Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Barvy v interiéru více o tématu

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.
Jak sladit barvy v interiéru

V následujícím textu si přiblížíme možné cesty jak dojít k vysněnému výsledku a vyvarovat se nemilým překvapením. Nezřídka se totiž stává, že si člověk vysní červenou pohovku, ale již si neuvědomí jak bude vypadat v oranžovém obýváku pod fialkovým obrazem vedle černých dveří a na dohled od meruňkově laděné kuchyně s modrou výmalbou. Při pohledu na výsledek si pak není jist, proč pohovka nevypadá tak pěkně jako v obchodě s nábytkem.

Důležitý je celek. Jak na něj?

Pokud potřebujete sladit představy sami v sobě nebo s partnerem, je dobrým vodítkem předem připravená koláž. Ta se může skládat z obrázků stažených z internetu, vystřižených z časopisů, můžete dokreslovat pastelkami barevné plochy apod. Je důležité si s návrhem hrát a užít si ho, na výsledku je to znát.

Na obrázku vidíme velice jednoduchý příklad, první návrh barevnosti interiéru pro mladý pár. Malý byt má bílou výmalbu a podlahu v dekoru dřeva. Koláž Vám umožní ohlídat veškeré prvky, které budete do interiéru vsazovat. Zde vidíme, že jednoduchý interiér bude oživen v předsíni lokálně použitou žlutou tapetou, kontrast barevný i tvarový přinesou i staré zajímavější židle, které majitelé sehnali a rozhodli se jich využít. Obývací část, navazující těsně na jídelní bude zklidňovat zelená barva, doplňková k v předsíni použité žluté. Je dobré nezapomínat ani na barevnost elektroinstalace, tvarové řešení klik a pod.

Jiným postupem může být vcítění se do určitého uměleckého díla, nejlépe obrazu. Umělci na plátnech umí kombinovat barvy, odstíny, sytosti mistrně - i zde se dá inspirovat k výsledku pěkně laděných barev interiéru odpovídající naši osobnosti. Je dobré dílo skutečně pečlivě nastudovat, všímat si polohy barev vůči sobě i poměrné zastoupení, kompozici v obraze, jejich prolínání...

Další možností, je vytvoření počítačových vizualizací. Existuje několik programů, ve kterých se velmi rychle naučíte a můžete si modelovat interiér a vytvářet alespoň provizorní barevná 3D zobrazení a libovolně kombinovat.

Můžete zkusit vlastní kresbu. Není to tak těžké jak se na první pohled zdá - pro základní představu barev stačí i skica neumělá, třeba jen ortogonální pohledy na stěny. Pro lepší vynášení perspektivy lze interiér vyfotit, přes průhledný papír překreslit základní prostor a pak už jen vybarvovat.

Bez vzorků to prostě nejde

Máte tedy dobrou představu o tom, jak má být Váš svět barevný? Výborně, čeká Vás teď ještě spousta krásné práce. Neustále mluvíme o barvách, je nutné si však uvědomit, že se nejedná pouze o barvy. Důležitou roli hrají také materiály, jaké je nesou. Tak například kov můžeme přiznat v jeho původním vzhledu, stejně tak ho ale můžeme přebarvit na jakýkoli odstín s různým stupněm lesku. A obarvený kov bude vypadat jinak než stejně obarvené dřevo či látka o různých hrubostech, černý keramický obklad vypadá zcela jiným způsobem v matné nebo lesklé variantě apod.

V dalším kroku se tedy musíte rozeběhnout do obchodů a začít se probírat množstvím vzorníků. Svůj výtvor (koláž či obrázek) ale vezměte s sebou. Je Vaší mapou jak se v džungli barev a vzorů neztratit, jak neuhnout z cesty a neustále držet celek pohromadě. Díky němu také půjdete přesně za tím co chcete a nebudete ztrácet čas. Zdají se Vám veškeré žluté tapety naprosto nevkusné? Skvělé - změňte ji na červenou, změňte svoji koláž! Díky koláži víte s čím dalším bude ta nová v interiéru působit a co změna provede. Zkrátka máte projekt pod kontrolou.

Výběr konkrétního materiálu včetně vzorku výmalby či stěrky je nutné vidět „naživo“, vytipované vzorky si vypůjčit, hrát si s nimi, kombinovat. Žádný obrázek v katalogu nemůže zobrazit pocit z daného materiálu, vzhled detailů výrobku, hrubost a odrazivost světla. Pozor také na umělé osvětlení v obchodech. Světlo, jeho intenzita, barva, směr dopadu je alfou a omegou pro architekturu. Ideální je si vzorky vypůjčit a vyzkoušet je přímo do navrhovaného interiéru.

Tip na závěr

Při návrhu bydlení mějme na vědomí, že náš vkus, trendy, potřeby rodiny se mění častěji, než si umíme připustit. V praxi se osvědčil postup, kdy prvky stálejšího charakteru - podlaha, dveře, okna, kuchyňská linka jsou laděné do neutrálních barev. Nebojme se u nich šedé a bílé, popřípadě hnědé. Tuto stálou osnovu - podklad - pak jednoduše doplníme výmalbou či změnou potahu pohovky a ještě jednodušeji výměnou ubrusu, povlečení, polštáře, obrazu na stěně atd. Váš interiér tak může být neustále svěží a jeho obývání i úpravy Vás budou bavit. Cest, jak dosáhnout dobrého výsledku v interiéru je ale hodně, jistě si najdete i tu svoji.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Barvy v interiéru

  1. Teorie barev, míchání a modely barev
  2. Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu
  3. Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost
  4. Jak sladit barvy v interiéru
  5. ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí,…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Pokud si říkáte, že na interiérových dveřích už nejde nic vymyslet, jste na omylu. Nové materiály a technologie přímo vybízejí k originálním výtvarným a designovým kreacím. Úspěch mají zejména skryté zárubně dveří a takzvané grafosklo.

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Jak si vymalovat pokoj, jaký druh barvy použít, jak připravit podklad, jak často škrabat starou výmalbu i o tom jak se orientovat ve vzornících barev jsme si povídali s Jiřím Brinkmanem, který má s realizací interiérů a povrchových úprav bohaté zkušenosti ze své profesní praxe.