REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Opravy pevnosti Dobrošov přes zimu opět omezí netopýři

Oprava předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku bude do jara částečně přerušena kvůli ochraně netopýrů. Rekonstrukce začala loni v létě a dosud stála 42,3 milionu korun, zbývá 34 milionů. Řekli to zástupci hejtmanství. Termín ukončení dotačního projektu je do konce roku 2021. Kvůli ochranně netopýrů stavbaři zastavili práce uvnitř pevnosti i minulou zimu.
Pevnost Dobrošov - zdroj Adobe Stock

"V současné době jsou do dubna přerušeny práce na pevnostních objektech z důvodu ochrany hnízdících netopýrů," řekl na dotaz ČTK náměstek hejtmana pro investice, IT a inovace Pavel Bulíček (Piráti).

Jsou hotové hrubé betony, omítky, dodělávají se obklady, dlažba a venkovní úpravy návštěvnického centra, ve finále je výstavba komunikací i osvětlení. "Z větší části jsou také hotové úpravy v pevnostních objektech," uvedl Bulíček.

Vedení kraje předpokládá, že z důvodu pandemie covid-19 se dokončení návštěvnického centra zpozdí asi o měsíc. "Hotovo by mohlo být v únoru 2021," uvedl Bulíček.

Stavební práce na pevnosti Dobrošov by podle harmonogramu měly skončit v červnu 2021. Termín uvedení do provozu nebyl stanoven, dosud kraj nevysoutěžil dodavatele na vnitřní vybavení, uvedli zástupci hejtmanství.

Podle mluvčího kraje Dana Lechmanna je celková cena projektu stále 94,8 milionu korun, z toho stavební práce by měly vyjít na 76,3 milionu korun a částku za vybavení kraj odhaduje na 15 milionů korun. Ceny jsou včetně DPH. V září krajské zastupitelstvo schválilo jako rezervu dalších 22,3 milionu korun. "V tuto chvíli se stále počítá se stavebními pracemi, tak jak je uvedeno. Pro předpoklad víceprací zastupitelstvo v září schválilo zhruba 22 milionů korun navíc," řekl Lechmann.

Opravu zajišťuje sdružení firem Solid Care a Gemec-Union. Dotace z evropského programu IROP bude 65,5 milionu korun.

Národní kulturní památka patří Královéhradeckému kraji, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Před rekonstrukcí pevnost ročně navštívilo kolem 30 000 lidí.

Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, Vojtech Herout

Ceny domů a bytů v EU od roku 2010 vzrostly o 39 procent, v ČR o 100 procent

Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly…

Testování na COVID, zdroj: Adobestock, halfpoint

VŠCHT: Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testy

Rozsáhlý monitoring koronaviru v odpadních vodách škol by při ústupu epidemie v Česku mohl nahradit testování žáků a studentů antigenními testy. Zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Prahy 9 a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) to dnes uvedli v tiskové zprávě. Předběžné výsledky pilotního…

Pardubice, ilustrační obrázek. Zdroj: fotolia, lukas

Pardubice si nechaly zpracovat zásady pro spolupráci s investory

Pardubice si nechaly zpracovat zásady pro spolupráci s investory. Měly by podpořit kvalitní výstavbu ve městě, sjednotit postup uvnitř úřadu, pomoci spolupráci při řešení veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti či zrychlit přípravu projektů a jejich výstavby. O zásadách budou tento měsíc jednat pardubičtí…

Budova Labské filharmonie v Hamburku © Fotolia.com - dietwalther

Nová budova Labské filharmonie je návštěvnickým magnetem Hamburku

Před pěti lety, 11. ledna 2017, byla slavnostně otevřena jedna z nejunikátnějších staveb uplynulé dekády, nová budova Labské filharmonie v Hamburku. Dominanta přístavního města, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu Severního moře, se přitom nerodila snadno. Plánovaná doba výstavby se protáhla na trojnásobek,…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

ŘSD nechává opět posoudit vliv D52 na prostředí, stavět se má nejdřív v r. 2025

Po 23 letech od schválení trasy dálnice D52 nechává Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) znovu posuzovat vliv této stavby na životní prostředí (EIA). Zatímco dříve ji rozdělila na několik úseků se samostatnou přípravou, nyní ji nechává posuzovat jako celek, který měří 23 kilometrů. A předpokládá, že by se mělo stavět v…

Sníh na střeše, ilustrační foto D.Kopačková

Horské letiště ve Vrchlabí chátrá

Dlouhodobé nejasnosti s financováním zhoršují stav letištního mobiliáře. Letiště vlastní letecká škola, které hrozí insolvence.

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků, podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) jich bylo celkem 384.998. V porovnání s rokem 2020 je to o téměř 184.000 více. Může za to i konec dodavatelů energií, největší počet změn se uskutečnil v listopadu, kdy k novému dodavateli přešlo 110.290…

REKLAMA