REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Letní posezení. Inspiraci k fotosoutěži naleznete i ve svém okolí. Zapojte se!

Velká letní fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro letošní rok má téma Letní posezení. Zašlete i vy svoji fotografii. Kde hledat inspiraci? Rozhlédněte se kolem sebe! Léto, pohoda, kávička či zmrzlina, zahrádka, pergola či příjemná lavička mohou vykouzlit tu správnou atmosféru vaší fotky. Zapojte se, pošlete fotografii a vyhrajte hodnotné ceny. Stále nevíte, co fotit? Nechte se inspirovat dnešním článkem.
Tommaso di Villanova,
španělský augustiniánský světec:„V horkých letních měsících je láska životu nebezpečná.“

Jenom sezení? / Pestré a nápadité / Sedět lze i ve dvou / Někdo to tak potřebuje

Je zde naše i vaše Letní posezení. Nebudeme přehnaně prudérní jako dotyčný augustiniánský světec, ono se totiž nebude dít nic, co by mělo vyvolávat nějaké pobouření. Prostě posezení v létě. Netrapte se ani tím časovým údajem, ani tím výrazem „posezení“. Pokud dokážete zúročit do naší soutěže dobrý nápad, kde letní slunce není bezvýhradným „malířem“ celé myšlenky, vůbec nevadí. No, a to posezení? Zde se nápadům meze nekladou. Pokud chcete, navrhnu pár pro případnou inspiraci. Pochopitelně to můžete rozebrat z více pohledů a hlavně neříkejte, že nevíte, jak na to…

Co se může skrývat pod takovým letním posezením?

Tady bych vám mohl udělat pragmatickou osnovu, jako typy posezení, za A), B), C), a každé rozebrat. Stejně tak rozebrat posezení podle počtu a složení osob, takový pořádek z divadla. Znáte přece oblíbené „Osoby a obsazení“. Jsme přece seriózní server a analytická práce, kategorizace, řazení, kritéria, odpovědi na možné otázky a k tomu přehledné uspořádání, je součástí této práce. Tak to máte dneska smůlu. Tohle je povídání, které má být doprovodným slovem k naší soutěži.

Jenom třikrát obyčejná lavička, ale...

Letní posezení je v představách každého rozdílné, alespoň doufám. Ať to hlavně není 50x holčička se zmrzlinou na tričku a 50x babča v kavárně nad zákuskem. Nebo vlastně ať to tak je, ale s nápadem. Vzhledem k tomu, že je to fotosoutěž, pak jedno z dřevních pravidel dobré fotografie je vyfotit „ten prchavý okamžik“ tak, aby pohled byl nečekaný nebo alespoň nevšední. To ovšem neznamená nabourání se do soukromí kohokoliv, focení bez svolení foceného, nebo kradení duše focením indiánskému náčelníkovi. Jak má nebo může vypadat fotografie naleznete snadno a mnozí to umíte více než skvěle, ať už intuitivně nebo díky znalostem a cviku. Stejně tak je nesdělitelnou alchymií nálada celého dílka. Ta tam buďto je nebo není. Proto si do focení nenechte mluvit i za cenu chyb. No, a hlavně buďte sví, to je často nad všechny kompoziční pravidla, expozice a další železné zvyklosti. Jakže poznáte dobrou fotografii? Je to prosté. Podíváte se na ni a ona funguje.

Takže místo osnovy se vrátím k tomu, co skrývá takové letní posezení. Ranní káva, oběd či večeře, pracovní posezení, seznámení, jednání, domluva při kávě, obědě či večeři, večírek, mejdan, zábava, párty, rauty, soirée, přátelské posezení, rande, shledání, setkání, oslavy. Dnes už nalezneme různé „přívlastkové“ párty, jako bbq párty, gril párty, picnic párty, friends párty, burger párty. Nebo jen obyčejné rožnění buřtů a békání při kytaře. Přiřaďte si sem, co hrdlo a srdce ráčí. Příležitosti jako vystoupení, sportovní utkání, výstavy, koncerty, kulturní akce jsou taky takovým posezením. Kupříkladu Letní shakespearovské slavnosti pod širým nebem mají jedinečnou atmosféru, i když vás třeba zaskočí déšť. Stejně tak letní promítání, vystoupení herců, šermířů a kejklířů na hradech. Jak se tak na to koukám, je zde pořád hodně lidí. Nemáme něco skromnějšího, s menším počtem?

