REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dostupnější hypotéka díky snížení DSTI. Co to ve skutečnosti znamená?

Dostupnější hypotéku si přejí všichni, kdo uvažují o koupi vlastní nemovitosti, ale nedisponují vlastními financemi. Při dnešní úrokové míře a cenách domů a bytů není hypotéka řešením, protože na ní nedosáhnou. První limit, na který zájemci naráží je DSTI. Ten ale ČNB od prvního července 2023 ruší. Co ho nahradí? A co to znamená pro hypoteční trh?
Zdroj: Fotolia.com - brozova
Zdroj: Fotolia.com - brozova

Co je DSTI?

DSTI je zkratka anglického "Debt service to income" a jako parametr nám to říká, kolik maximálně může být vaše splátka hypotéky (respektive splátka všech splátkových úvěrů v součtu) v poměru k vašemu doložitelnému příjmu.

Jak to bylo doposud?

Dosavadní pravidla zněla tak, že DSTI pro uchazeče do 36 let mohlo být maximálně 50 %, a pro starší pak 45 %. To v důsledku znamenalo, že žadatel, který měl příjem 30 000 Kč si mohl vzít jen takový úvěr, nebo takové úvěry, jejichž celková měsíční splátka nepřesáhla 15 000 Kč pro mladší, respektive 13 500 Kč pro starší, což vycházelo na úvěr o objemu 2,5 milionu u mladších, resp. 2,25 milionu u starších. Tyto parametry byly stanoveny ze strany ČNB a byly pro banky závazné, a tak je až na jednotlivé výjimky u specifických případů hlídaly všechny banky velmi přísně.

Co znamená, že se DSTI ruší?

Že ČNB tento parametr zrušila jako povinný neznamená, že se banky od prvního července přestanou chovat racionálně a začnou půjčovat komukoliv cokoliv. Banky mají svoje vlastní parametry, jak vyhodnocovat riziko jednotlivých žadatelů. Dokonce je velmi pravděpodobné, že většina bank bude s DSTI i nadále pracovat, protože už mají na tento parametr nastaveny vnitřní mechanismy, je to něco, co už se bankéři i poradci naučili chápat a ve své podstatě to vůbec není hloupý ukazatel.

Banky si již sami stanovují, jaká bude maximální přípustná hodnota DSTI z hlediska jejich vlastního risk managementu, bez toho, aby jim nadřízená autorita (ČNB) maximum diktovala.

Některé banky hodnotu DSTI přestanou řešit zcela a budou hodnotit čistě podle jiných parametrů, jiné si novou hodnotu DSTI stanovují samy i podle bonity klientů. Z nabídek bank lze vyčíst, že některé nechávají limit na 50 % některé jdou na 70 %.

Vedle DSTI pořád existují a platí další dva parametry a sice DTI a LTV. S těmi ČNB nijak nepohnula a nic se u nich nemění, ale samotné rozvolnění pravidel DSTI je významné, protože se jedná o limit, na který drtivá většina žadatelů narazila jako první.

Jaké to může mít důsledky?

Přímý důsledek bude takový, že hypotéky budou dostupnější. Na úvěr o určitém objemu nyní bude stačit žadateli prokázat nižší příjem, než to bylo třeba dosud. A samozřejmě i naopak. S konkrétním příjmem bude nyní žadatel schopný dosáhnout na vyšší úvěr, než byl schopný dosud. 

To pak může mít další nepřímé důsledky v klasické kaskádě - zvýšená dostupnost hypoték - více poptávajících - zvýšená poptávka (= křivka poptávky jde nahoru) - prodávající může požadovat více - kupující musí zaplatit více - ceny nemovitostí rostou.

Jestli k této kaskádě dojde nevíme přesně. Nevíme totiž, jestli samotné odstranění parametru DSTI zvýší množství poptávajících natolik, aby se tento efekt projevil.

Pokud se to ve druhé polovině roku spojí s očekávaným snižováním sazeb, tak to pravděpodobnost této posloupnosti zcela jistě o něco navýší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…