Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dlouhodobá ochrana fasád historických budov nanonátěry

V každém městě i obci se nachází historické domy, které nám tu naši předci zanechali. Vydržely většinou po mnoho desítek let i staletí bez nějaké zvláštní údržby. Většinou tvoří dominanty náměstí a zaslouží si, aby jejich fasády byly výstavní skříní a chloubou.
Zdroj: FN-NANO

Jaké vlivy ohrožují vzhled a životnost fasády?

V současnosti jsou významně poškozovány nejenom přirozeným erozivním působením přírodního prostředí, ale také industriálními vlivy. Památkové objekty jsou ohrožovány jak mikrobiologickým napadením, tak nepřirozeným usazováním atmosférické špíny, jejíž hlavní složku tvoří v městských aglomeracích a v průmyslově a dopravně zatížených oblastech saze, dehet a další nečistoty produkované dopravou, spalováním fosilních paliv při výrobě tepla a elektrické energie a průmyslovou výrobou.  

Jak ale fasády udržet dlouhodobě čisté, a přitom je nepoškodit?

Obnovení čistého vzhledu vyžaduje často poměrně velké náklady na očištění s využitím chemických přípravků a tlakové vody. V některých případech dochází k nevratnému poškození fasády, a to nemluvě o historických budovách. Čím častěji se fasáda omývá, tím více dochází k její erozi a výraznému snižování její životnosti.

Existuje neinvazivní fyzikální řešení celého tohoto problému, kterým je samočisticí fotokatalytický nano nátěr technologie FN NANO® od českého výrobce. Jeho funkce jsou založeny na čistém a ekologicky velmi šetrném fyzikálním způsobu – fotokatalýze. Ochranný nátěr FN NANO® využívá energii Slunce, kterou převádí na ekologický efekt přirovnatelný k horké plotýnce, která na sobě pálí špínu a škodlivé látky.

Schéma fotokatalýzy v přírodě Zdroj: FN-NANOSchéma fotokatalýzy v přírodě Zdroj: FN-NANO

Poskytuje účinnou a dlouhodobou ochranu památek proti atmosférické špíně, mikrobiologickému napadení a znehodnocení sprejery. Splňuje všechny podmínky pro materiály používané na objekty v režimu památkové ochrany.

FN NANO® nátěry představují v oblasti ochrany památek zcela novou průlomovou technologii. Nátěrová vrstva, která se jejich nanesením vytvoří na povrchu staveb nebo plastik zajišťuje účinně a dlouhodobě multifunkční ochranu jejich povrchu proti mikrobiologickému napadení, proti nepřirozenému zrychlenému zašpinění usazováním sazí a dalších nečistot rozptýlených ve vzduchu a proti degradujícímu vlivu ultrafialového záření. Při tom všem jsou mimořádně dobře prostupné pro vodu a vodní páry, vykazují velmi dobrou přídržnost a mrazuvzdornost. Jsou dobře aplikovatelné standardními postupy a vytvořenou nátěrovou vrstvu lze snadno odstranit bez poškození podkladu. Nátěry FN NANO® jsou dodávány v transparentní i kolorovaných variantách. Pro kolorování jsou používány výhradně kvalitní anorganické pigmenty. Nátěry mají matový povrch, který odpovídá charakteru minerálních omítek a barev, které jsou obvykle používány na památkově chráněných objektech.

Je to mýtus, anebo je možno takto ošetřené objekty někde vidět?

Příkladem může být historický dům v Praze, který se nachází v Londýnské a Bělehradské ulici na Vinohradech. Byl před 2,5 lety kompletně zrestaurován a natřen tímto speciálním ochranným samočisticím nano nátěrem, který jeho vzhled oproti ostatním domům udržuje stále čistý, ale plní i environmentální funkci – čistí okolní vzduch od nebezpečných látek, jako je benzo-a-pyrén, oxidy dusíku, ozón a některé skleníkové plyny.

Historický dům v Praze, který se nachází v Londýnské a Bělehradské ulici na Vinohradech Zdroj: FN-NANO

Díky českým vědeckým kapacitám můžeme již dnes spočítat, jaké množství škodlivých látek dokáže tento dům vyčistit. Tento jediný dům odbourá v dané lokalitě ročně okolo 260 kg NOx a pokud bychom to měli přenést na automobily – eliminuje roční provoz téměř 60 automobilů s dieselovým nebo 170 vozů s benzínovým motorem.

Vzhledem k mimořádně vysoké fotokatalytické účinnosti funkčních nátěrů FN NANO® si výrobce může dovolit poskytnout garanci na funkci dlouhodobě čistého vzhledu svislých povrchů v délce trvání min. 10 let s tím, že jeho životnost lze odhadnout na několik dekád.

Více jak 6 let zámek i přilehlé zámecké budovy v Paskově a další. Zdroj: FN-NANO

Zamýšlíte opravu nebo renovaci fasády a chcete ušetřit na údržbě? Nechte si vytvořit také bezúdržbovou samočisticí fasádu, kterou budete mít desítky let čistou, a dobrý pocit, že děláte něco pro své prostředí.

Jak na to se můžete podívat zde v tomto videu. Vytvořte si samočisticí fasádu.

Další informace, rady a návody.

FN-NANO s.r.o.

logo
Sídlo společnosti
Kamenné Žehrovice 23
273 01 Kamenné Žehrovice

e-mail: fn@fn-nano.com

web: fn-nano.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: FN-NANO

Jak na fasádě dlouhodobě ušetřit? Za použití nano nátěru je to snadné

Vybrali jste si světlou barvu pro fasádu svého domu? Povrch se tolik nezahřívá, ale nevýhodou takových barev na fasádách bývá jejich viditelné znečištění. Málokdo ale ví o novince v podobě fasádního nátěru, který fasádu nejen dlouhodobě ochrání a udrží čistou, ale jeho povrch navíc odráží zpět do vesmíru tepelné i…

Foto: image bank Canva

Krásný dům, stále jako nový? Natřete fasádu nano nátěrem s garancí

Snem každého majitele domu je, aby jeho dům byl čistý, nemusel jej umývat, a dům přesto vypadal stále jako nový. Jak ale takového ideálního stavu dosáhnout? Nejčastější volbou je použití tmavé fasádní barvy, na níž prostě není špína vidět. Je to ale správné řešení?

Zdroj: archiv pixabay

Jak vyzrát na krásnou čistou fasádu

Jste příznivci světlých fasád? Chcete, aby ta vaše vydržela co nejdéle jako nová? Nano nátěry ušetří vaše nervy, váš čas i peníze při údržbě domu. S jejich pomocí se budete těšit stálému vzhledu pastelových odstínů barev a dlouhodobě čisté fasádě.