Skromné, ale super / Pohodlíčko / Stylové / To má náladu

Dobrá, chcete raději posezení u moře se zapadajícím sluncem ve dvou? Sezení na schodech pod bazilikou Sacré-Coeur v Paříži? Rybárnu ve dvou na pobřeží Ierapetra ostrova Kréta? Nebo jenom kavárničku s pidi stolkem choulícím se ke kamenné zdi toskánského městečka Volterra? Pořád moc lidí?

Tak proč ne takzvaně singl. Nabídka je široká, pokud to není opuštěný trosečník na ostrově nebo životní trosečník u popelnic. I když i tam se dá nafotit nevídané. Pak tedy navrhuji meditaci někde stranou od veřejnosti. Nakonec smysluplné posezení může být i v tichu kostela, stejně jako na skalním ostrohu nad řekou. Někdo hledá klid, relaxaci, Boha, přírodu, kosmos, pohodu, inspiraci, lásku, útěchu, samotu, nebo společnost, adrenalin a ruch. Každému, co jeho jest.

Nikolaj Vasiljevič Gogol:
„Posaď svini do křesla, vyleze ti na stůl.“ - Revizor

Jistý, často netušený náboj může posezení dodat náhlý obrat v chování některých aktérů. Potom by mohly být fotografie osvěženy pivní pěnou, zásahem židlí, hasičů či policie. Atmosféru to může mít skvělou, jen pozor na mobil nebo objektiv fotoaparátu. To je ten nechtěný rozměr, který může dodat letnímu posezení tu patřičnou šťávu. Pokud netoužíte po zážitku tohoto typu, pak zvažte dle citátu, s kým a kde zasednete k tomu vašemu Letnímu posezení.

Netoužíte? To byl jenom návrh. Pak je na skladě kupříkladu letní selanka na dřevěné plovárně u zapomenuté řeky Orše. Zde v Antonínových lázní, honosně zvaných Říční lázně, požitkářsky tráví svůj čas nesourodá trojice přátel, kanovník Roch, vysloužilý major Hugo a majitel lázní Antonín Důra. Pokud se vám to zdá velká trapárna a pěkná staroba, pak vězte, že hovoříme o klasice. Autorem je Vladislav Vančura a poetikou prošpikované dílko se jmenuje Rozmarné léto. Stejnojmenný film naleznete, jako poklad naší kinematografie, od režiséra Jiřího Menzela.

Tak, prosím, neofrňujte! Jemný humor, úmyslně užitý barokní jazyk, poetika starých časů, malebnost takřka hmatatelná a vonící létem (i když nevydařeným), zapomenuté profese, komedianti, přátelství, láska, ale i naivita, prostoduchost a pokrytectví, prostě život ve všech jeho esencích, má svoje kouzlo paušálně.

Lavička třikrát jinak

Tak to je taky jedno letní posezení pro vaši další inspiraci. Já si svoji domácí úlohu splnil, tak teď je to na vás. Doufám, že jsem vás naladil a teď už můžete jenom překvapit. Fotografové si přejí dobré světlo, já vám k tomu přeji i dobré oko!

Kompletní pravidla fotosoutěže pro rok 2020 naleznete zde.

Jak jinak ukončíme naši procházku za letní inspirací? Citát se přímo nabízí. Takto malebně zhodnotil nevydařené, studené a propršené léto Antonín Důra:

„Tento způsob léta“, děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, „zdá se mi poněkud nešťastným.“

Použité zdroje:

  • Citace - Vladislav Vančura – Rozmarné léto
  • Citáty - http://www.citaty.net
  • Fotografie s využitím https://www.pexels.com     

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Jsou evropské metropole připraveny na klimatické změny? Ne, a každý vydatnější déšť anebo epizody horkých dní to dokazují. Po desetiletí jsme totiž usilovali o to, aby se města co nejrychleji zbavila vody. Ideálně kanalizací. Holandský projekt teď vodu městům vrací, hravým a navýsost praktickým způsobem, pomocí…

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

REKLAMA