REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Příčky z vápenopískových tvárnic Silka - akustický útlum a akumulace tepla

Vápenopískové tvárnice Silka jsou vedle Ytongu druhou značkou výrobku společnosti Xella. Ideálně doplňuje rozmanitý sortiment a kompletní řešení pro jakoukoliv stavbu. Pokud čtete jen krátké texty, stačí abyste věděli, že tvárnice Silka odpovídají mimořádným požadavkům na statiku a zvukovou izolaci a vynikají i svou schopností akumulovat teplo. Nestačí vám tato stručná charakteristika a zajímá vás, jak se vyrábí, jaké jsou jejich další výhody či kde se nejčastěji využívají nebo jak se s nimi pracuje a vyzdívá? Čtěte!

Vápenopísková tvárnice Silka vyniká jedinečnými zvukově izolačními schopnostmi. Splňuje tak vysoké akustické požadavky na mezibytové stěny nebo na konstrukce oddělující provozy s nadměrným hlukem. Díky bezkonkurenční únosnosti přenesou štíhlé akustické stěny ze Silky i extrémní statická zatížení. Jednoduchá skladba stěn, vysoká přesnost, nízká cena materiálu a minimální staveništní pracnost vytvářejí z vápenopískových tvárnic nejdostupnější a mimořádně spolehlivé řešení. Díky prakticky identickému surovinovému složení jsou vápenopískové tvárnice Silka dokonale kompatibilní s uceleným stavebním systémem Ytong. Výroba těchto vápenopískových tvárnic vyžaduje ve srovnání s podobnými stavebními materiály pouze nízkou spotřebu energie, navíc je ekologická, nezatěžuje hlukem a nepředstavuje žádné zdravotní riziko.

Kde nachází vápenopískové tvárnice Silka své uplatnění

Každý zdicí materiál je vyvíjen a používán na stavbách pro jiné vlastnosti. Pórobeton Ytong je ideální pro stavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB) bez zateplení, oproti tomu Silka je díky své pevnosti a mimořádné únosnosti vhodná pro vnitřní nosné stěny, na které je kladen veliký tlak. Tyto tvárnice se výborně uplatní u akustických stěn s vysokou vzduchovou neprůzvučnosti Rw, například mezi jednotlivými byty v bytových domech či stěnách, oddělujících chráněné místnosti v rámci jednoho bytu a rodinného domu. V neposlední řade je Silka ideální pro stavbu pasivních rodinných a bytových domů, protože zde vynikne její další výborná vlastnost, a to akumulace. Akumulace znamená schopnost tvárnice pojmout teplo a udržet ho v sobě až do doby, kdy se vnitřní klima ochladí. Díky vysoké objemové hmotnosti, která pomáhá stále udržovat vnitřní ideální teplotu, je možné použít na obvodové stěny menší tloušťky. Silka vyniká také protipožární odolností. Pro laika je důležité vědět, že zdicí prvky Silka, jakožto materiál složený ze směsi křemičitého písku, vápna a vody a vytvrzený v autoklávu, neobsahují organické látky a jsou zařazeny mezi materiály, pro které je bez potřeby zkoušení stanovena reakce na oheň nejvyšší třída A1 – nehořlavé.

Kotvení břemen do vápenopískového zdiva je snadné, a navíc na jeden kotevní bod můžete pověsit mnohdy stejně těžká břemena, jako např. v betonu. Při vrtání použijte vrtáky a hmoždinky, které jsou vhodné do betonu.

Xella CZ, s.r.o.

logo
Vodní 550
664 62 Hrušovany u Brna

telefon: 547 102 104, zákaznická info linka 800 828 828
e-mail: obchod.cz@xella.com

web: www.xella.cz/cs_CZ/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavební dělicí příčky

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Zdi, stropy i sloupy mateřské školy z roku 1968 začaly mít velké statické trhliny. Praskaly příčky, podlaha i obklady na nově obložených záchodech. Přivolaná statička doporučila školku zavřít. Proč se stal stav tak vážný? Mohla za to nedávná rekonstrukce školky? Proč se trhliny projevily až nyní? A byl jen jeden…

Pozvánka na Wienerberger fórum 2020

Pozvánka na Wienerberger fórum 2020

9. ročník odborné konference pro projektanty, architekty a stavitele. Návštěvníci si odnesou celou řadu praktických pomůcek a informací, které budou mít pozitivní dopad na jejich práci stavebního profesionála.

REKLAMA