REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaké hmoždinky do sádrokartonu? Jak na sádrokarton přidělat obrázek, poličku nebo skříňku

Hmoždinky do sádrokartonu jsou speciálním druhem hmoždinek určených pro uchycení předmětů do sádrokartonové stěny. Tyto stěny jsou relativně měkké a křehké, takže je třeba použít hmoždinky speciálně navržené pro tento materiál.
Zdroj: Sroubyonline.cz
Zdroj: Sroubyonline.cz

Téměř každý z nás má v bytě nebo domě sádrokartonovou stěnu, kterou rozhodně nechce nechat prázdnou! Bydlení si nejlépe zútulníme upevněním dekorativních předmětů jako jsou například obrazy nebo různé závěsné dekorace. Do sádrokartonové stěny však ne vždy chceme upevnit pouze dekorativní předměty, ale stěnu potřebujeme využít i pro praktické závěsné poličky, věšáky apod. Než se pustíte do přípravy a nakupování potřebných materiálů, ujistěte se, zda předmět, který chcete připevnit, splňuje hmotnost podle nosnosti sádrokartonové desky. Pokud ano, můžete se pustit do přípravy.

Jak na to? Jednoduše pomocí speciálního vrtáku, hmoždinek a šikovných rukou.

Se správným náčiním to jde samo

Víme, co pro upevnění potřebujeme. Teď už jen zbývá vybrat přesný druh hmoždinky do sádrokartonu.

Na e-shopu Šrouby online naleznete nespočet druhů hmoždinek do sádrokartonu od těch plastových, až po kovové. Při výběru dbejte na výběr správné velikosti, tedy průměru a délky, dle předmětu, který chcete připevnit. Před vrtáním doporučujeme označit tužkou přesná místa na stěně, do kterých chcete vrtat. Důkladně zkontrolujte rovnost pomocí vodováhy. Až v případě, že jste si jisti přesnou rovností, se můžete pustit do vrtání.

Použijte vrtačku s ostrým vrtákem vhodným do sádrokartonu a vrtejte zásadně bez příklepu s nižšími otáčkami. Pro ušetření práce s úklidem, doporučujeme přibrat na pomoc parťáka, který bude pomocí vysavače nebo lopatky chytat prach ze sádrokartonu. Jde o jednoduchou vychytávku, která je při finálním úklidu velmi znát.

Do připravených otvorů pak pečlivě zasuňte a uchyťte hmoždinky. Už zbývá jen zašroubování vrutů a zavěšení vybraného předmětu.

Použití hmoždinek do sádrokartonu je velmi snadné a rychlé, stačí znát postup a vědět, jaký materiál vybrat. Všechno ostatní už je hračka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Pracovní návody a postupy

Srubová stavba

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu…

Oprava staré kamenné zdi svépomocí

Oprava staré kamenné zdi svépomocí

Stará kamenná zeď vždy k zahradě a sídlu patřila. Byť ji předci postavili velice dobře, zub času, voda a mrazy společně s vegetací jsou neúnavnými dříči. A když se přidá i neodborný zásah člověka, vše se jen urychlí. Noví vlastníci tak museli přistoupit k opravám. Stavebníci postupovali s citem pro věc, pečlivě. Po…

Zdroj: Fotolia.com - Fotolyse

Jaro se blíží, můžeme už stavět?

Stavební firmy doporučují zdění během zimního období přerušit, aby mohla hrubá stavba řádně vymrznout. Zimní maltové směsi mohou prodloužit stavební sezonu především o ty dny, kdy se teplota dostává k nule. Klasická malta potřebuje teploty nad 5 °C.

REKLAMA