REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Barvy v interiéru více o tématu

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.
Jak sladit barvy v interiéru

V následujícím textu si přiblížíme možné cesty jak dojít k vysněnému výsledku a vyvarovat se nemilým překvapením. Nezřídka se totiž stává, že si člověk vysní červenou pohovku, ale již si neuvědomí jak bude vypadat v oranžovém obýváku pod fialkovým obrazem vedle černých dveří a na dohled od meruňkově laděné kuchyně s modrou výmalbou. Při pohledu na výsledek si pak není jist, proč pohovka nevypadá tak pěkně jako v obchodě s nábytkem.

Důležitý je celek. Jak na něj?

Pokud potřebujete sladit představy sami v sobě nebo s partnerem, je dobrým vodítkem předem připravená koláž. Ta se může skládat z obrázků stažených z internetu, vystřižených z časopisů, můžete dokreslovat pastelkami barevné plochy apod. Je důležité si s návrhem hrát a užít si ho, na výsledku je to znát.

Na obrázku vidíme velice jednoduchý příklad, první návrh barevnosti interiéru pro mladý pár. Malý byt má bílou výmalbu a podlahu v dekoru dřeva. Koláž Vám umožní ohlídat veškeré prvky, které budete do interiéru vsazovat. Zde vidíme, že jednoduchý interiér bude oživen v předsíni lokálně použitou žlutou tapetou, kontrast barevný i tvarový přinesou i staré zajímavější židle, které majitelé sehnali a rozhodli se jich využít. Obývací část, navazující těsně na jídelní bude zklidňovat zelená barva, doplňková k v předsíni použité žluté. Je dobré nezapomínat ani na barevnost elektroinstalace, tvarové řešení klik a pod.

Jiným postupem může být vcítění se do určitého uměleckého díla, nejlépe obrazu. Umělci na plátnech umí kombinovat barvy, odstíny, sytosti mistrně - i zde se dá inspirovat k výsledku pěkně laděných barev interiéru odpovídající naši osobnosti. Je dobré dílo skutečně pečlivě nastudovat, všímat si polohy barev vůči sobě i poměrné zastoupení, kompozici v obraze, jejich prolínání...

Další možností, je vytvoření počítačových vizualizací. Existuje několik programů, ve kterých se velmi rychle naučíte a můžete si modelovat interiér a vytvářet alespoň provizorní barevná 3D zobrazení a libovolně kombinovat.

Můžete zkusit vlastní kresbu. Není to tak těžké jak se na první pohled zdá - pro základní představu barev stačí i skica neumělá, třeba jen ortogonální pohledy na stěny. Pro lepší vynášení perspektivy lze interiér vyfotit, přes průhledný papír překreslit základní prostor a pak už jen vybarvovat.

Bez vzorků to prostě nejde

Máte tedy dobrou představu o tom, jak má být Váš svět barevný? Výborně, čeká Vás teď ještě spousta krásné práce. Neustále mluvíme o barvách, je nutné si však uvědomit, že se nejedná pouze o barvy. Důležitou roli hrají také materiály, jaké je nesou. Tak například kov můžeme přiznat v jeho původním vzhledu, stejně tak ho ale můžeme přebarvit na jakýkoli odstín s různým stupněm lesku. A obarvený kov bude vypadat jinak než stejně obarvené dřevo či látka o různých hrubostech, černý keramický obklad vypadá zcela jiným způsobem v matné nebo lesklé variantě apod.

V dalším kroku se tedy musíte rozeběhnout do obchodů a začít se probírat množstvím vzorníků. Svůj výtvor (koláž či obrázek) ale vezměte s sebou. Je Vaší mapou jak se v džungli barev a vzorů neztratit, jak neuhnout z cesty a neustále držet celek pohromadě. Díky němu také půjdete přesně za tím co chcete a nebudete ztrácet čas. Zdají se Vám veškeré žluté tapety naprosto nevkusné? Skvělé - změňte ji na červenou, změňte svoji koláž! Díky koláži víte s čím dalším bude ta nová v interiéru působit a co změna provede. Zkrátka máte projekt pod kontrolou.

Výběr konkrétního materiálu včetně vzorku výmalby či stěrky je nutné vidět „naživo“, vytipované vzorky si vypůjčit, hrát si s nimi, kombinovat. Žádný obrázek v katalogu nemůže zobrazit pocit z daného materiálu, vzhled detailů výrobku, hrubost a odrazivost světla. Pozor také na umělé osvětlení v obchodech. Světlo, jeho intenzita, barva, směr dopadu je alfou a omegou pro architekturu. Ideální je si vzorky vypůjčit a vyzkoušet je přímo do navrhovaného interiéru.

Tip na závěr

Při návrhu bydlení mějme na vědomí, že náš vkus, trendy, potřeby rodiny se mění častěji, než si umíme připustit. V praxi se osvědčil postup, kdy prvky stálejšího charakteru - podlaha, dveře, okna, kuchyňská linka jsou laděné do neutrálních barev. Nebojme se u nich šedé a bílé, popřípadě hnědé. Tuto stálou osnovu - podklad - pak jednoduše doplníme výmalbou či změnou potahu pohovky a ještě jednodušeji výměnou ubrusu, povlečení, polštáře, obrazu na stěně atd. Váš interiér tak může být neustále svěží a jeho obývání i úpravy Vás budou bavit. Cest, jak dosáhnout dobrého výsledku v interiéru je ale hodně, jistě si najdete i tu svoji.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Barvy v interiéru

  1. Teorie barev, míchání a modely barev
  2. Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu
  3. Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost
  4. Jak sladit barvy v interiéru
  5. ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí,…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Pokud si říkáte, že na interiérových dveřích už nejde nic vymyslet, jste na omylu. Nové materiály a technologie přímo vybízejí k originálním výtvarným a designovým kreacím. Úspěch mají zejména skryté zárubně dveří a takzvané grafosklo.

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Jak si vymalovat pokoj, jaký druh barvy použít, jak připravit podklad, jak často škrabat starou výmalbu i o tom jak se orientovat ve vzornících barev jsme si povídali s Jiřím Brinkmanem, který má s realizací interiérů a povrchových úprav bohaté zkušenosti ze své profesní praxe.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA