REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Obnova brownfieldů z pohledu developerů a rekonstrukce území Nuselského pivovaru

Brownfieldy jsou lokality s velkým potenciálem, ale výstavba na nich s sebou nese pro developery různé obtíže. Jedním ze zajímavých území je i areál bývalého Nuselského pivovaru v Praze.

Komplikace výstavby v brownfields

Developeři postavili v brownfieldech v průměru až 29 % všech svých projektů. Téměř tři čtvrtiny dotázaných je názoru, že stát nedostatečně podporuje obnovu těchto parcel, které se mnohdy nachází v atraktivních lokalitách měst. Revitalizace zastavěných oblastí je pro 87 % dotázaných developerů finančně náročnější oproti klasické výstavbě. Uvádí, že v průměru se výstavba prodraží až o 17 %.

Stále ale na takových parcelách developerské projekty rostou. 

Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s. k tomu říká: „Tento rok dokončíme nový bytový areál, který vyrůstá v pražských Nuslích. Stojí na místě, kde byla až do konce 90. let mlékárna. Projekt jsme získali od soukromého subjektu. Žádnou státní či jinou podporu proměna tohoto brownfieldu nemá. Obnova areálu probíhá díky soukromým prostředkům. Vedle toho máme navíc v přípravě hned několik dalších projektů, jež jsou na místech brownfieldů. Jedná se o bývalé tovární areály nebo dnes již zanedbaná obchodní centra.“

Největší komplikace ve výstavbě v brownfields

Podle 84 % developerů, dotázaných pro studii CEEC Research, je největší komplikací ve výstavbě v brownfields čas nutný pro změnu územích plánů. Nevýhodou brownfields je také riziko navýšení investičních nákladů, nedostatečné zmapování starých ekologických zátěží, a finanční náročnost. Již menší komplikace developeři vidí v nevyřešených majetkoprávních vztazích a v omezené nabídce dotačních programů.

Brownfield v Nuslích

Změna čeká i chátrající území někdejšího pivovaru v pražských Nuslích

Památkově chráněné budovy projdou nákladnou rekonstrukcí pod hlavičkou Penta Real Estate. Zůstane památkově chráněná budova pivovaru, na okolním pozemku bude až 400 bytů. Území nynějšího brownfieldu se otevře i pro veřejnost. V budově pivovaru budou atypické kanceláře i prostory pro retail. První studie území předběžně počítají s náměstím, kavárnami a restauracemi, pravděpodobně dojde k obnovení ulice, která vedla napříč celým areálem. Řešení mají v rukou architekti CMC architects  a studio Chybík + Krištof.

Památkově chráněná budova Nuselského pivovaru © D. Kopačková, redakce

Historie území

O pivovaru jsou dochované první zmínky již z poloviny 18. století. Pivo se v Nuselském pivovaru vařilo do roku 1960. Poté do roku 1976 fungovala už jen sladovna, z níž se hotový slad vozil do Smíchovského pivovaru. Výroba tmavého ležáku Prelát se přesunula do Braníka. Dalším nájemcem byly České vinařské závody, které tu zpracovávaly vína,včetně lahvování šampaňského. Výroba vín skončila v roce 1997. O tři roky později byla část staveb pivovaru prohlášena za kulturní památku.

S novou výstavbou se prostor vrátí do historie, kdy býval společenským centrem. Současný areál, jako zdí ohraničené území, se změní na prostor s otevřenými partery, který bude propojovat Náměstí bratří Synků a ulici Bělehradskou směrem k ulici Na Fidlovaččce a stejnojmennému parku a divadlu. Zahájení výstavby se předpokládá na přelomu 2020/2021. Revitalizovaný areál by mohl být otevřený v roce 2021 či 2022. Plánované investice do projektu dosáhnou 2 miliard Kč. 

Areál Nuselského pivovaru, vnitřní dvůr © D. Kopačková, redakce

Ve fotogalerii najdete stav areálu, který mohli vidět návštěvníci festivalu OPEN HOUSE  v září 2020.

CEEC Research

logo
Na Spojce 968/7
101 00 Praha

telefon: +420 776 023 170
e-mail: kontakt@ceec.eu

web: www.ceec.eu

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Tomáš Slavík

Rodinný dům Polánka je hra barev a materiálů v kontrastním provedení

Pro stavbu architekti zvolili tvarový archetyp domu, jenž tu stával již před jejich zásahem. Nový dům dostává v návrhu radikální a přísné tvary. Materiály a barvy jsou řešeny v kontrastním provedení. Černá stěrková omítka, černá falcovaná krytina, dřevěný rastr obkladu, doplňují prosklení.

Zdroj: TERRA FLORIDA

Přírodní prvky a zeleň v moderní architektuře mají stále větší význam. Zeptali jsme se krajinářských architektů

O významu krajinářské architektury a designu nelze pochybovat. Dlouhá léta podceňovaná disciplína prochází znovuzrozením. Krajinářská architektura je součástí takřka každé větší stavby, součástí širších týmů jsou nejenom samotní architekti a urbanisté, ale často i botanici, případně i další přidružené profese dle…

Foto: Tuomas Uusheimo

Chtěli menší dřevostavbu ve městě. Úřadu se dům zdál malý, požadoval větší. Architekti si s tím poradili

Lokální stavební vyhlášky a nejrůznější skutečnosti, vycházející z územního plánu, většinou chápeme jako jednostranná funkční omezení. Očekává se, že kvůli nim musíte stavět méně, ne tak objemně, v nižší výšce. Architekti ve finském Kajaani řešili opačný problém. Úřadům se nepozdával rodinný dům, který byl až příliš…

Zdroj: Studio Flusser

Dům na skvělé adrese si po revitalizaci zachoval původní noblesu

Jižní svahy prvních velkých předměstí Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. A jedno takové jsme právě pomohli rehabilitovat a nabízíme vám je ke zhlédnutí. Přestože se jednalo o kompletní rekonstrukci, přímo jsme s původním domem nesoupeřili. Láká nás svojí srozumitelností.

REKLAMA