hoval spol. s r.o.

logo
Republikánská 45
31204 Plzeň

telefon: +420 377 261 002
e-mail: info@hoval.cz

web: www.hoval.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Hoval

Označení výrobku CE - Co znamená?

Jaký je význam označení výrobku CE a prohlášení o zabudování pro vzduchotechnické jednotky? Označení CE je potvrzení výrobce produktu, které říká, že produkt splňuje podle nařízení EU 765/2008 všechny platné požadavky pro tento produkt. Označení CE není značkou kvality.

Plísně se vyskytují všude kolem nás

Plísně se vyskytují všude kolem nás

Lze se rozumným způsobem bránit plísním? Roh místnosti začne tmavnout a skvrna se stále zvětšuje. Zápach, dráždění dýchacích cest, jedovaté spory ohrožující naše zdraví, nevratné poškození stavebních konstrukcí - to vše jsou negativní projevy plísní, způsobujících velké škody. Čí je to vina?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA