Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hromadný výprodej ruských nemovitostí v České republice se nekoná. Neprodávají se pod cenou

KOMENTÁŘ: Hromadné výprodeje nemovitostí ruských vlastníků se zatím nekonají. A už vůbec ne dvacet procent pod tržní cenou, jak uvádějí některá média. Je pravdou, že v poslední době zaznamenáváme větší počet dotazů ze strany ruských občanů, nicméně ve většině případů se jedná jen o konzultace. Realitní makléřka Lucie Tůmová komentuje exkluzivně pro ESTAV.cz.
Ilustrační obrázek, Zdroj: AdobeStock - lein
Ilustrační obrázek, Zdroj: AdobeStock - lein

Vzhledem k absenci legislativy umožňující České republice vytvoření vlastního sankčního seznamu, zmrazování či zabavování majetku cizinců a k dalším okolnostem, které mohou případný prodej v současné době komplikovat (zejména u Rusů, kteří nežijí v ČR), většina z nich zatím vyčkává, jak se bude situace nadále vyvíjet. Ti, kteří přece jen své nemovitosti do nabídky již dali, prodávají za běžné tržní ceny. Zatím není důvod prodávat levněji.

Pokud by mělo dojít k zásadní změně a Rusové by byli nuceni své nemovitosti rychle prodat, nepředpokládáme, že by to mělo zásadní dopad na trh. Možná v některých lokalitách po omezený čas, nicméně v celorepublikovém měřítku nebude počet těchto nemovitostí dostatečný, aby výrazně ovlivnil celkovou situaci na trhu s bydlením.

Zejména co se týká standardních bytů. U luxusních bytů a dražších domů, kde evidujeme obecně mírný pokles poptávky již po několik měsíců, by mohl případný skokový nárůst nabídky mít daleko větší vliv na vývoj cen nemovitostí tohoto typu.

Zatímco v segmentu prodejů k výrazným změnám nedochází, zcela jiná je situace na trhu s nájmy, který teď po covidovém propadu zažívá boom. Spolu se zdražováním nemovitostí v poslední době, zpřísňováním podmínek a zvyšujícím se úrokům u hypoték se vlastní bydlení stává nedostupným pro stále větší skupinu obyvatel. Když k tomu přičteme počet migrantů, kteří tu pravděpodobně zůstanou delší dobu, poptávka po nájemním bydlení i nadále poroste. 

Bonitnější klientela tak má další motivaci kupovat investiční byty. Nejen že ochrání jejich prostředky před inflací, nesou příjmy z pronájmu, ale z dlouhodobého hlediska také poroste v čase jejich tržní hodnota. Koupě nemovitosti je sice konzervativní, ale stále velmi oblíbenou a jednou z nejbezpečnějších investic. V konečném důsledku se tak postupně bude snižovat poměr vlastnického bydlení, který u nás historicky vždy převládal.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, manažerka a spoluzakladatelka realitní kanceláře FINDEO reality. Na trhu nemovitostí se pohybuje od začátku roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, je spoluzakladatelkou platformy bezinzerce.cz a podílí se na vzniku dalších realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Zdroj: Fotolia.com - brozova

Dostupnější hypotéka díky snížení DSTI. Co to ve skutečnosti znamená?

Dostupnější hypotéku si přejí všichni, kdo uvažují o koupi vlastní nemovitosti, ale nedisponují vlastními financemi. Při dnešní úrokové míře a cenách domů a bytů není hypotéka řešením, protože na ní nedosáhnou. První limit, na který zájemci naráží je DSTI. Ten ale ČNB od prvního července 2023 ruší. Co ho nahradí? A…

Zdroj: AdobeStock - fizkes

Jaká je současnost a budoucnost nájemního bydlení? Plocha bytu není to nejdůležitější

To, že se bude v blízké době měnit trend vlastnického bydlení více k nájemnímu bydlení, jak v poptávce, tak nabídce, asi nikoho tolik nepřekvapí. Při dnešních cenách na trhu a výši hypotečních sazeb, kdy se motáme ve spirále snižující se poptávky z řad kupujících, kteří si nemůžou dovolit si vlastní bydlení pořídit,…

Foto: Vojtěch Veškrna

Bydlení v metropoli. Jak se bydlelo, bydlí a bude bydlet v Praze?

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) připravuje společně s partnery průběžně akce, které přibližují fenomén bydlení v metropoli. Odehrávají se v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a zahrnují audiovizuální prezentace, komentované prohlídky, přednášky, diskuse, promítání filmů i seznámení s aktuálně…