Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vysněný víkendový dům v provensálském stylu postavili u Mladé Boleslavi

Po dlouhém hledání našli manželé konečně stavební parcelu pro svůj vysněný víkendový dům. Projekt připravila skupina architektů mjolk z Liberce, avšak s významnými zásahy investora. Výsledkem je útulný dům provoněný levandulí inspirovaný oblastí francouzské Provence, současně však moderní a vysoce komfortní.

„Najít vhodný pozemek pro stavbu rodinného domu není vůbec lehké. Pomineme-li žalostný stav stavebních parcel v urbánní struktuře měst a obcí, je třeba už při takto omezeném výběru uvažovat o dispozicích domu, o jeho správné orientaci ke světovým stranám, o umístění zahrady, terasy či ložnice,“ říká na úvod majitel stavební parcely v malé obci na Mladoboleslavsku a představuje dům, o kterém s manželkou dlouho snili.

Inspirace cestováním

Manželé nevybírali dům z katalogů, ale chtěli mít svoji oblíbenou Provence, kam pravidelně dojížděli, o kousek blíž. „Z Prahy je sem coby kamenem dohodil,“ podotýká majitel a pokračuje vyprávěním o historii pozemku a nelehké cestě ke kýženému ideálu. Na pozemku o rozloze téměř 3 000 m2 se prapůvodně nacházela obecná škola se zahradou, která byla zbořená před více než dvaceti lety a v době první návštěvy budoucích rezidentů byl pozemek zarostlý náletovými stromy a křovinami a z větší části sloužil jako skládka. Byla nutná důkladná úprava terénu a oddělení od sousedního pozemku, nevzhledného objektu výletní restaurace. Pak teprve mohla přijít na řadu stavba a společně s ní i zahrada.

Foto: Vlastimil Růžička

Důraz na kvalitu   

„Diskuse s architekty o finální podobě a dispozicích našeho domu a zahrady byly poměrně dlouhé a komplikované, ale nakonec jsme dospěli k řešení, které nám ve všech směrech vyhovuje,“ říkají manželé. „Získali jsme stavební povolení a byly zahájeny první práce. Stavební firmu jsme sice vybrali ve výběrovém řízení, ale přesto jsme se nevyhnuli obvyklým tuzemským problémům, jako je nedodržování daného harmonogramu, nekvalita či špatná koordinace většiny subdodávek a tak dále a tak dále. Vše jsme nakonec zvládli jen díky podpoře ze strany technického dozoru investora a stavba byla řádně dokončena,“ dodávají. Jako základní konstrukční materiál zvolili stavební systém Velox. Dům s francouzskými okny a stylovými okenicemi je nepodsklepený, jednopatrový, na půdorysu tvaru „L“; užitná plocha představuje asi 150 m2 s dispozičním řešením 5+kk. Vytápění zajišťuje plynový kotel, většina místností má podlahové vytápění. Součástí domu je též stylový zahradní domek, propojený s vlastním domem krytou chodbou, nechybí ani venkovní bazén s vysouvací markýzou. A přirozeně též nádherná rozkvetlá zahrada s vodními prvky a dřevěnými doplňky.  

Krása je v harmonii

Provensálský styl je možné sledovat nejen v architektuře domu (typické francouzské okenice a markýzy) a zahrady (výsadba bylinek), ale také v případě nápaditého interiérového designu. Manželé si jej z větší části navrhli sami. Inspirací jim byly již zmíněné cesty po Francii i znalost moderního designu v jednoduchém stylu z celého světa. „Důraz jsme kladli zejména na sladění všech barev a výběr vhodných doplňků, svítidel a materiálů. Výrobou velkého nábytku a jeho instalací jsme pověřili specializovanou firmu,“ vysvětlují. S řešením interiéru začali s dostatečným předstihem, aby bylo vše kompletně dokončeno současně s hlavní stavbou, terasou a zahradou. Během zhruba půlročního využívání domu pak provedli několik drobných úprav, například doplnění vysouvací markýzy nad bazénem, v oknech přibyly žaluzie a na zahradě se objevily nové stromy a keře. „V současné době se vše blíží stavu odpovídajícímu našim původním představám. Dá se říci, že jsme si konečně splnili svůj odvěký sen,“ říkají na závěr návštěvy spokojení majitelé. 

Foto: Vlastimil Růžička

Technické údaje

Typ: Nízkoenergetický jednopatrový rodinný dům nepodsklepený 

Užitná plocha: 150 m2 s dispozičním řešením 5+kk

Konstrukce: Stavební systém Velox, systém ztraceného bednění ze štěpkocementových desek. Při této technologii se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění ze štěpkocementových desek, které se po vytvrdnutí betonu stávají trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí.

Výplně otvorů: Okna a okenice ve francouzském stylu s izolačním dvojsklem s různě širokými distanční rámy, naplněné vysoušecím prostředkem, který zabraňuje kondenzaci vodních par v meziskelní dutině. Celoobvodové spojení skla s distančním profilem je provedeno organickým trvale plastickým tmelem, který působí jako bariéra proti pronikání vlhkosti do meziskelní dutiny. Vnější okraj izolačního skla je utěsněn pružným tmelem. Takto konstruovaná izolační dvojskla jsou odolná proti mechanickému namáhání – tlaku, nárazovému větru a vibracím. Kombinují se zde různé druhy plochého skla, čímž lze zajistit požadované vlastnosti tepelně-izolační, protisluneční, zvukově izolační a bezpečnostní.

Vytápění: Plynový kotel a podlahové vytápění

Autor původního projektu: architekti mjolk Liberec   

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: manželé Brdičkovi

Zahrada historické rodinné vily s vlastním arboretem

Mezi nejoblíbenější výletní místa nedaleko Prahy patřily a dodnes patří Klánovice, Jevany, Černošice a Říčany. Právě v těchto místech najdeme nejvíce prvorepublikových vil významných podnikatelů, které navrhli známí architekti. Součástí byly vždy zahrady, které se projektovaly společně s domem. Dobrým příkladem může…

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům Kaštan je plný překvapení. Pod dřevěnou obálkou skrývá výživné jádro

Bez zbytečných parádiček, přímo k jádru věci. Vyzvednout to podstatné, zacílit na silné stránky a ty tvůrčím způsobem rozvést. Dům Kaštan ve své čisté podstatě oživuje to, co si spojujeme s tradiční valašskou architekturou. Soulad s přírodou, stabilitu, soběstačnost, odolnost, zapracování lokálních zdrojů. Činí tak s…

Foto: João Morgado

Kamenný dům po dědečkovi si zachoval původní konstrukci. Uvnitř je moderní

Stěhování za bydlením z ruchu velkoměsta do odlehlých vesnic je trendem sledovaným u mnoha mladých rodin. Interiérový architekt se vydal stejným směrem a splnil si svůj sen. Vrátil se ke svým kořenům a zrekonstruoval si dům po svém dědečkovi, do podoby moderního domu se zachováním původní kamenné konstrukce.

REKLAMA